تزکیه

نماز وقایه و معالجه کننده امراض

احمد خیبر موحد داکتر ستاژر شفاخانه حوزوی هرات

نماز و رابطۀ آن با تندرستی و وقایۀ امراض، موضوعی جالب و بس شگفت انگیزاست. درین نوشته برانیم تا پاره ای از تازه ترین یافته های علم طب در بارۀ نماز را متذکر شویم.

نماز رکن دوم اسلام است. واژۀ معادل آن در انگلیسی Prayer به معنی مدد خواستن و دعا است. اما بر علاوه مدد خواستن از الله متعال، ما مسلمانان در نماز به توصیف و تمجید اوتعالی نیز، می پردازیم.

بناء، نماز برنامۀ کاری ای است که در اوقات معین و حرکات معین انجام می پذیرد. و مسیر ما را به سوی راه هدایت، مشخص می سازد. لذا نماز، بالای مسلمانان در هر شبانه روز پنج بار فرض است.

چون همانطور که جسم روزانه به سه وقت غذا نیاز دارد، روح نیز برای تغذیه، در یک شبانه روز پنج وقت در پیشگاه خداوند به سجده نیازمند است. و یا همانند اینکه ما برای ادامه حیات به غذا ضرورت داریم که این غذا های اساسی(carbohydrate , fat , Protein) بوده و برای تغذیه روح پنج وقت نماز، به در گاه خداوند، و در پهلوی آن برای بهتر جذب شدن غذا های اساسی و صحتمندی و زیبایی وجود خود به مواد دیگر از قبیل ویتامین ها، منرال ها نیز نیازمندیم. لذا برای بیشتر تقرب جستن به الله و پر نیرو ساختن روح و تقویت ایمان، بر علاوه از نمازهای پنجگانه ضرورت به نوافل، تهجد و مستحبات است.

نماز علاوه بر فواید معنوی، فواید جسمانی ای را نیز دربردارد. در نماز فواید بی شمار نهفته است از جمله ورزشی است وقت بندی شده و حرکاتی است شگفت انگیز. اما ما مسلمانان نماز را برای ورزش نه، بلکه بخاطر طلب رضایت الله به جا می آوریم و فواید طبی یک عطیه اضافی ازجانب الله سبحانه و تعالی است.

اینک میپردازیم به بیان مواردی از شگفتی های نماز و تاثیر آن بر صحت و سلامت بدن و تقویت نیروهای جسمی در راه مبارزه با مریضی ها.

1- نماز توانایی قلب و گردش خون را بالا می برد. و در میان نمازگزاران به ندرت افرادی یافت می شوند که گرفتار بیماری ستون فقرات باشند. چون انجام قیام، رکوع و سجده عامل تندرستی ستون فقرات است، انواع التهاب مفاصل، و بیماری های وریس (سیاه رگ های گشایش یافته) و لختگی های عمیق شاهرگ ها و نیز تراکم خون در لگن که سبب بواسیر و خونریزی رحم میشود، درمیان نماز گزاران به ندرت یافت میشود.

2- تنگی سینه که ناشی ازتراکم گاز CO در ششها می باشد، در میان نمازگزاران اندک است چون دم و بازدم شخصی که رکوع و سجده به طور طبیعی ایجاد میکند موجب تقویت شش ها و قلب میگردد، عمدتاً در وقت نفس گرفتن 3/2 حصه شش ها استفاده میشود و 3/1 حصه آن بلا مصرف می ماند، که با سجده کردن گنجایش شش ها بیشتر شده و خطر مبتلا شدن به امراض شش کمتر می شود و چنین انسانها کمتر به سرفه مبتلا میشوند.

3- سبک سری و یاوه گوئی و آلزایمر در میان نمازگزاران نیز اندک است؛ چون غالبا یاوه گوئی و هرزه گوئی پیران به علت کمبود ظرفیت های مغزی است؛ اما در سجود خون به شکل طبیعی در رگها و کاسه سر خون ریخته و مغز را آبیاری میکند و سبک سری و یاوه گوئی را در میان نمازگزاران کاهش میدهد.

4- نماز مقاومت در برابر افزایش فشار خون ایجاد میکند؛ چون دانشمندان آزمایشات را انجام دادند که فرد چون سرش را پایین بیاورد خون در آن جمع گشته و باعث افزایش فشار شریان ها میگردد. و چون ناگهانی سرش را بالا میبرد، بلا فاصله فشار از بین میرود، و بر اثر ازدیاد فشار، و از بین رفتن آن در ظرفیتهای خونی انعطاف ایجاد میگردد؛ چنانچه فشار انسان از حد نارمل بلند برود این ظروف انعطاف پذیر، تحمل این فشار را نسبتاً دارا میباشد.

5- فردیکه نماز نمی خواند ممکن است فشار وی از حالت نارمل افزایش یابد؛ چه بسا رگهای مغزی وی پاره شود و دچار سکته مغزی گردد.

6- یک نوع بیماری نیز به نام افتاده گی رحم uterine prolapse در زنان وجود دار، که با تمریناتی؛ مانند حرکات نماز بخصوص سجده معالجه، و وقایه میگردد. و در کتابهای امراض ولادی به آن اشاره شده است. و از اولین اقدامات جهت تداوی این مرض می باشد.

 

7- تازه ترین یافته های طبی بیان می دارد که ورم های سرطانی به علت ضعف سیستم دفاعی ناشی از فشار روانی به وجود می آید، و توجه انسان به خداوند که نماز تقویه کننده آن است. انسان را از رویارویی با این نوع فشارها محفوظ می دارد؛ چون ایمان باعث آرامش درون شده، و با آرامش درون، فشار روانی نیز سبک و سیستم دفاعی تقویت میگردد. و از سرطان وقایه و جلوگیری مینماید؛ چون بیشترین اثر سلولهای سرطانی به سبب ضعف سیستم دفاعی بدن به وجود می آید.

8- کاهش درد بیمارتوسط نماز و نیایش، و تاثیر آن در بهبودی بدن در یکی از دانشگاه های امریکا تحقیق شد و تاکید میکنند که نماز و نیایش از دردی که بیمار احساس میکند می کاهد.

با وجود اینکه در کتابهای طبی جهانی مانند current medical diagnosis and treatment بیان شده است که دعا و نیایش باعث کاهش درد در بدن شخص میگردد؛ اما برای ما مسلمانان همین بس است که پیامبر اسلام برای بلال رضی الله عنه می فرماید: «اي بلال! با برپا نمودن نماز، به ما راحتي ببخش» [احمد و ابوداوود].

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی