مطالعات اسلامی

نگاهی کوتاه بر کارنامه سیاه مالک اشتر

پیشگفتار

در بدو امر، گروهک موسوم به ” خوارج ” هسته ی  خارجی  نداشت و بخشی از فرقه ی “سبائیه ” یهودی نیز قلمداد می شده است .

دیری نپایید که روند ریزش در بدنه ی گروهک سبائیه آغاز گردید و به جهت بروز بعضی از اختلافات ایدئو لوژیکی و دیپلماسی در بطن حزب نامبرده، دسته ای از آن، اعلام انشعاب کرد که به مرور زمان در سطح  جامعه به گروهک خوارج نیز شهیر گشت .

واکاوی دقیق مستندات تاریخی، به وضوح نشان می دهند که گروهک موسوم به خوارج از ابتدای شکل گیری، به صورت سیستماتیک در صدد حذف فیزیکی گسترده نخبگان دینی بوده، چرا که آنان، به خوبی می دانستند که تنها راه تضعیف ستون فقرات آیین اسلام در بطن جامعه دینی در قالب فرایند یاد شده امکان پذیر می باشد.

از این رو، جملگی سرکرده های گروهگ نامبرده، بیشتر به فعالیت های تخریبی زیر زمینی  جهت ضربه زدن به هواداران اسلام رو آورده و از همکاری جانانه با آنان، در عرصه های مختلف که مایه پیشرفت بنیادین مادی و معنوی جامعه می شد عامدانه به شدت نیز خوداری می کردند .

” مالک اشتر ” که قبلا عضوی از تیم سبائیه بود از آن جدا و به گروهک نوپای خوارج پیوست و با رایزنی همه اعضای آن، به عنوان یکی از مهره های کلیدی آن نیز انتخاب شد .

موضع گیری های ناجوانمردانه علیه ارزش های‌حاکم در جامعه اسلامی

آنالیز کنش ها و موضع گیری های گوناگون خرابکارانه مالک اشتر علیه ارزش های دینی  مسلمانان ، حکایت از آن دارد که وی، یک شورشی تمام عیار بود گر چه به ظاهر خود را به گروه حضرت علی -رض – نسبت و حامی وی نیر معرفی می کرد، اما در حقیقت، شورشی کهنه کاری بود که نام  خودش را به عنوان  یکی از طراحان  بنیادین  جنگ های داخلی  همچون ” صفین” و ” جمل ” در میان خلیفه چهارم مسلمانان و صحابه بزرگوار در صفحات تاریخ  صحیح رکورد زد .

با توجه به تجربه بالای مالک اشتر در حیطه ی طرح سناریوهای گوناگون تخریبی در حوزه فعالیت های تروریستی، وی توانست به راحتی کارکشنی های فزا ینده ای  حول و حوش روند آشتی ملی که میان گروه حضرت علی – رض – و اصحاب جمل  – رض  – در جریان بود، ایجاد نموده که درنتیجه، هزاران نفر از حامیان دو طرف، در درگیری شدیدی میان آن دو حزب و سایر یاران و فا دار پیغمبر اکرم – ص – روی داد نیز کشته شوند.

طرح های شوم

به جهت آنکه مالک اشتر، نقش پررنگ تری نسبت به سایر سرکرده های گروهک مذکور در حوزه ی خلق نا آرامی میان مسلمانان صدر اسلام داشته کار نامه ی او، سیاه تر از ما بقی آنها بوده که آکنده از اعمال ننگین  فراوانی است و او را در بطن تاریخ نیز آفتابی گردانیده است . از جمله :

* تبلیغات گسترده منفی علیه آموزه های حیات بخش دینی برای کاشت نفرت و بیزاری در قلوب آحاد مردم  جهت رو گردانی از آنها ؛

* رو آوری حاد به فرایندهای یک بام و دهوا جهت خد شه دار نمودن شخصیت های برآمده ی اسلامی ؛

* برنامه ریزی گسترده ی گروهی برای ترور نخبه های صحابه بسان حضرت عثمان – رض – و …؛

* تکاپوی بی وقفه جهت سرنگونی حکومت دینی که سال های متمادی با زحمات میمون پیامبراسلام – ص – و  قطره های خونین یاران راستینش، پایه ریزی شده بود ؛

* ایجاد اغتشاش در جامعه اسلامی برای برهم زدن نظم حقیقی  عمومی که در آن، حاکم بود ؛

همه فاکتورهای مذکور، بیانگر آنند که مالک اشتر، یک شورشی حرفه ای به تمام معنا بود و خود را به ظاهر به عنوان یکی از هواداران سرسخت  حضرت علی – رض – جا می زد تا از این طریق، اقدام به فریب افکار عمومی کرده و به اهداف پلشت خود نیز در کوتاه مد ت  دسترسی پیدا کند .

شایان ذکراست که مالک اشتر، یکی از طراحان جریان ترور حضرت علی – رض – در جنگ  جمل بوده است، اما این طرح شوم، بنابر برخی مصلحت های دیپلما تیک یا اجتماعی از سوی وی و دیگر سرکردگا ن گرو هک نامبرده به تعویق افتاد . در نتیجه، او و آنها ( سران دیگر خوارج ) در این حوزه ناسره، واخورده گردیدند .

رویهمرفته، تاریخ صحیحی که صفحات آن، با قلم پژو هشگرانه ی تاریخدانان منصف نگاشته شده، فعالیت های جنایتکارانه مالک اشتر را به نسیان نبرده، بلکه همه آنها را به شکل کامل در بطن خود پوشش داده تا هرگونه ابهامی را از جلو روی خوا نده ازاله نموده و او به صحت ماجرا نیز اذعان پیدا کند .

سخن واپسین

بنابر این، هرگونه تلاش های گسترده آن دسته نویسندگان پوپولیستی که با نوشته های من در آوردی خود در آهنگ کتمان چهره ی کریه بنیادین شورشی کهنه کار مالک اشتر باشند، آن، فرایند شکست خورده ی مسلمی است که دیر یا زود جزئیات واقعی آن برای آحاد‌ کنش گران راه حقیقت نیز رو خواهد شد .

منتها، گفته های برخی از افراد ناشی حول و حوش مالک اشتر، که وی را یکی از یاران جان نثار حضرت علی -رض – می دادنند، کاملا بی پایه بوده و آنی با حقایق علمی و کتب معتبر تاریخی نیز واقعیت ندارد .

جهت اطلاع بیشتر در این راستا به البدایه والنهایه  تحت عنوان واقعه جمل، تاریخ طبری جلد چهار ضمن حوادث سال ۳۶ و … مراجعه شود .

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ  -حفظه الله –

تاریخ : ۲۴ رجب ۱۴۳۸ ه – ق برابر با ۲ اردیبهشت ۹۶ ه – ش  .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن