خانه / فرهنگ و جامعه / کودکان / پدر ومادر بهترین مربیان دنیا

پدر ومادر بهترین مربیان دنیا

بخش اول: شکل گیری کودک

هدف اصلی مربیان رشد سالم و متعادل کودکان ودانش آموزان است. مربیان نهایت تلاش خود را برای آموزش وتوجیه آنان به کار می گیرندچون مطمئن هستند که آموزش در دوران کودکی مانند نقش بر روی سنگ است. نود درصد ارزش و رفتار در هشت سال اول در کودک شکل می گیرد. بنا بر این در این بخش به این مسائل می پردازیم

برنامه ریزی برای کوک نیازمند مربی ماهر، هوشیار،بردبار ومصمم است. مربی (پدر و مادر) یقین داشته باشند مسئول اول تربیت فرزندش است نه معلم، مهد کودک، مدرسه، مسجد….

نود درصد ارزش ها در هشت سال اول کودکی شکل می گیرد یعنی شخصیت  انسان در این سالها شکل می گیرد.

باید قبل از بروز بعضی از مشکلات رفتاری به فکر پیشگیری بود چون اگر ظاهر شوند علاج شان سخت خواهد بود ، زیرا در وجود کودک نقش بسته  و آن ها را دور از چشم والدین تمرین کرده تا به صورت ملکه در آمده، بنا براین درمان آن سخت خواهد بود.

وسایل برنامه ریزی:

الف) تکرار :

تحقیقات ثابت کرده اگر چیزی یک بار در برابر انسان تکرار شود ده درصد آن را به یاد خواهد داشت اگر همان موضوع  شش بار در برابر انسان تکرار شود نود درصد آن را به یاد خواهد داشت.

تکرار یکی از عوامل اساسی آماده کردن کودک است. متخصصان می گویند اگر می خواهید شاد وخوش حال باشد سعی کنید همیشه خود را شاد و خوشحال نشان دهید بعد متوجه می شوید شاد هستید.

اگر فرزندانتان را پشت سر هم ترسو خطاب کنید حتما ترسو خواهند شد اگر به کودک بگوییم تو شجاع هستی وآن رادر مناسبت های مختلف وبه شکل های گوناگون تکرار کنیم تا در ضمیر نا خودآگاه کودک قرار گیرد تبدیل به یک رفتار مثبت می شود وبه او کمک می کند از دیگران نترسد و خود را به ترسو بودن متهم نکند.

ب) داستان :

داستان به طور مداوم ،نقش اساسی در هوشیاری و بیداری فکری وعقلی کودک دارد.

داستان چه شنیدنی، خواندنی یا دیدنی به تعلیم و شکل گیری کودک کمک می کند؛ در داستان کودک همراه قهرمانان حرکت با آنان همدردی می کند وآ ثار داستان تا مدت زیادی در وجود کودک می ماند.

ج) آموزش ابتکاری:

باید هنگام رفتار با کودک از حالت تقلید صرف خارج شد و به ابداع و ابتکار پرداخت تا کودکان جذب گفتار و کردار مربی شوند. به کودکان آموزش دهیم که می توانیم آنچه می خواهیم با محبت از دیگران دریافت کنیم نه با تندی و خشونت مثال؛ برای انجام این کار دو نفر می ایستند و یکی از آنها دست خود را مشت می کند ودیگری سعی می کند دستان دیگری را باز کند سپس مربی به کسی که دست خود را محکم بسته است می گوید من دوستت دارم و می خواهم به تو سلام کنم و دستش را برای دست دادن دراز می کند در این جا به او می آموزد که باید دستش را با میل وعلاقه شخصی باز کند ودست دهد باید این کار را با مردم انجام دهید.

د) موسیقی و سرود:

کودکان به صورت فطری به موسیقی وصدای زیبا علاقه مند هستند و از آن لذت می برند و موجب شادی شکوفایی ذوق و احساس ادبی و هنری آنان می شود.

چون می تواند مسایل ارزشی و اعتقادی را از لابلای آن به کودک تلقین نماید و کودک هم آن را زیر لب تکرار کند.

ه) مخاطب قرار دادن ضمیر نا خودآگاه :

این کار از طریق تکرار عبارت های مثبت در گوش کودک و هنگام خواب صورت می گیرد آن عبارت ها را به ضمیر نا خودآگاه او تلقین می کند مانند عبارت: مادر، حسن را دوست دارد ،احمد ریاضیات را دوست دارد سارا دختر راستگویی است یا هر صفت خوبی که لازم است را به کودک تلقین کنید بهتر است آن را در مدت چهارده روزپی درپی تکرار و تمرین کنید.

و) عادت:

قابلیت و فطرت کودک در این مقطع سنی بیش از زمان دیگری تحت تاثیر تلقین وعادت قرار می گیرد. پس مربیان  باید سعی کنند خیر را به کودک تلقین نمایند و او را به انجام کار خیر عادت دهند. پند واندرز امام غزالی در این زمینه بهترین دلیل است ایشان گفته اند: کودک امانتی نزد پدر و مادر است قلب پاک و وجود ارزشمندی دارد اگر خیر را به او آموزش و او را بر انجام آن عادت دهند در دنیا وآخرت خوشبخت می شود.

ز) نقش بازی کردن:

دانشمندان علوم تربیتی می گویند کودکان با توجه به طبیعت خود با خیالاتشان حرکت می کنند گاهی دوست دارند مثل پروانه پرواز و مثل ماهی در آب شنا کنند. اگر رفتار نا مناسبی در برابر خیالاتشان از ما مشاهده نمایند دچار نا کامی می شوند.رفتار نا مناسب از کودک شخصیتی می سازد که اعتماد به نفس ندارد. تحقیقات نشان داده اند که خیال پردازی نه تنها شرارت کودک را کم می کند، بلکه اورا از شرارت باز می دارد.

ح) الگو برداری:

الگوی زنده ای که کودک از آن تقلید می کند تاثیر زیادی در شکل گیری شخصیت او دارد کودک پدرش را می بیند که با صدای آرام با مردم صحبت می کند، با احترام می نشیند و به روی مردم لبخند می زند کودک این ها را می بیند ودر مغز و عقل خود ضبط می نماید. آن رفتار را الگو برداری می کند و با دقت و مهارت تمام مثل مربی در مقابل خود قرار می دهد و به آن اقتدا می کند بنا بر این الگو نقش مهمی در شکل گیری و رشد شخصیت کودک دارد.

ط) بازی کردن:

بازی برای افراد مسن مخصوص زمان بیکاری است ؛ اما به نسبت کودک کار خیلی مهمی است عقل و جسم او در خلال بازی رشد می کند، بازی به تعادل روانی کودک کمک می کند، مهارت های اجتماعی و رفتاری اورا بالا می برد،اوقات فراقتش را پر می کند کودک هنگام بازی احساس خوشحالی می کند و قدرت عقلی او افزایش می یابد و هوش و ذکاوتش  رشد می کند بازی موجب می شود او دنیای اطرافش را بهتر بشناسد و علاقه و رابطه بهتری با دیگران داشته باشد. توجه داشته باشید کودک در زمان بازی به امرو نهی زیاد علاقه نشان نمی دهد.

ک) وسایل کمک آموزشی:

استفاده از وسایل کمک آموزشی موجب می شود کودک از یاد گیری مسائل جدید لذت ببرد.

نمونه ها: نقشه های تاریخی، شکل حیوانات، اعداد، حروف…. کار دستی، فیلم و……….

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

نکات اساسی و علمی در تربیت فرزندان

نویسنده :  عزیز صادقی  نکاتی اساسی و علمی در تربیت فرزنداناساسی ترین نکته ای که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *