فرهنگ و جامعه

نقش ضعیف اقشار مختلف قوم بلوچ راجع به کاستن معضلات حاکم در بطن جامعه

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

نقش ضعیف اقشار مختلف قوم بلوچ راجع به کاستن معضلات حاکم در بطن جامعه.

درصد حجم ایفای نقش اقشار قوم مختلف قوم بلوچ پیرامون حل مشکلات در بطن جامعه، جنبه ی نزولی داشته و همواره حضور فیزیکی آنان برای رفع آنها در درون آن، بسیار کمرنگ است ‌.

جهت آنکه اقشار مختلف قوم بلوچ، یارای بازیگری بنیادین در حوزه های گوناگون در بطن منطقه داشته باشند، ابتدا باید از همگی پتانسیل های خود را برای کسب پیشینه حقیقی و آگاهی صحیح از واقعیت های میدانی، چالش ها و فرصت های موجود استفاده کرده و سپس جملگی ظرفیت های خود را در قالب خرد جمعی برای ازاله آنها توام با برنامه ریزی سنجیده بلند مدت، بکار گیرند.

متاسفانه، تاکنون اقشار مختلف قوم بلوچ، طرح های مطلوب دراز مدتی برای حضور فیزیکی پررنگ واقعی خود در بطن جامعه جهت واکاوی معضلات مختلف حاکم و عبور از آنها از خود ارائه نداده و همچنان در عرصه ی موسوم، خویش را به انزوا می کشانند .

کلکسیونی از فاکتورهای حیاتی باعث گردیده که ایفای نقش محوری اقشار مختلف قوم بلوچ را در بطن جامعه، جنبه لاک پشتی دهند . عبارتند از :

* حس برتری برخی از اقوام بلوچ که به جهت داشتن افکار جانبی، که اسیر بی قید و شرط ناسیونالیستی کور شده اند ؛

* وجود نسبی بلوغ دینی، اجتماعی، دیپلماتیک راجع به مسائل گوناگون حاکم در بطن منطقه، که قطعا نرخ پتانسیل حضور فیزیکی پررنگ آنان را در درون آن ، می کاهد؛

* فقدان حقیقی اتحاد و انسجام و وجود اختلافات حاد اقشار قوم بلوچ بابت چگونگی فرایند ارائه ی راهکارهای مقرون به صرفه و رفع چالش های گوناگون حاکم در بطن منطقه در بلند مدت ؛

* ترانزیت مقطعی از معضلات و بحران های مختلف حاکم دیروزی و امروزی بدون آنکه آنها در ترازوی وارسی علمی جهت ازاله شان از بطن جامعه در دستور کار آنها در بلند مدت قرار گیرند و . . . . ؛

زمانی کنش نقش آفرینی راهبردی اقشار مختلف قوم بلوچ راجع به وارسی معضلات و ازاله ی آنها توام با لحاظ نمودن شرایط موجود در بطن جامعه، به منصه ظهور می رسد که آنان، همگی توانایی های گوناگون خود را برای پوشش آنها بسیج نموده و از تضحیه جان خویش برای سرویس دهی خداپسندانه ی دراز مدت جهت توسعه پایدار منطقه تحت هیچ شرایط بحرانی نیز دریغ نورزند .

بدین ترتیب، نیاز مبرم است که اقشار مختلف قوم بلوچ، از عوامل مختلفی که موجب ‌کاهش ایفای نقش کلیدی آنان در سر زمین مادری شان جهت خلق راه حل های مفید و سنجیده برای برچیدن بحران های مختلف حاکم در بطن آن گشته، آنی نزدیک آنها نشده تا مبادا آن، بار دیگر، آبستن چالش های و واپس ماندگی های نوین مزمن گردیده و از فتح روزنه امید برای توسعه بنیادین آن، در دراز مدت نیز پیشگیری نمایند .

تاریخ :

۲۲ صفر ۱۴۴۰ ه – ق برابر با ۱۰ ۹۷ ه – ش .

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن