کتاب‌شناسي

پژوهش روش‌شناختی خشونت

نویسنده: عبدالحمید ابوسلیمان
ترجمه: علی عزیزی
ناشر: احسان
نوبت چاپ: اول
سال چاپ: ۱۳۸۹
قطع: رقعی
تعداد صفحات: ۱۶۰
نوع جلد: شومیز
تعداد جلد: یک
قیمت: ۳۵۰۰ تومانن

تحلیل پدیده‌ی خشونت، امروزه، محور بسیاری از میزگردها و سمینارهای پژوهشی و کارشناسی روشنفکران و پژوهشگران راه به خود اختصاص داده است، چرا که این پدیده چنان آسیب‌زا و پرخطر است که توانسته موجب اختلال در تعادل و نظم اجتماعی و بافت فرهنگی شود.
بعضی از گروهک‌ها امروز در جهان، با نام مسیحیت، یهودیت، اسلامیت، و… این پدیده‌ را در اولویت کاری خوش قرار داده‌اند و مغز پیام ادیان را که همان امنیت و آسایش است زیر سؤال بُرده‌اند و می‌خواهند لباس قداست‌آمیز ادیان را بر قامت خباثت‌آمیز خشونت کنند و به نیابت از خداوند مهربان، مجوز رسمی آسمانی را برای این پدیده‌ی غیر رسمی زمینی صادر کنند و آشوبگری و خشونت‌ورزی و کشتار دیگران را جهاد فی سبیل الله نام‌گذاری کنند.
در واقع وقتی که خشونت با نام دین پا به عرصه بنهد، دیگر مبارزه فیزیکی و تکنولوژیکی با آن بسیار سخت خواهد بود و حتی با مخالفت‌های سرسخت اجتماعی نیز برخورد خواهد کرد، زیرا در این‌گونه موارد، دین به انگیزش حرکت خشونت‌آمیز تبدیل شده و تنها راه حل و فروکش‌کردن انگیزش‌های خشونت‌آمیز، مبارزه‌ی لوژیکی و عقلانی و فرهنگی و نصوصی است، و باید این مبارزه صورت گیرد و با تلاش گسترده و رسانه‌ای و فرهنگی و تبلیغاتی خویش مانع به رسمیت شناختن خشونت و مانع تداوم این پدیده‌ی منحوس در جامعه شوند و نگذارند در رگ و ریشه فرهنگ جامعه و در ساختار ذهنی جوانان رسوخ بناید و بر روح و روان ملیت‌های استیلا پیدا کند.
خشونت و خشونت‌گرایی، مرگ‌بارترین پدیده‌ای است که در هر جامعه‌ می‌تواند سربرآورد و جامعه را از ابعاد گوناگون، مورد آماج وحشیانه خود قرار دهد، آن را گرفتار کند و هرگز اجازه ندهد به مرحله تکامل سیاسی پانهد. نویسنده این کتاب، موضوع خشونت را از دید کارشناسی، منظر دین و واقعیت‌های عقلانی و اجتماعی، مورد واکاوی قرار داده و از زاویه‌های گوناگون به پیامدهای منفی آن پرداخته، راه‌کارهایی، برای برخورد با خشونت، ارائه می‌دهد.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی