فکر و دعوت

ويژگی‌های مسلمان میانه‌رو در نظرگاه آمریکا (۴)

تعریف آمریکا از اعتدال و میانه‌روی

ترجمه: ابوزینب محمد بهرامی

این گزارش اشاره می‌کند که نقطه‌ی آغاز ایجاد گروه‌های اسلامی معتدل، شناخت هویت و ماهیت مسلمانان و با شندگان جامعه‌ی اسلامی‌است و بیان می‌دارد که عبور از این گردنه، با مراجعه و استفاده از گزارش‌ها و پژوهش‌های پیشین این مؤسسه در این زمینه، ساده و آسان خواهد شد. گزارش و پژوهش‌ مورد بحث، برای تعریف و شناخت گرو‌ه‌های اسلامی معتدل، معیارها و ویژگی‌های زیر را بر شمرده‌ است:
1. پذیرفتن دموکراسی غربی؛ یکی از ویژگی‌های مهم مسلمان معتدل، پذیرفتن ارزش‌های دموکراسی غربی است. برخی از مسلمانان، دموکراسی غربی را با همه ساز و کارهای آن می‌پذیرند؛ ولی برخی دیگر، تا جایی با دموکراسی کنار می‌آیند که با اصول و مبانی اسلامی، در تناقض و تضاد نباشد؛ این مردم با دموکراسی‌ای که با دولت و حکومت اسلامی، مغایر باشد، سر سازگاری ندارند.
2. پذیرفتن قوانین بشری و غیر الهی؛ در این جا گزارش بیان می‌دارد که یکی از تفاوت‌های اساسی میان مسلمانان معتدل و مسلمانان افراطی، موضوع تطبیق شریعت اسلامی‌ است. گزارش توضیح می‌دهد که تفسیرهای سنتی از شریعت اسلامی، با اصول و مبانی دموکراسی، سازگاری ندارد و به حقوق بشر، ارج و ارزش نمی‌نهد؛ با این استدلال که نویسنده‌ای سودانی به نام «عبدالله بن نعیم» در مقاله‌ای نوشته است، زنان و مردان، مسلمانان و نامسلمانان، در شریعت اسلامی، دارای حقوق یک‌سان و مساوی نیستند.
3. احترام به حقوق زنان و اقلیت‌های دینی؛ گزارش اشاره می‌کند که مسلمانان معتدل، نسبت به دیگر مسلمانان، به حقوق زن و اقلیت‌های مختلف دینی، اهمیت بیش‌تر می‌هند و بدین باورند که به دلیل تفاوت بستر و محیط زمان پیامبر (صلی الله علیه وسلم) با زمان کنونی، باید به آن قرائت‌ها و تفسیرهایی از قرآن که به زن و مرد و کافر و مسلمان، حقوق مساوی و یک‌سان نمی‌دهد، بازنگری شود.
4. کنار گذاشتن جنگ و خشونت نامشروع؛ در این جا، گزارش تاکید می‌کند که مسلمانان معتدل نیز مانند بیش‌تر ادیان به «جنگ مقدس» باور دارند؛ ولی باید موارد و جای‌گاه به کار گیری از جنگ و خشونت و حالت‌های مشروع و نامشروع آن، مورد مداقه و بررسی قرار گیرد.
ارزیابی مسلمانان میانه‌رو
گزارش مورد بحث، در فصل پنجم، دسته‌ای از پرسش‌هایی را برای شناخت دقیق اعتدال و میانه‌روی طرح می‌کند و بیان می‌دارد که پاسخ بدین پرسش‌ها، فرد و گروه‌ معتدل را از غیر معتدل، مشخص خواهد نمود. گزارش هشدار می‌دهد که چه بسا، گروه‌هایی ادعای اعتدال و میانه‌روی کنند، ولی در حقیقت معتدل نباشند؛ چه آنان از اعتدال تفسیر و تصور ویژه‌ی خود را دارند. برای شناخت میانه‌روان حقیقی از میانه‌روهای مدعی، پاسخ این پرسش‌ها راه‌گشا و تعیین کننده خواهد بود و ایالات متحده، می‌تواند به حقیقت ادعای افراد و گروه‌های اسلامی‌ای که ادعای اعتدال و میانه‌روی دارند و در حقیقت، معتدل و میانه‌رو نیستند، پی ببرد و فریب آنان را نخورد.
این گزارش برای امتحان مسلمانان معتدل واقعی از مسلمانان معتدل غیر واقعی، 11 پرسش طرح نموده است و در زیر بدان‌ها پرداخته خواهد شد:
1. آیا این فرد یا جماعت، به جنگ و جهاد باور دارد و آیا تا کنون بدان اقدام نموده است یا خیر؟ در صورتی که فعلا به جنگ و خشونت باور ندارد، باید دیده و دانسته شود که آیا در گذشته بدان باور داشته و بدان اقدام نموده است یا خیر؟
2. آیا دموکراسی را می‌پذیرد یا خیر؟ اگر پاسخ مثبت باشد، باید روشن شود که آیا دموکراسی را به معنا و مفهوم گسترده‌ی آن می‌پذیرد یا خیر؟
3. آیا اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر را تایید می‌کند یا خیر؟
4. آیا به ماده یا موادی از اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر (مانند آزادی انتخاب و تغییر دین) ملاحظه‌ای دارد یا خیر؟
5. آیا باور دارد که تغییر و تبدیل دین، از حقوق فردی انسان‌هاست یا خیر؟
6. آیا دولت را به اجرا و تطبیق قوانین جنایی شریعت اسلامی ملزم می‌داند یا خیر؟
7. آیا دولت را به اجرای حقوق مدنی شریعت اسلامی، ملزم می‌داند یا خیر؟ موقف او در برابر کسانی که قوانین اسلامی را نمی‌پذیرند و نظام‌های مردمی و دموکراسی و سکولاریزم را ترجیح می‌دهند چیست؟
8. آیا حقوقی را که به مسلمانان می‌دهد به اقلیت‌های دینی دیگر نیز می‌دهد یا خیر؟
9. آیا می‌پذیرد که فردی غیر مسلمان از اقلیت‌های دینی، (در کشوری که اغلب باشندگان آن مسلمان باشند) در پست‌ها و مناصب سیاسی بالا تقرر یابند یا خیر؟
10. آیا در کشورهایی که اغلب ساکنان آن مسلمان استند، به اقلیت‌های دینی، حق ساخت و ساز عبادت‌گاه‌های ویژه‌ی خود شان را می‌دهد یا خیر؟
11. آیا نظام‌های تقنینی‌ای را که قانون‌گذاری آن‌ها بر اصول و مبانی غیر دینی بنا یافته باشد، می‌پذیرد یا خیر؟
هرکس این پرسش‌ها و معیارها را بخواند، بی درنگ در می‌یابد که چنین تعریفی از اعتدال، به اسلام پیوندی ندارد و هدف آن دور نمودن مسملانان از اسلام می‌باشد و چنین اعتدالی، فقط منافع آمریکا را تامین و تضمین می‌کند. نهادینه شدن چنین تعریفی از اعتدال و میانه‌روی (که با مبانی اعتدال و وسطیت و رحمت اسلامی هیچ پیوندی ندارد) در میان جامعه‌ی اسلامی، معنا و پیامدی جز پذیرفتن یک دسته از مسلمات غربی، نمی‌تواند داشته باشد. انتظار می‌رود در آینده این معیارها به عنوان قوانین بین المللی بر همه اعضای سازمان ملل، تحمیل شود و تخلف از آن‌ها، بی احترامی به حقوق جهانی انسان و قوانین بین المللی، تلقی شود. پیش از این نیز به نام حقوق بشر و قوانین بین المللی، به هم‌جنس‌گرایان و کسانی که با اخلاق و ارزش‌های انسانی، می‌ستیزند، آزادی داده شد.
نکته‌ای قابل توجه این که این گزارش از دعوت‌گران جدید (یا به تعبیر گزارش، «دعوت‌گران جوان») می‌خواهد با مراجعه به میراث و متون اسلامی، برای این معیارها و ویژگی‌ها توجیه شرعی و اسلامی بیابند!
این گزارش پیشنهاد می‌کند که دعوت به اعتدال و میانه‌روی، نه از فراز منابر، بلکه از طریق برنامه‌های تلویزیونی توسط افراد برجسته و سرشناس، انجام شود.
این گزارش تاکید می‌کند که باید از جریان سنت‌گرایی و صوفی، برای مقابله با مسلمانان سلفی، استفاده شود. گزارش مورد بحث، سنت‌گرایی را این گونه تعریف نموده است: «سنت‌گرایی، جریان و جنبشی‌است که پیروان آن (بر خلاف وهابی‌ها) در گورستان‌ها نماز می‌گزارند و به مذهب‌گرایی و عدم اجتهاد دعوت می‌کنند و گرایش‌های صوفیانه دارند». گزارش تاکید می‌کند که به نفع غرب است، زمینه‌ی تفاهم و اتحاد جریان صوفی و سنتی را برای مقابله با جریان اسلام‌گرایی، فراهم کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی