رسول الله صلی الله علیه وسلم

نهضتی در راستای تجدید حیات بشر

نویسنده: صدیقه شیخانی

ظهور اسلام سرآمد عصر خردمندی و پایان خودکامگی و بربریت بود. اسلام در جهانی که روزگاران درازی بود فضای ناهمگونی بر آن سایه افکنده بود، طرز فکر و اندیشۀ پویایی فرازمانی و فرامکانی را مجسم کرد.

نبوت محمدی تاریخ را عوض کرد و جهان را از سیه‌بختی رهانید؛ چنان سیه‌بختی‌ای که همچون نهنگ در امواج خروشان نه‌تنها افراد، بلکه حکومت‌ها و ممکلت‌ها را لقمۀ خود قرار داده بود. در اوضاع بحرانی که پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم مبعوث شد فقط انحطاط اخلاقی نبود، بلکه بشریت از جادۀ انسانیت منحرف گردیده و در گودال خرافات قرار گرفته بود. جهان خواستار دگرگونی عظیم و شکستن این فضای ناهنجار بود. خداوند متعال این رسالت را به دوش پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وسلم گذاشت.

دعوت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم تأثیر عمیقی بر مکاتب فکری زمان خود گذاشت، و چنان به روح و روان افرادی که به رسالت این داعیِ پاک لبیک گفتند تاثیر گذاشت و اندیشۀ آنان را تسخیر کرد که آنها را به اعجوبه‌های انسانی مبدل نمود، زیرا پیام‌آور الهی نخست سعی نمود تا اندیشه‌ها و افکار جاهلیت را از اذهان محو نموده و سپس عقیدۀ ناب اسلامی را جایگزین آن نماید و در این امر موفق هم گردید.

مرحله بعدی شکل‌گیری نظام سیاسی اسلام در مدینه منوره بود؛ آن‌هم زمانی که مسلمانان با قلب‌های پر از غم ولی با نیرویی مملو از عشق و احساس معنوی زادگاه خویش را ترک کرده و وارد سرزمینی ناشناخته شده بودند. اما با هجرت پیامبر به مدینه و پی‌ریزی اصول و شعایر دینی چراغ امید در نهاد مومنین متبلور گشته و روزنه‌هایی از روشنی تابیدن گرفت.

در مرحلۀ دوم هجرت، قبل از همه پیامبر اسلام موقف خود را در قبال اقلیت‌های دینی و اجتماعی مدینه مشخص نموده و پیمان‌نامه‌ای تحت عنوان «میثاق مدینه» با اهل یهود به امضا رسانید. این میثاق را می‌توان در حقیقت آینه تمام‌نمای نگرش اسلام نسبت به اقلیت‌های دینی و اجتماعی به‌شمار آورد.

پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وسلم با تدبیر و زیرکی توانست رسالت خود را به بهترین صورت پایان دهد و بعد از پیوستن به ملاقات پروردگار، این بار سنگین را بر دوش یاران و هم‌نشینان خویش گذاشت. خلفای راشدین توانستند مظاهر و مفاهیم وحدت اسلامی را بین امت پیامبر به‌طور واقعی و حقیقی آشکار سازند و با عزم آهنین و همت فولادین که در مکتب پیامبر به آن آشنا شده بودند، توانستند ریشه‌های بت‌گرایی و بت‌باوری را از جزیرهالعرب ریشه‌کن نمایند.

تربیت‌یافتگان پیامبر اکرم سرانجام توانستند مکتب پیامبر را به امپراطوری بزرگ و بی‌بدیلی مبدل کنند که از شرق تا قسطنطنیه و از غرب تا اندلس امتداد داشت. با شجاعت آنها اسلام وارد قلب و اندیشۀ نسل‌های بعدی گردید و چراغ آن در هر خانه‌ای روشن شد.

بر ماست که نگذاریم این چراغ، نور و روشنایی خود را از دست بدهد!

منبع: دوهفته‌نامۀ «دنیای جوان»

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی