یادداشت

پیشنهاد ارزنده یک فعال شیعه‌مذهب به مسؤولان

جناب آقای علیرضا کمیلی یکی از فعّالان‌ شیعه و از اعضای برجسته تشکل «امّت‌ واحده» در پیشنهادی بی‌سابقه و ستودنی از مسؤولان کشور خواسته‌اند با توجه به حسّاسیّت‌ و پرهیز اهل سنّت‌ در باب وام‌های اعطایی توأم با سود درصدی، به اهل سنّت‌ آسیب‌دیده در زلزله اخیر استان کرمانشاه، وام بدون سود پرداخت شود!

من البته اعتراف می‌کنم که «چه شایسته باشم که خواهم بهشت؟! / نمی‌زیبدم ناز با روی زشت» و ارتکاب این جسارت، نتیجه اغواگری رفیق نیک‌اندیشم جناب کمیلی است و تمام مسؤولیت ناشی از آزردگی احتمالی خاطر مسؤولان نیز متوجه خود ایشان است!

ضمن سپاس از این برادر ارجمند بابت این خیرخواهی ارزشمند، عین متن پیشنهاد ایشان با توجه به اهمّیّت‌ موضوع، بازنشر می‌گردد:

«لزوم اعطای وام بدون سود به برخی زلزله‌زدگان

طبق فقه بخش مهمی از اهل‌سنت، دریافت هر نوع وام دارای سود جایز نیست و برخی حتی دریافت کارمزد یا اجرت‌العمل را هم جایز نمی‌دانند که این مسأله در برخی بانک‌های کشور حل شده و مطابق فقه ایشان اعطای وام صورت می‌گیرد.

از آنجا که برخی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه نیز چنین عقیده‌ای دارند نمی‌توانند وام اعطایی مسکن و شهرسازی برای ساخت خانه را دریافت کنند و توان مالی اکثریّت‌ هم طوری نیست که خودشان خانه را بسازند.

لذا جا دارد که بانک‌های انصار و رسالت که تجربه تطابق با فقه ایشان را در مناطق دیگر دارند، به این مناطق وارد شوند والّا‌ بخشی از مردم باید تا چند سال در کانکس زندگی کنند.»

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن