Uncategorized

هر انسانی در زندگی اش محب، محبوب، و دوستاری دارد

﴿محبتِ قدیم﴾!

﴿ بخش اول﴾:

👈 عزیزم! دوستت دارم، تو همسر منی، تو……

📍قندِ پدر، تو را خیلی دوست دارم، تو دخترِناز منی، پسرم، تو را که دوست ندارم، پس کی را دوست دارم، من هم دوستت دارم مادر جان،

📍ببین، من از همان روزی که برای اولین بار دیدمت، دوستی ات در دلم جا گرفت….. و صد ها اظهارات دیگر دوستی خاکی ها با همنوعان شان.

👈 هر انسانی در زندگی اش محب، محبوب، و دوستاری دارد.

هیچ کس در دنیا یافت نمی شود که کسی را دوست نداشته باشد، چی پیر و یا جوان، طفل و یا نیمه سال.

هر کسی هم به دلیلی کسی را دوست دارد. یکی به خاطر معامله، دیگری به خاطر رابطه ی خویشاوندی و کسی دیگر به خاطر حزب و گروه.

👈 اما اشخاص خوش طبع، نیک مزاج، محبتی، و سعادتمندی هستند که محبتِ الله سبحانه و تعالی و رسول کریم صلی الله وعلیه وسلژ را در دل خود بپرورانند و هیچ کس را دوست نداشته باشند مگر برای رضایت مندی و صرف برای الله سبحانه و تعالی!

👈 محبتِ ذات پاک الله سبحانه و تعالی و رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم بر هر مسلمان واجب است و چنان محبتی که بایستی آن ها را از پدر و مادر و فرزندان و حتی از روح خودمان بیشتر دوست داشته باشیم.

💥 عَنْ أَنَسٍ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: ” لَا یُؤْمِنُ عَبْدٌ – وَفِی حَدِیثِ عَبْدِ الْوَارِثِ: الرَّجُلُ – حَتَّى أَکُونَ أَحَبَّ إِلَیْهِ مِنْ أَهْلِهِ وَمَالِهِ وَالنَّاسِ أَجْمَعِین (رواه مسلم).

🔹از انس(رض) روایت است که رسول الله(صلی الله علیه و سلم) فرمود:

هیچ بنده ای و در روایت دیگری، هیچ مردی ایمان نمی آورد تا زمانی که مرا از خانواده و ثروتش و همه ی مردم بیشتر دوست داشته باشد (به نقل از صحیح مسلم).

👈 و در روایت دیگری آمده است که روزی عمر(رض) پیش رسول الله صلی الله علیه و سلم بود، به ایشان گفت که شما را از همه بیشتر دوست دارم غیر از نفس خودم.

ایشان فرمودند: خیر ای عمر، به الله که نفس محمد در دست اوست ایمانت تمام نمی شود تا زمانی که مرا از نفس خودت بیشتر دوست داشته باشی.

امام عمر(رض) کمی فکر کرد سپس گفت: الان شما را از نفس خودم بیشتر دوست دارم. رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمود:

ای عمر حال ایمانت کامل شد ( به نقل از صحیح بخاری).

📍محبت الله سبحانه وتعالی و رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم آثار و نتایجی در پی دارد که به طور مختصر به ذکر برخی از آن ها می پردازیم :

👈 ۱- دسترسی به حلاوتِ ایمان!

کسی که محبت الله سبحانه وتعالی و رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم را داشته باشند طعم و لذت و شیرینی ایمان را در دل احساس می کند چناچه رسول اللهعلیه الصلاه و السلام می فرماید :

💥 عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِکٍ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ، عَنِ النَّبِیِّ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: ” ثَلاَثٌ مَنْ کُنَّ فِیهِ وَجَدَ حَلاَوَهَ الإِیمَانِ: أَنْ یَکُونَ اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَحَبَّ إِلَیْهِ مِمَّا سِوَاهُمَا، وَأَنْ یُحِبَّ المَرْءَ لاَ یُحِبُّهُ إِلَّا لِلَّهِ، وَأَنْ یَکْرَهَ أَنْ یَعُودَ فِی الکُفْرِ کَمَا یَکْرَهُ أَنْ یُقْذَفَ فِی النَّار ( رواه البخاری)

🔹از انس بن مالک(رض) روایت است که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند :

سه دسته هستند که شیرینی و طعم ایمان را احساس می کنند :

📍۱- الله سبحانه وتعالی و رسولش را از همه کس و همه چیز بیشتر دوست داشته باشد.

📍۲- هر کسی را دوست داشته باشد تنها به خاطر رضایت مندی الله تعالی دوست داشته باشد

📍۳- به همان اندازه که دوست ندارد وارد آتش شود به همان اندازه از برگشتن به کفر نفرت داشته باشد ( صحیح بخاری).

👈 همانطوری که در حدیث بالا دیده میشود اولین نتیجه ی محبت الله سیحانه وتعالی و رسول الله صلی الله وعلیه وسلم به وجود آمدن لذت و زیبایی ایمان در دل است به طوری که شخص شیرینی آن را در دل احساس می کند.

📍بسیاری از مردم امروز از ضعف ایمان و سستی در دین رنج می برند و اگر به این حدیث توجه کنند ایمان شان در زندگی شان نمایان می شود و تاثیر آن را بیشتر از این احساس می کنند.

👈 ۲- محشور شدن با رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم:

یکی دیگر از نتایج محبتِ الله سبحانه وتعالی و رسول الله صلی الله وعلیه وسلم این است که انسان در روز قیامت با آن ها حشر می شود.

📍در آن روز که گرمای آن بسیار زیاد است و عذاب، خیلی شدید است و همه، از یکدیگر فرار می کنند و کسی به فکر کس دیگری نیست و انسان از برادر خود و پدر و مادر خود و زن و فرزندانش فرار می کند و هر کس مشغول حال و وضع خودش هست (آیات ۳۳-۳۷ سوره عبس) چه افتخاری بالاتر از اینکه با رسول الله صلی الله علیه و سلم حشر شوید.

💥 عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِکٍ، أَنَّ أَعْرَابِیًّا، قَالَ لِرَسُولِ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ مَتَى السَّاعَهُ؟ قَالَ لَهُ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ:”مَا أَعْدَدْتَ لَهَا؟ قَالَ: حُبَّ اللهِ وَرَسُولِهِ، قَالَ:«أَنْتَ مَعَ مَنْ أَحْبَبْتَ»(رواه مسلم)

🔹از انس بن مالک(رض) روایت است که شخصِ اعرابی به رسول الله صلی الله علیه و سلم گفت :

قیامت چی وقت است؟

ایشان فرمودند:

چه چیزی برای آن آماده کردی که انتظارش را می کشی؟

آن اعرابی گفت محبتِ الله و رسولش را آماده کردم.

رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند :

روز قیامت همراه کسی خواهی بود که دوستش داشتی. (صحیح مسلم).

💥 عَنِ الزُّهْرِیِّ، عَنْ أَنَسٍ، قَالَ: قَالَ رَجُلٌ: یَا رَسُولَ اللهِ مَتَى السَّاعَهُ؟ قَالَ: «وَمَا أَعْدَدْتَ لَهَا؟» فَلَمْ یَذْکُرْ کَبِیرًا، قَالَ: وَلَکِنِّی أُحِبُّ اللهَ وَرَسُولَهُ، قَالَ: «فَأَنْتَ مَعَ مَنْ أَحْبَبْتَ»

🔹از زهری و او از انس بن مالک(رض) روایت است که شخصی اعرابی گفت: ای رسول الله(صلی الله علیه و سلم) کَی قیامت است؟

فرمودند: چه چیزی برای آن آماده کردی؟

آن شخص کارهای خوب بزرگی ذکر نکرد ولی گفت:

الله و رسولش را دوست دارم.

رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند:

تو همراه کسی هستی که آن را دوست داشتی.( صحیح مسلم)

💥 عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِکٍ، قَالَ: جَاءَ رَجُلٌ إِلَى رَسُولِ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فَقَالَ: یَا رَسُولَ اللهِ مَتَى السَّاعَهُ؟ قَالَ: «وَمَا أَعْدَدْتَ لِلسَّاعَهِ؟» قَالَ: حُبَّ اللهِ وَرَسُولِهِ، قَالَ: «فَإِنَّکَ مَعَ مَنْ أَحْبَبْتَ» قَالَ أَنَسٌ: فَمَا فَرِحْنَا، بَعْدَ الْإِسْلَامِ فَرَحًا أَشَدَّ مِنْ قَوْلِ النَّبِیِّ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: «فَإِنَّکَ مَعَ مَنْ أَحْبَبْتَ» قَالَ أَنَسٌ: فَأَنَا أُحِبُّ اللهَ وَرَسُولَهُ، وَأَبَا بَکْرٍ وَعُمَرَ، فَأَرْجُو أَنْ أَکُونَ مَعَهُمْ، وَإِنْ لَمْ أَعْمَلْ بِأَعْمَالِهِمْ. (رواه مسلم)

🔹از انس بن مالک(رض) روایت است که مردی پیش رسول الله(صلی الله علیه و سلم) آمد و گفت:

کی قیامت است؟ ایشان فرمودند:

چه چیزی برای آن آماده کردی؟ آن مرد گفت: محبت الله و رسولش را آماده کردم.

انس می گوید بعد از این سخنِ رسول الله(صلی الله علیه و سلم) بسیار خوشحال شدیم.

انس گفت : من الله و رسولش صلی الله علیه و سلم و ابابکر و عمررضی الله عنهما را دوست دارم و دوست دارم با آن ها حشر شوم، هر چند اعمالم به اندازه رسول الله(صلی الله علیه و سلم) و ابابکر و عمر نیست.(صحیح مسلم)

👈 در روایت دیگر از صحیح مسلم تقریبا همین مطالب آمده است فقط آن شخص اعرابی نماز و روزه و صدقه زیادی را ذکر نکرد فقط گفت که الله و رسول را دوست دارم.

💥عَنْ أَبِی وَائِلٍ، عَنْ عَبْدِ اللهِ، قَالَ: جَاءَ رَجُلٌ إِلَى رَسُولِ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فَقَالَ: یَا رَسُولَ اللهِ کَیْفَ تَرَى فِی رَجُلٍ أَحَبَّ قَوْمًا وَلَمَّا یَلْحَقْ بِهِمْ؟ قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ: «الْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ» (رواه مسلم)

🔹از ابی وائل و عبدالله(رض) روایت است که مردی پیش رسول الله(صلی الله علیه و سلم) آمد و گفت شخصی که قومی را دوست داشته باشد ولی به آن ها نرسیده باشد حالشان چگونه است؟ ایشان فرمودند: انسان با کسی خواهد بود که دوستش داشته باشد.(صحیح مسلم)

👈 ۳- توفیق به اعمال نیک:

یکی دیگر از نتایج محبتِ الله سبحانه وتعالی و رسول کریم صلی الله وعلیه وسلم، توفیق به اعمال نیک وصالحه است.

بدین معنی که، فرد، مادام دنبال اوامر و نواهی رسولش میباشد.

چنانچه الله سبحانه وتعالی می فرماید:

🔹بگو اگر الله تعالی را دوست دارید از من پیروی کنید تا اینکه الله تعالی هم شما را دوست بدارد و گناهان تان را بیامرزد و الله تعالی آمرزنده ی مهربان است( ۳۱-آل عمران).

👈 قطعاً کسی که الله سبحانه وتعالی و رسولش، صلی الله وعلیه وسلم را دوست دارد باید دنبال اوامر و نواهی آن ها باشد، یعنی کسی که ادعا کند محبت آن ها را دارد ولی پایبند به آن احکام یعنی قرآن و سنت نباشد در ادعای خود صادق نیست.

در بخش بعدی در مورد این محبت، که بهترین محبت ها، در زمین و آسمان – حتی در تمام کاینات ـ است، بیشتر صحبت خواهیم کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن