فکر و دعوت

ویژگی‌های مسلمان میانه‌رو در نظرگاه آمریکا (۳)

(نگاهی به گزارش سال 2007م. مؤسسه‌ی پژوهشی «راند»)
نویسنده: باسم خفاجی
برگردان: ابو زینب، محمد «بهرامی»

گزارش 2007م مؤسسه‌ی راند
مؤسسه‌ی راند، به تازگی و مشخصا در اواخر ماه مارچ سال 2007م. (ربیع الاول 1428‌هـ.) گزارشی زیر نام «ایجاد گروه‌های اسلامی معتدل» (Building Networks Muslim Moderate) منتشر نموده ‌است. این گزارش متمم و مکمل یک سلسله گزارش‌هایی‌است که این مرکز فکری و تأثیرگذار، پس از 11 سپتامبر، به هدف سازمان‌دهی جنگ فکری غرب با جهان اسلام، منتشر می‌کند. نکته‌ای نو و قابل توجهی که در این گزارش دیده می‌شود این است که این پژوهش، به گونه‌ای روشن و شفاف به ایالات متحده‌ی آمرکا پیشنهاد نموده ‌است از تجربه‌های جنگ سرد با اتحاد جماهیر شوری و اندیشه‌ی کمونیزم برای مقابله و مواجهه با اسلام و مسلمانان امروزی و معاصر بهره ببرد. این گزارش نیز از آمریکا خواسته‌است گروه‌ها و جماعت‌های سکولار و لیبرال و نوگرا و روشن‌فکر را برای مقابله با گروه‌های اسلامی (که گزارش آنان را «جریان‌های افراطی» می‌خواند) ایجاد و تقویت و پشتیبانی کند.
این گزارش و پژوهش به کوشش چند تن از کارکنان کارآگاه آمریکایی مؤسسه‌ی راند تهیه شده ‌است. یکی از مشهورترین پژوهش‌گران این گزارش، «انجل راباسا» است؛ او شخصیتی محقق و آکادمیک و علمی‌است؛ انجل راباسا، پیش از این، در مقام‌ها و منصب‌های عالی و بلندی چون وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا کار کرده ‌است. سند و گواهی‌نامه‌ی دکترای خود را از دانشگاه هارفارد به دست‌ آورده‌است و افزون بر انگلیسی به چهار زبان فرانسوی، ایتالیایی، یونانی و اسپانیایی، مهارت دارد؛ این شخص، نوشته‌ها و پژوهش‌های فراوان پیرامون جهان اسلام داشته‌ است.
گزارش مورد بحث، 217 صفحه است و 9 فصل دارد. این گزارش در تلاش است، ماهیت جنگ فکری را تغییر دهد؛ جنگ فکری پیش از این میان اسلام و غرب جریان داشت؛ این گزارش می‌کوشد جنگ را به اردوگاه اسلام بکشاند و افزون بر تلاش‌های غربیان برای مقابله با اسلام‌گرایان، مسلمان‌نمایانی را نیز برای پیش‌برد جنگ فکری بسیج نماید. این گزارش تاکید می‌کند که جنگ کنونی، افزون بر جنگ نظامی و امنیتی، جنگ فکری نیز می‌باشد. گزارش مورد بحث، بیان می‌دارد که تنها با جنگ امنیتی و نظامی، نمی‌توان تروریزم را به شکست مواجه ساخت و از این روی، برای نابودی اندیشه‌ی اسلام (که گزارش از آن به اندیشه‌های افراطی و تندروانه تعبیر می‌کند) چاره‌ای از جنگ فکری نیست. در ادامه توضیح می‌دهد که برای رسیدن بدین هدف، باید از تجربه‌های جنگ سرد نیز بهره برد.
این گزارش به اهمیت باز پس گیری تفسیر اسلام از جریان‌های اسلامی و بازنگری و تصحیح این تفسیر‌ها تاکید دارد و بیان می‌دارد که باید تفسیری از اسلام به دست داده شود تا با واقعیت‌های جهان نوین هم‌آوا و هم‌نوا باشد و با قوانین بین الملل، دموکراسی، حقوق بشر و حقوق زن، سازگاری داشته باشد.
این گزارش از اعتدال و میانه‌رویِ اسلامی، تعریفی ارایه نموده ‌است و بیان داشته که باید بر بنیاد این تعریف، میانه‌روهای حقیقی و مدعیان میانه‌روی از هم تفکیک شوند.گزارش تاکید نموده‌است که با این تعریف از اعتدال و میانه‌روی، نقش ارزنده‌ای در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های سیاسی آمریکا بازی نموده‌ است.
گزارش، به ایالات متحده‌ی آمریکا پیشنهاد می‌کند گروه‌های سکولار و لیبرال و روشن‌فکر و گروه‌های دیگری را که زیر مجموعه‌ی جریان‌های معتدل، قرار می‌گیرند، ایجاد و تقویت کند و از این گروه‌ها برای مقابله با جریان‌های اسلامی‌ای که ادعای میانه‌روی دارد و به زیست مسالمت‌آمیز و گفتگو دعوت می‌کنند، استفاده شود. گزارش تاکید می‌کند که هیچ‌گاه نباید آمریکا گروه‌ها و جریان‌های اسلامی را تقویت و همکاری کند. هرچند این گزارش، قضایای مهم فراوانی برای بررسی و پژوهش دارد، ولی در این نوشته، به معیارهای آمریکا برای اعتدال و میانه‌روی، پرداخته خواهد و مسلمان معتدل را از نظرگاه آمریکا، به معرفی گرفته می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن