مقالات

نصیحت هایی طلایی به جوانان مسلمان

برادر جوانم به سوی خدا باز گرد و بازگشتت را علنی کن ، به راه راست برگرد و بدان که خداوند متعال توبه کنندگان و پاکان را دوست دارد و بدان که هیچ راهی جز توبه کردن و دور شدن از غافل کننده ها و پلیدیا و یگانه دانستن خداوند ، برای رستگاری و نجات وجود ندارد

برگرد و با صدای بلند و رسا اعلام نما که من توبه کرده ام و به راه خدا باز گشته ام ، الان وقت کار وسعی و کوشش است ، کار و کوششی که خداوند متعال بر انجام آن خشنود باشد

به درگاه خالق خود بازگرد ، امید است پروردگارت گناهان و اشتباهاتت را محو کند و تو را به باغای بهشتی داخل گرداند ، باغهای که در آن رودبارها روان است.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَهً نَصُوحًا عَسَى رَبُّکُمْ أَنْ یُکَفِّرَ عَنْکُمْ سَیِّئَاتِکُمْ وَیُدْخِلَکُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ ( تحریم : ۸)

ای مؤمنان ! به درگاه خدا برگردید و توبه‌ی خالصانه‌ای بکنید ، شاید پروردگارتان گناهانتان را محو نماید و بزداید ، و شما را به باغهای بهشتی داخل گرداند که از زیر ( کاخها و درختان ) آن رودبارها روان است

نصيحت دوم :

تو ای برادر جوانم کجایی؟ و تا چه اندازه ای از پیامبر خود پیروی می کنی؟ آیا محبت او را در دل داری؟

آیا می دانی که همه ی راه های خیر و نیکی را ایشان به ما نشان داده است؟ !!و ما را از تمام پلیدیها دور ساخته است ؟!

آیا می دانی که ایشان نعمتی بزرگ و عظیم در جهت هدایت و رستگاری و راهنمائی ما بوده اند؟!

اما متاسفانه ما منهج وسنت ایشان را ترک کرده و هیچ گونه فعالیت و حرکتی در جهت زنده کردن آن نداریم و پیامبر عزیزمان از طرف انسان های مجرم و فرومایه مورد تمسخر و استهزاء قرار می گیرد ، در حالى که تو در بین شهوات و آرزوهایت غرق و زنجیر شده ای و به خواب رفته ای.

ای کسی که ادعای محبت پیامبر ( ص) را داری ازمخالفت با سنت و سیره آن حضرت دست بردار؛ چرا که مخالفت با برنامه رسول الله امری ناپسند می باشد.

تو را می بینم در حالی که بعضی از دین را قبول کرده و آنرا فرامی گیری ولی قسمتی از آنرا ترک می نمایی!

اوامر و نواهی دین را بیاموز و بدان عمل کن ، که در این صورت حتما به خیر و نیکی خواهی رسید

اگرسیره و زندگی نامه ی پیامبر (صلی الله علیه وسلم) را مطالعه کنی محبت پیامبر ( ص) را به خوبی درک مینمایی ایشان پرچم دار راه بهشت و هدایت بسوی خدا ست و فراموش نکن تا زنده ای همیشه و در هر حال بر ایشان صلوات بفرست.

(عليه افضل الصلاة و اتم التسليم)

نصیحت سوّم:

زندگی گذشتگان صالح را بخوان و از سر چشمه ی شیرین زندگی آنان بنوش و از نحوی زندگی و تجارب آنان در زندگیشان درسها بیاموز که آنان جوانی خود را در طاعت و عبادت و بندگی خالقشان گذراندند و ازلحظات عمرشان استفاده نموده و زندگیشان را وقف الله متعال کرده بودند ، آنان به وقت و زمان توجه بسیار می کردند ، وقت خود را در (قرائت قرآن کریم و یادگیری حدیث و حضور در مجالس ذکر و همنشینی با صالحان) صرف می کردند.

آیا می دانی علی ابن ابي طالب ( رضی الله عنه) به غیر از غزوه تبوک در تمامی غزوات شرکت نموده‌اند ، ایشان اولین کودکی درمیان کودکان بودند که به پیامبر صلی الله علیه وسلم ایمان آوردند؟

خوب است بدانی که معاذ بن جبل ( رضی الله عنه) در شرایطی که عمر مبارکش ۲۳ بود سفیر پیامبر در یمن می شوند و عالم ترین مردم به مسائل حلال و حرام بود و به گفته پیامبر در روز قیامت پیش قدم همه ی علما می باشد.

امام شافعی ( رحمه الله تعالی) در سن هفت سالگی حافظ کل قرآن شدند و هنگامی که کمتر از بیست سال عمر داشتند برای مردم فتوا صادر می کردند و یک مجتهد تمام عیار شده بود.

ابن حجر ( رحمه الله تعالی) ( کتاب الفتح الربانی) را می نویسد در حالی که عمرش ۳۲ سال بود.

تو کجایی ای برادر جوانم؟؟

کیست و کجاست آن جوانی که قرار است نمونه ای از عزت و اقتدار و سربلندی ملت خود را به جهانیان نشان دهد؟

نصيحت چهارم

نعمت های دائمی و پی در پی پروردگار را به یاد داشته باش ، چون با همین نعمت هاست که تو جوانی قدرتمند و سالم هستی و خواهی ماند.

ای برادر جوانم : بیندیش که خداوند متعال به تو عقل و نیروی ادراک بخشید تا با آن تفکر نمایی و از عطایا و بخشش هایش چیزهایی به تو بخشید که برایت مفید است اما متاسفانه گاهی تو در راههای شیطانی آنها را به کار می بندی و راه شیطان را برای خود بر می گزینی!

کمی در عمر جوانی خود تامل نما؟! که مهم ترین و قوی ترین مرحله ایست که توانایی انجام هر کاری را در آن داری

کارهایی که در مراحل دیگر عمرت قادر به انجام آنها نخواهی بود مثل: ( نماز شب ، چاشتگاه ، سنتهای دیگر ، روزهای سنت غیر ایام رمضان ، طلب علم شرعی ، توجه به پدر و مادر ، صله ی رحم ، مبارزه با آرزوها و شیاطین وغیره…….)

انسان خردمند از خود می پرسد اگر در این دوران جوانی کارهای نیک و خیر انجام ندهم پس کی انجام می دهم؟ !

 نصيحت پنجم :

مراقب شهوات و آرزوهای درونیت باش که انسان را از بین می برند اگر اسیر آنها گشته ای خود را رها نما و باید بدانی که بیشترین قشری که دائما در این بخش مورد آسیب قرار می گیرند جوانان هستند!؟

پس قلب و درونت را از این گونه میکروبها ی خطرناک و پلید ! پاک گردان و چشمها و گوشهایت، اعضا و جوارح و اندامهای جسمت را از حرام محفوظ بدار.

از شخصیت خود چراغی روشن و نورانی درست کن ، تا کسانی دیگر با آن راه هدایت را بیابند و بدان که تنها انسانهای صالح و نیکوکار در جامعه هستند که برای دیگران نمونه و الگو هستند.

برادر جوانم : بدان که این شهوات و آرزوها و خواسته های درونیست که همت و تلاش و اندیشه ی جوانان را سست و ضعیف کرده و آنان را بی اراده خواهد کرد.

اینگونه جوانان ، لقمه ای گوارا و لذت بخش برای کسانی شده اند که شب و روز در حال طرح و برنامه ریزی و کشیدن نقشه های شوم هستند و سعی می کنند تا نام اسلام و دین را از قلبهایشان پاک کنند!

نصيحت ششم

از مجالست با کسانی که نسبت به احکام مسلم دینی بی توجه هستند و اصول دین را در حاشیه قرار می دهند، پرهیز کن و دراین امر موفق نخواهی شد مگر با سعی و آموختن علوم شرعی و همراهی صالحان و علما و واعظان هادی و راستین؛ پس سعی کن تا برای خود سودمند باشی و از انسانهای مغرض و عنوان های مخرب و ویرانگر دور باشی و به آنها نزدیک نگردی، قرآن و کلام خداوند متعال را با قوت و قدرت و هر چه تمام تر برگیر و با جد و جهد هر چه بیشتر به آن عمل کن، دین تو دین تحقیق و تفحص و اندیشه و تفکر است ، که جهل و نادانی و شتاب کردن را دوست ندارد ، لذا اولین چیزی که بر تو واجب است یادگیری کلام خدا است

پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرماید : بهترین شما کسی است که قرآن را یاد می گیرد و به دیگران می آموزد.

 

برگرفته از منابع فیس بوک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی