خانه / فرهنگ و جامعه / زن در اسلام / پرسش هایی دشوار از زنان متبرج

پرسش هایی دشوار از زنان متبرج

الحمد لله الذی بیده مقالید الأمور، وبأمره تصریف الأحوال، وهو علی کلِّ شیء قدیر، وبکلِّ شیء علیم، والصلاة والسلام علی رسول الله، سید ولد آدم، وأشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شریک له، وأشهد أن محمدًا عبده ورسوله، أما بعد:

در این جا مجموعه ای از پرسش های دشواری را خطاب به زنان متبرج و خودنما ذکر می کنم. شاید که از طریق آن غافلی بیدار شود، جاهلی دانا شود و شخص عاقل و فاضل بر راهش ثابت قدم بماند. پس می گویم:

 خواهرم!

آیا تبرج می کنی تا مردم با این لباس تو را ببیند با اینکه تبرج، دردسر دارد؟ و خوشحال می شوی زمانی که چشم ها به سوی تو خیره شوند؟

پس الله چی؟

کسی که تو را از چنین امری منع نموده و تو از او نافرمانی می کنی؟

آیا از عذابش بیم نداری؟ از مجازاتش نمی هراسی؟ از حساب و کتابش نمی ترسی؟

یا فریب دنیا را خورده ای؟ و تو را به دره اش کشانده و به زنجیر کشیده است؟

آیا دنیای فانی را تکیه گاهت قرار داده ای و از آخرت ابدی غافل شده ای؟

آیا در آنچه که ناپایدار است طمع کرده ای؟ و در آنچه که از بین رونده است مشغول شده ای؟ و روزی را که بسیار طولانی است فراموش کرده ای؟

الله تعالی می فرماید: {وَاتَّقُوا یَوْمًا تُرْجَعُونَ فِیهِ إِلَی اللَّـهِ ۖثُمَّ تُوَفَّیٰ کُلُّ نَفْسٍ مَا کَسَبَتْ وَهُمْ لَا یُظْلَمُونَ} بقره:281.

{و از روزی بترسید که در آن به سوی الله باز گردانده می شوید، سپس به هرکس پاداش آنچه انجام داده تمام و کامل داده می شود و به آنان ستم نخواهد شد}

خواهرم!

آیا رسول الله صلی الله علیه وسلم را دوست داری؟! به اندازه ی یک چشم به هم زدن هم در آن شک ندارم.

آیا راضی هستی که ایشاناز قبرشان برانگیخته شوند و تو را در این حالت بدبختی و واقع شرم آور ببیند؟!

این را تصور کن، سپس همان کاری را انجام ده که به نظرت می رسد!

ابوهریره رضی الله عنه از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت می کنند که ایشان فرمودند: کل أمتی یدخلون الجنة إلا من أبی. قالوا: یا رسول الله ومن یأبی؟ قال: من أطاعنی دخل الجنة، ومن عصانی فقد أبی” روایت بخاری.

“تمام امت من وارد بهشت می شوند مگر کسی که امتناع ورزد. گفتند: ای رسول الله! و چه کسی ممکن امتناع می ورزد؟! فرمودند: کسی که از من اطاعت کند وارد بهشت می شود و کسی که نافرمانی که کند در حقیقت امتناع ورزیده است”.

یا نمی ترسی از کسانی باشی که پس از ایشان به نوآوری در دین روی آوردند و اعمالی را انجام دادند که در شریعت وجود ندارد و کارهایی کردند که به آنان اجازه اش داده نشده است. پس از نزد ایشان طرد می شوند و از حوضش (حوض کوثر) محروم می گردند و از نوشیدن آب از دست مبارکشان رانده می شوند, در روزی که بسیار طولانی است و ترس و هراس آن هولناک است؟! ایشان می گویند: امت من! امت من! اما پاسخ داده می شود: همانا تو نمی دانی که پس از تو چه کردند؟!!

خواهرم!

آیا خوشحال می شوی که ملک الموت به سویت بیاید و روحت را از این بدن برهنه و زینت داده شده است خارج کند و تو الله را با این لباس و حجاب بی بند و بار ملاقات کنی؟ یا اینکه از سوء خاتمه و عاقبت بد نمی ترسی؟ درحالی که شخص روز قیامت بر همان حالتی برانگیخته می شود که در آن جان داده است سپس در برابر پروردگارش بر اساس آنچه انجام داده محاسبه می شود.

آه.. که بسیارند کسانی که در روز دیدارد با الله، حسرت و افسوس می خورند.

الله جل وعلا می فرماید: {قُلْ إِنَّ الْمَوْتَ الَّذِی تَفِرُّونَ مِنْهُ فَإِنَّهُ مُلَاقِیکُمْ ۖثُمَّ تُرَدُّونَ إِلَیٰ عَالِمِ الْغَیْبِ وَالشَّهَادَةِ فَیُنَبِّئُکُمْ بِمَا کُنْتُمْ تَعْمَلُونَ} جمعه:8.

{بگو: بی ‌گمان آن مرگی که از آن فرار می کنید، یقیناً به شما خواهد رسید، سپس به سوی دانای غیب و آشکار – الله – باز گردانده می شوید، آنگاه شما را از آنچه انجام می ‌دادید خبر می ‌دهد}.

خواهرم!

اگر برادرت از تو بخواهد که برایش همسری صالح از میان کسانی که می شناسی انتخاب کنی و تمام قرارات و اختیارات را به دست تو گذاشته باشد..

آیا آن شخص متبرج ناپسند را انتخاب می کنی؟ یا اینکه از او صرف نظر می کنی و به دنبال لؤلؤ حافظت شده و مروارید پنهان شده ای می گردی که خود را در لباسش پیچانده و حجاب کرده است تا خود را از نگاه های خائنانه که گروه های شیطانی به وسلیه ی گرگ های انسان نما به او می اندازند حفظ کند؟. از نگاه هایی که گرداگرد قربانییان نادانی را فرا گرفته اند که خود را به میان دندان ها و چنگال های جوانان گرگ صفت انداخته است.! کدام را انتخاب می کنی؟

من مطمئنم که تو دومی را بر اولی ترجیح خواهی داد؟ آیا دیدی که چه کسی شایسته ی احترام است؟ به چه کسی می توان اعتماد کرد؟ به سوی چه کسی قلب ها و عقل ها تمایل دارند؟

خواهرم!

آیا با این تبرج و خودآرایی ات به مادران مؤمنان، زنان نیکوکار و همسران صحابه رضی الله عنهم و زنان تابعین، کسانی که فرمانبردار پروردگارشان بوده اند اقتدا کرده ای؟ یا افراد فاسد و گناهکار کافر، بی عفت و هرزه را الگویت قرار داده ای؟! و یا به بازیگران منحرف و خوانندگان شهوتران و گمراهان سرگشته اقتدا کرده ای؟!

 آیا ترسی نداری از اینکه با آنان محشور گردی؟ زیرا تشبه در ظاهر از تعلق باطنی سرچشمه می گیرد و هر کس خود را شبیه به قومی سازد از همان قوم محسوب می شود و روز قیامت با کسی محشور خواهد شد که دوستش دارد..!

پس همراهت را انتخاب کن زیرا روز موعد روز قیامت است.

 سلمه رضی الله عنها می فرماید: “لمَّا نزلت: {یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ} خرج نساء الأنصار کأن علی رؤوسهن الغربان من الأکسیة” روایت ابوداود. آلبانی آن را صحیح دانسته است.

“زمانی که آیه ی {چادرهای خود را بر خویش فرو افکنند} نازل شد، زنان انصار از منازلشان با پوشش های مشکی خارج می شدند به گونه ای که به نظر می رسید بر سر ایشان کلاغی نشسته است”.

و عائشه رضی الله عنها می فرماید: “یرحم الله نساء المهاجرات الأول، لمَّا أنزل الله: {وَلْیَضْرِ‌بْنَ بِخُمُرِ‌هِنَّ عَلَیٰ جُیُوبِهِنَّ} شققن أکنف ـ وفی روایة؛ أکثف ـ مروطهنَّ فاختمرن بها” روایت مسلم.

“رحمت الله بر زنان مهاجرین پیشگام باد، زمانی که الله تعالی آیه ی {و روسری های خود را بر گریبان هایشانی بیفکنند} را نازل نمود، ضخیم ترین پوشش های خود را برش داده و با آن خود را پوشاندند

خواهرم!

آیا می دانی که شخص متبرج بی حجاب از درون، شکست خورده است؟ زیرا شخصیتش را از دست داده و هویتش از بین رفته است.! عزم و اراده از او سلب شده؛ به دین و عقیده اش افتخار نمی کند.. او خودش را بی ارزش می بیند و اعتماد بنفسش را از دست داده است! پس سعی می کند این بدی را با زشتی تبرج و بی حجابی و خودنمایی بپوشاند؛ و چه بسیار چیزهایی را به خاطر این خودنمایی از دست می دهد! او کجا و آن متمسک به دین که اعتماد به نفس دارد، و به دینش افتخار می کند و فرمانبردار پروردگارش هست کجا؟! کسیکه حجابش را اصلی قرار داده و بر اساس آن زندگی می کند و هرگز نمی تواند از آن تنازل کند، بلکه به خاطر آن مبارزه می کند.!

 آیا چنین شخصی با کسی که هر روز بلکه هر لحظه آن را زیر پای دشمنانش پایمال می کند و او را از مسیرش هرطور که بخواهند خارج می کنند در حالی که او فرمانبردار آنان و خوار و ذلیل است, و نه رأی نظری دارد و نه می تواند تصمیمی بگیرد و فکر و اختیارش را از دست داده است.!

الله سبحانه و تعالی می فرماید: {أَفَمَنْ یَمْشِی مُکِبًّا عَلَیٰ وَجْهِهِ أَهْدَیٰ أَمَّنْ یَمْشِی سَوِیًّا عَلَیٰ صِرَاطٍ مُسْتَقِیمٍ} ملک:22.

{آیا کسی که به رو افتاده حرکت می کند به هدایت نزدیکتراست یا آن کسی که راست واستوار بر راه راست گام بر می دارد؟!}.

خواهرم!

آیا معتقدی که تبرج و بی حجابی، تمدن و فرهنگ و همگام شدن با پیشرفت و تکامل است؟ حقیقت این است که آن نیرنگ و حقه ای است که گمان نمی کنم از آن اطلاع نداشته باشی و حساب نمی کنم که تو از قربانیانش باشی.!

 تبرج و خودنمایی، بازگشت به عصور بربری و سنت های جاهلیت است. برای همین است که الله تعالی در کتاب کریمش به طور صریح و مستقیم ما را از بازگشت و رجوع به عصر و زمان جاهلیت و وحشی گری منع می نماید؛ می فرماید: {وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِیَّةِ الْأُولَیٰ} احزاب:33.

{و به شیوه ی جاهلیت نخستین تبرج نکنید}.

پس آیا راضی می شوی که تو را به جهالت توصیف کنند؟ یا تو را از عصر حجر بدانند؟ از مکر و حیله ی دشمنان، برحذر باش و از کید شیطان دوری کن. ترقی و پیشرفت با تمسک به آداب شرعی و ارزش های ایمانی تحقق می یابد و غیر از این جاهلیت نخستین و عقب ماندگی بحساب می آید.

خواهرم!

آیا تحمل می کنی که به خاطر یک هوس و خیال زودگذر از بهشت برین، محروم شوی؟ هوی و هوسی که به سرعت برق می گذرد سپس در کارنامه ی اعمال چیزی جز گناهش باقی نمی ماند و باعث محرومیت از بهشت می شود. آه که چه محرومیت دردناک و زیان جبران ناپذیری است!

ابوهریره رضی الله عنه از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت می کند که ایشان فرمودند: “دو گروه از جهنمیان اند که آنها را ندیده ام:

“صِنفانِ مِن أهلِ النار لم أرَهُما. قومٌ معهُم سیاطٌ کأذنابِ البقرِ یضربُونَ بها الناسَ، ونساءٌ کاسیاتٌ عاریاتٌ، ممیلاتٌ مائلاتٌ، رُؤسُهنَّ کأسنةِ البُختِ المائلةِ لا یدخلنَ الجنةَ، ولا یجدنَ ریحهَا، وإنَّ ریحها لیُوجدُ مِن مسیرةِ کذا وکذا” روایت مسلم.

  1. گروهی که تازیانه های مانند دُم گاو دارند و با آن دیگران را کتک می زنند.
  2.  و زنانی که پوشیده ی عریان اند، منحرف اند و دیگران را به سوی خود متمایل می سازند. موی سرشان مانند کوهان کج شتران بُختی است. اینها به بهشت داخل نمی ‌شوند و بوی بهشت هم به مشامشان نمی‌ رسد، در حالیکه بوی بهشت از فاصله ی بسیار زیادی به مشام می ‌رسد”.

همچنین می فرمایند:  “بهترین زنان شما، زن فرزند آور مهربانی است که شریک و مطیع همسرش باشد، اگر از الله می‏ ترسد,  و بدترین زنانتان تبرج کنندگان متکبرند.! آنان منافقند، که از میانشان فقط به تعداد کلاغ اعصم {کلاغ اعصم: در مورد آن تعریف های زیادی گفته شده:1. کلاغی است که یکی از پاهایش سفید است. 2. منقار و پاهایش قرمز باشد. 3. سینه اش سفید باشد. 4. دوبالش سفید باشد. 5. دو پایش سفید باشد.} به بهشت می ‏روند” منظور این است که تعداد کمی از آنان به بهشت می روند. زیرا چنین کلاغی بسیار نادر و نایاب است.

خواهرم!

چرا تبرج و خودنمایی می کنی؟ مگر به این دلیل نیست که مردم تو را ببینند، عاشقت شوند، به تو نگاه کنند، از تو تعریف و تمجید کنند و از تو راضی و خوشنود شوند؟!

آیا به رضایت الله و چگونگی خوشنود ساختن وی فکر کرده ای؟ نکند که آخرین چیزی که به آن فکر می کنی رضایت الله تعالی باشد؟! مگر نه این است که قلب های بندگان در دستان الله است و هرطور که بخواهد آن را متحول کرده و تغییر می دهد؟!

مادر مومنان عائشه رضی الله عنها از رسول الله صلی الله علیه وسلم روایت می نمایند که ایشان فرمودند: “من التَمس رضا الله بسخط الناس؛ رضی الله عنه، وأرضی عنه الناس، ومن التمس رضا الناس بسخط الله، سخط الله علیه، وأسخط علیه الناس” روایت ترمذی. آلبانی آن را در “صحیح الجامع” صحیح دانسته است. “هرکس خوشنودی الله را به دست آورد اگر چه مردم از او ناراض شوند؛ الله از او خوشنود می شود و مردم را نیز از او خوشنود می سازد و هرکس خوشنودی مردم را در مقابل نارضایتی الله به دست آورد؛ الله از او ناراض می شود و مردم را نیز از او ناراض می گرداند”.

خواهرم از این خواب عمیق بیدار شو و از آفت های راه, دوری کن و بدان که امروز، روز عمل است و فردا روز حساب است بدون عمل،! فردا روز بازگشتت به سوی الله است و در برابر او خواهی ایستاد، پس خودت را برای آن مهیا کن و جواب هایت را آماده ساز…!

 نگذار که فریبنده ها تو را نسبت به الله بفریبند، همانا بازگشت همه ی امور به سوی الله است.

مترجم: ام احمد

http://ar.islamway.net

 

منبع: نوار اسلام

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

ضرورت پرهیز از تقبیح ازدواج با بیوه

در روزگار کنونی و به انواع علل و در رأس آنها تغییر سریع الگوی زندگی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *