یادداشت

وظیفه مسلمانان در قبال سیل و بلایای طبیعی

این روزها کشور ما درگیر سیل و باران‌های سیل‌آساست. حوادثی که برخی از هم‌وطنان ما را متحمل ضررها و زیان‌های مالی و جانی نموده است.

علاوه بر تدابیری که باید مسئولین و مردم در مواجه با این حوادث داشته باشند، آموزه‌های دین مبین اسلام نیز، مسلمانان را توصیه به انجام برخی امور معنوی نموده است.

۱ـ توجه الی الله:
بر انسان مسلمان لازم است در چنین مواقعی از خواب غفلت بیدار شود و به سوی خدا بازگردد. او تعالی فرموده است: « ظَهَرَ الْفَسَادُ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا کَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ لِیُذِیقَهُم بَعْضَ الَّذِی عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُونَ »﴿سوره الروم /۴١﴾
ترجمه: خرابی در خشکی (سیل، زلزله و…) و دریا (طوفان، سونامی و…) به علت اعمال انسان‌هاست.

۲ـ اقامه نمازهای فرض و نفل:
مسلمان همواره پایبنده نمازهای یومیه فرضی و نفلی است، اما در وقت مصیبت، بیشتر به اعمال توجه دارد. عادت رسول الله ـ صلی الله علیه وسلم ـ هنگام وزش باد و هر مشکل دیگر این بود که به مسجد رفته، نماز می‌خواندند.

۳ ـ توبه‌ از همه‌ی گناهان، و کثرت استغفار و درود بر رسول الله صلی الله علیه وسلم:
الله تعالی می‌فرماید: «وَمَا کَانَ اللَّهُ لِیُعَذِّبَهُمْ وَأَنتَ فِیهِمْ وَمَا کَانَ اللَّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَهُمْ یَسْتَغْفِرُونَ» (سوره اﻷنفال / ۳۳)
ترجمه: خداوند تا تو (ای پیامبر) در میان آنان هستی ایشان را عذاب نمی‌کند و همچنین خداوند ایشان را عذاب نمی‌دهد در حالی که آنان طلب بخشش و آمرزش می‌نمایند.

۴ـ صدقه دادن:
انفاق مال از فرود آمدن خشم پروردگار و نزول عذاب جلوگیری می‌کند؛ همچنان‌که درحدیثی بدین مضمون اشاره شده است: قَالَ النَّبِیُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ : «إِنَّ الصَّدَقَهَ لَتُطْفِئُ غَضَبَ الرَّبِّ وَتَدْفَعُ مِیتَهَ السُّوءِ»
ترجمه: صدقه خشم خداوند را خاموش و ازمرگ بد جلوگیری می‌کند.

۵ ـ تلاوت قرآن، خصوصا سوره یس:
در احادیث و روایات ذکر شده که اگر حاجات شما برآورده نمی‌شود سوره یاسین را بخوانید، زیرا با این کار حاجات معقول و مشروع شما برآورده خواهد شد.

لذا بر ما لازم است در شرایط بحرانی باران و سیل علاوه بر پرهیز از ترددها و سفرهای غیرضروری و نیز فاصله گرفتن از دره‌ها، مسیل‌ها، سدها و اماکن پرخطر، از امور مذکور نیز غفلت نورزیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن