زن در اسلام

نیازهای عاطفی زن و مرد کدامند؟

دکتر مأمون المبیض

ترجمه: رحمت الله خردنیا

 

زن و مرد برخی نیازهای عاطفی اساسی دارند که عادتاً از راه محبت و علاقه‎ای که بین آنها دایر است تحقق می‎یابد، و همان‎گونه که از اسمش پیداست نیازهای عاطفی هستند. بنابراین محقق شدن مفهوم خوشبختی و سعادت خانوادگی منوط به وجود آن است، و برخی از این نیازها عبارتند از:

  • اعتماد زن / مراقبت مرد

اعتماد زن به مرد به این معنا که مرد احساس کند که همسرش به او و توانمندی‎هایش اعتماد لازم را دارد، و توان برآورده کردن اموری که از او خواسته می‎شود را دارد. روشن است که مرد انتظار دارد این نوید اطمینان را در میدان عمل احساس کند، و نه اینکه فقط در حد حرف شنوای آن باشد. و البته این احساس اعتماد مرد، از خلال باور صادقانه‌‏‎ی زن به تلاش و کوشش مخلصانه‎ی مرد در راه تحقق خوشبختی و راحتی وی نیز تجلی می‎یابد.

از طرفی دیگر زن نیز نیازمند این است که مسئولیت‎پذیری شوهرش را با اهمیت دادن واقعی به عواطف و احساساتش درک کند، و شاید اساسی‎ترین نیاز زن این باشد که احساس کند جایگاه ویژه‎ای نزد همسرش دارد.

ایجاد و استمرار هر یک از این نیازمندی‎ها از جانب هر یک از طرفین، به برآورده شدن نیازش از طرف مقابل بستگی دارد، به گونه‎ای که اگر زن به توانایی همسرش اطمینان داشته باشد، مراقبت، مسئولیت‎پذیری و خدمات مرد نیز فزونی خواهد یافت، و همچنین اگر مرد در قبال زنش مسئولیت‎پذیرتر باشد، زن نیز می‎تواند به او و توانمندی‎هایش اعتماد عمیق‎تری داشته باشد.

  • پذیرش مرد / درک زن

مرد بایستی احساس کند که همسرش او را همانگونه که هست دوست دارد و سعی و تلاش زیادی برای ایجاد تغییر در وی نمی‎کند، و بدیهی است که این موضوع به این معنا نیست که زن باور داشته باشد شوهرش بدون عیب است، بلکه به این معنا است که ایجاد تغییرات مطلوب را به خودش واگذار می‎کند تا در زمان نیاز به آن بپردازد.

زن نیز نیازمند این است  که احساس کند شوهرش به او گوش فرا می‎دهد و او و افکارش را درک می‎کند، و با نگاهش به او و احساسات و عواطفش توجه می‎کند، بی آنکه قضاوت‎هایی با رنگ و بوی انتقاد و سرزنش متوجه‎اش کند.

و بدین سان هر زمان که زن مورد پذیرش مردش واقع شد، مرد نیز زنش را درک کرده و به او گوش فرا خواهد داد، و هر چقدر که مرد بیشتر شنوای حرف همسرش باشد، مقبولیتش نزد وی فراتر خواهد رفت.

  • ارج گذاشتن زن / احترام گذاشتن مرد

مرد بایستی احساس کند که زن تلاش‎های وی را ارج می‎نهد، و می‎داند که این تلاش‎ها در راستای خوشبختی و سعادت وی است، و به او نشان دهد که چه اندازه از کوششی که در راستای خوشبختی او می‎کند رضایت دارد، و اینجاست که مرد احساس می‎کند زن برای او ارزش قائل است و زحمات او بیهوده نبوده است، و برای تلاش و کوشش بیشتر، هیجان و انگیزه مضاعفی در او ایجاد می‎شود.

از طرفی دیگر زن نیز بایستی احساس کند که همسرش به احساسات، نیازها، امیال و آرزوهای وی اهمیت بالایی می‎دهد، که در این صورت احساس مورد احترام بودن از جانب همسر در وی پدیدار می‎گردد. مرد می‎تواند این احساس را از طریق بروز اهتمامی راستین به همسرش، مانند یادآوری مناسبات مربوط به وی همچون سالگرد ازدواج، خرید هدیه و یا چند شاخه گل تحقق ببخشد.

  • شیفتگی زن / فداکاری مرد

مرد نیاز دارد که احساس کند همسرش او را تحسین کند، و زن می‎تواند با ابراز خوشبختی، خوشحالی و رضایت و یا با اظهار شگفتی از برخی مهارت‎ها و صفات شوهرش همانند زیرکی، ذکاوت، مهربانی، قدرت فهم و درک بالا، کرم و شجاعت، این احساس را به شوهرش منتقل کند. و هنگامی که مرد احساس کرد زن از توانایی‎های وی شگفت‎زده شده است و شیفته وی شده، سعی می‎کند خود را بیش از پیش فدای خدمت به زن کند.

زن نیز محتاج این است که احساس کند همسرش در راه خدمت و حمایت از وی مخلصانه کار می‎کند، و این احساس زمانی محقق می‎شود که مرد همسرش را به برخی امور مانند کار، درس، تفریح و ارتباطات اجتماعی دیگر ترجیح دهد، و در راه فداکاری برای خوشبختی و رفاه همسرش شک و تردید به خود راه ندهد. اینگونه احساسات، زن را خیلی مسرور می‎گرداند، و شگفتی و شیفتگی زن زمانی مضاعف می‎شود که احساس کند شماره یک زندگی شوهرش است.

  • نیکوکاری به مرد / اعتراف به زن و عواطفش

از جمله نیازهای عاطفی مرد این است که احساس کند عکس‎العمل‎های همسرش ناشی از پسند و رضایتش از کارهای اوست، و به عبارتی او مرد رویاهای همسرش است. و زن می‎تواند از خلال ابراز رضایت کامل از کارهای شوهرش و یا فراهم نمودن پاداش خوب و پسندیده‎ ای برای وی به این احساس نیاز مرد پاسخ مثبت دهد.

و زن نیز نیازمند این است که احساس کند شوهرش به احساسات و عواطفش باور دارد، و او کاملا حق دارد این احساسات و عواطف را بروز دهد. و مرد نیز می‎تواند با عدم اعتراض و نقد به احساسات زن و امتناع از تخطئه زن و اظهار ناخوشایندی از ابراز احساسات زن (مثلا به او نگوید که این موضوع شایسته این حد از ابراز احساسات نبود) به نیاز زن پاسخ دهد. زن نیاز دارد که در دیدگاه‎ها و مواقف شوهرش این رضایت را ببیند که اینگونه ابراز احساسات حق طبیعی اوست، هر چند که ممکن است احساسات و دیدگاه‎های او متفاوت باشد.

زنی که اعتراف شوهرش نسبت به احساساتش را به همراه داشته باشد، اعمال و مواقف همسرش را زیباتر و پسندیده‎تر می‎بیند. و در مقابل مردی که می‎بیند تصرفات زنش به مرور زمان بهتر می‎شود، او نیز توانایی بالاتری برای همراهی با عواطف همسرش کسب می‎کند، و به این قناعت می‎رسد که حق همسرش است که هر گونه احساسی دوست دارد، داشته باشد.

  • تشویق کردن مرد / اطمینان بخشیدن به زن

وقتی زن همسرش را تشویق می‎کند در او انگیزه قوی برای بذل و بخشش بیشتر ایجاد می‎کند، و مرد برای استمرار صفت بذل و بخشش به این تشویق و قوت قلب نیاز دارد. زن نیز می‎تواند با تعبیر مستمر از اطمینان و اعتماد به همسرش و توانایی و مهارت‎هایش، به تحقق این صفت در وی کمک شایانی بکند.

زن نیز نیاز دارد که همسرش دائما به وی اطمینان دهد. اشتباهی که مرد در آن واقع می‎شود این است که فکر می‎کند بعد از اینکه به زنش گفت دوستت دارم، دیگر نیازی به تاکید و اطمینان بیشتری نیست، بلکه زن نیازمند این است که همسرش هر بار به او اطمینان خاطر دهد که دوستش دارد، و در محبت و علاقه‎اش استمرار دارد. مرد می‎تواند با درک زن و احترام به وی، اعتراف به عواطف و احساساتش و فدا شدن در محبت و خدمت به وی، این اطمینان خاطر را به شکل خوبی به او ابراز دارد.

  • بایستی با این نکته توجه کرد که نیازهای عاطفی که برای زن و مرد برشمردیم، به این معنا نیست که این ویژگی‎ها مختص یکی از زوجین است و دیگری به آن نیازی ندارد، بلکه هر دوی آنها به صورت کلی نیازمند این عواطف و مشاعر هستند، ولی بایستی توجه کرد که هر کدام از زوجین خصوصیات خاص خود را دارند که آنها را از همدیگر متمایز می‎سازد.

 

تابش

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن