خانه / مقالات / پاسخ به شبهات / نوشتن دعا برای شفای مریض، فزونی روزی و …

نوشتن دعا برای شفای مریض، فزونی روزی و …

 نوشتن دعا برای شفا و افزایش روزی و نیل به خوشبختی

یکی ازکاربران بزرگوار سایت سوزی میحراب در مورد اینکه آنچه را برخی ازاشخاص تحت عنوان دعانویسی (نوشته) انجام می دهند و مدعی هستند که در مواردی از قبیل درمان نازایی و ازدیاد رزق و خوشبخت کردن و غیره می تواند مفید بوده و تاثیر داشته باشد ،آیا این نوع دعاها موافق دین و رهنمودهای پیامبر صلی الله علیه و سلم می باشد؟

 پاسخ:

مقدمتا به استحضار عزیزان می رسانیم که بدون شک دعا ورقیه شرعی برای درمان برخی بیماری های روحی و روانی با رعایت شرایط و چارچوب مشخص و طبق معیارهای تعیین شده و در برخی موارد با بکار گیری اسباب مقرر و  با استعانت از پروردگار جایز و مشروع است؛ ولی نباید از ذهن دور داشت که یکی از مشخصه های بارز اسلام این است که با اوهام و خرافه پرستی مبارزه می کند و جهت پیراستن جامعه از افراد عالم نما و سودجو (کسانی که خود را جزو دارندگان نیروی معنوی معرفی می کنند) تلاش می کند .

برهرمسلمانی لازم است ، در کسب آگاهی از اصول عقیده و تشخیص باورهای درست از نادرست و در نتیجه موضع گیری مطلوب همت گماشته و باوری راستین در رابطه با پروردگارش و امور مختص به ذات خداوند داشته باشد.

دعا از ریشه ی (دع و ) به معنای به عبادت و به فریاد خواندن آمده است.

به طور کلی برای انسان موحد دو نوع دعا و خواستن مشروعیت دارد:

۱- نخست اینکه تمامی عبادت های مقرر از طرف شارع حکیم در بالاترین مرتبه ی دعا و به عبارتی رساتر بهترین شیوه ی دعا کردن درعباداتی چون نماز وغیره متجلی است.

۲- دعا نمودن برای کسب خیر یا دفع بلا و ضرری ، که این قسمت نیز به صورت کلی و به اختصار به دو بخش تقسیم می شود: الف – اموری که تنها خداوند بر آنها توانایی دارد و حتی اجازه دخالت درآنها را به شایسته ترین بندگانش- از جمله پیامبر اسلام –  نداده است؛ اموری از قبیل کنترل نمودن امور زمین و آسمان ها، روزی دادن ،هدایت دادن ،بچه دارکردن و نازا کردن، زیبایی بخشیدن ، شفا دادن و غیره …  در این راستا بر فرد مسلمان تنها دو کار لازم است و بس ؛ نخست اینکه اسباب و امکانات مورد نیاز را تشخیص داده و خود یا به کمک دیگران (مانند استفاده از پزشک و درمان …) آن اسباب مقرر را تهیه نماید و پس از بکارگیری اسباب تنها متوجه الله شود و براو توکل نماید و در برابر درگاه احدیت خاشعانه چنین دعا کند ؛ ای پروردگار مهرورز آنچه را به عنوان سبب برای حل این مشکل قرار داده بودی به کار گرفتم و چون می دانم اسباب تأثیر ذاتی ندارند؛ پس از تو یاری می طلبم که در آن تأثیر بگذاری .

و  انسام موحد همچنین می تواند بعد از تهیه سبب وبکار گیری آن پیش یک انسان زنده ی اهل ایمان برود واز او بخواهد که در مقابل پروردگار برایش دعای خیر نماید .

 آیات واحادیث فراوانی درمورد مشروعیت دعا کردن برای خود و دیگران وجود دارد ، اما در این میان افرادی در قالب های متنوع و با قرار دادن خود در زیر چتر اسلام و مسلمانی، دکان و دکه هایی را برای فروش دعا و یا به اصطلاح رایج و محلی (نوشته) که بیشتر جنبه ی جیب بُری و پایین آوردن شأن آیات قرآنی که برکت آن در تمسک به دستورات آن است نه چیز دیگر ، باز کرده اند و حتی در مواردی که شکی در داشتن دخالت احدی غیر خدا وجود ندارد ادعای وکالت و ضمانت امر خدا را می کنند(مانند بچه دارشدن و…). ، حتی در روزگاری که مردمانش مدعی روشنفکری تمدن و فرهنگ و پیشرفت دارند بیش از پیش این گروه شیاد و دین فروش (یشترون بآیات الله ثمنا قلیلا) بازارشان گرم است  و اگر کسی هم از سر دلسوزی دین وآگاهی دادن به مردم اعتراضی داشته باشد بلا فاصله توسط این افراد و کسانی که فریب آنها را خورده اند متهم می شود به اینکه مخالف دعا کردن و نوشتن است! خیر هرگز کسی که پرورده ی مکتب قرآن و سنت و اجماع باشد مخالف دعای خیر برای خود و دیگران نیست و نخواهد بود و اصلا  طبق دستور خداوند مؤمنین وظیفه دارند برای خود و پیشینیانشان دعای خیر و طلب بخشش بکنند (ربنا اغفرلنا ولاخواننا الذین سبقونا بالایمان ) و پیامبر(ص) نیز به عمر بن خطاب (رض) آنگاه که عازم سفر حج بود در رقالب تربیت امتش فرمودند:(ای برادر؛ مرا از دعای خیرت بی نصیب مگردان) .

 اما در باره نوشتن دعا باید گفت: برخی از بزرگان دین مانند امام نووی نوشتن دعا -اگر در آن از آیات قرآن و احادیث نوشته شده باشد نه چیز دیگر – را جایز دانسته اند البته به شرطی که به طرف آگاهی داده شود که این کاغذ نوشته و یا کلمات تأثیری ندارند ؛ بلکه فاعل ومؤثر تنها خداوند است جل جلاله.

اما نوشتن اعداد و ارقام و رموز وحروف عجیب وغریب وغیره توسط عده ای معلوم الحال!  برای بچه دارشدن ویا ایجاد محبت و بغض بین این و آن ، حرام و مخالف دستورات و موازین شریعت غرای اسلام می باشد.

وصلی الله علیه وآله وسلم

وآخردعواناأن الحمدلله رب العالمین

والله أعلم بالصواب

عبدالواحد رحمت الله(بابولی نه لوسی)

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

چرا حاجیان، بجای ریختن پول به جیب شاه عربستان، به فقرا کمک نمی کنند؟!

شُبهه؛ حج مساوی است با ریختن پول حاجیان به جیب شاهان عربستان! شبهە: برخی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *