خانه / مقالات / پاسخ به شبهات / چرا ارث زن نصف مرد است؟

چرا ارث زن نصف مرد است؟

این ایراد که همواره سهم الارث مرد دو برابر زن است، ایراد غیر علمی است؛ زیرا در برخی موارد ارث زن بیش از مرد و در برخی موارد مساوی سهم الارث مرد است:

این در حالی است که در میان اکثر جوامع قبل از اسلام چیزی به عنوان ارث وجود نداشته است و از زن به عنوان کالایی بیشتر استفاده نمی شده است و به زن هیچ ارثی تعلق نمی گرفت و اگر تعلق می گرفت بر اساس هوی و هوس و زورگویی بوده است. این اسلام بود که زنان را نیز در ارث سهیم گردانید. اما این سهم بر  ظاهر ماجرا نیست بلکه بر اساس حکمت و مصلحت جامعه بوده است.

نکته بسیار جالب و مهمی که وجود دارد این است که این شبهه که زن نصف مرد ارث می برد به صورت مطلق و در همه حالات صحیح نیست برای مثال به موارد زیر توجه فرمایید:

– اگر متوفی دارای پدر و مادر باشد و فرزند داشته باشد، پدر و مادر هر کدام به طور مساوی سدس ماترک را به ارث می‌برند و پدر به عنوان مرد سهم بیشتری نمی برد و در این مورد سهم زن و مرد از ارث، یکسان است.

در مواردی سهم زن بیش از مرد در ماترک می‌باشد، مانند:

– موردی که وراث متوفی شامل پدر و دختر می‌باشد که در این صورت پدر سدس ماترک و دختر مابقی ماترک را به ارث می‌برد
– اگر مردی فوت کند و دو دختر و برادرش میراثبر باشند به هر یک از دخترها و یک برادر ثلث ماترک تعلق می گیرد.
پس همانطور که می بینید در همه حالات زن کمتر از مرد ارث نمی برد و در بعضی حالا مساوی و برخی حالات زن بیشتر ارث می گیرد و در برخی حالات هم کمتر میگیرد.

اما اصلی ترین شبهه این است که اگر مردی پسر و دختر داشته باشد چرا پسر دو برابر دختر ارث می برد؟
در باره علل این امر این را باید عرض نماییم که زن وقتی شوهر کرد مهریه می‌گیرد و هزینه‌های زندگی وی بر عهده مرد است و مرد باید نفقه و سایر مخارج زن و فرزندان را بدهد، ولی به عهده زن چیزی نیست. مرد هم باید نفقه زنان و هم نفقه فرزندان و هم مهریه زن را بدهد. تازه این مربوط به زمانی است که مرد یک زن داشته باشد.

اگر ۴ زن داشته باشد فشار زندگی بر او به مراتب بیشتر خواهد بود لذا برای تامین مخارج ۴ زن و فرزندان احتمالی این چهار زن نیازمند هزینه بیشتری برای فعالیت اقتصادی خواهد بود ولی زن از همه اینها معاف است.

همچنین در بسیاری احکام بر زن تخفیف داده شده است که یقینا دشمنان اسلام از آن سخنی نمی گویند. برای مثال زنان برای شرکت در جهاد معاف هستند و می توانند در خانه خود بمانند یا اینکه در حالت عادت ماهیانه نیازی نیست نماز بخوانند و حتی لازم نیست قضا کنند ولی مرد در هر صورت باید نمازش را بخواند و به جهاد بپردازد و جانش را به خطر بیندازد. اگر اسلام از زنان بدش می آمد زنان را در خط مقدم جهاد به جلو می فرستاد تا زودتر آنها را به کشتن دهد. یا اینکه در هر حالت نماز و روزه را در همه شرایط واجب می گردانید و همچنین به آنها نفقه و مهریه نمی داد. حتی اگر مرد نفقه همسرش را ندهد زن میتواند به دادگاه اسلامی شکایت کند و حقش را بگیرد!!

لذا تقسیم ارث در اسلام نه بر اساس هوی و هوس دو نفر حکام و پارلمان دار بلکه بر اساس حکمت و نیاز جامعه به گردش اقتصادی و فعالیت بیشتر است و احکام اسلام در عین عدالت و سازگار با طبیعت و توان زن و مرد مقرر شده است.

و الحمد لله رب العایمن و صلی الله علی سیدنا محمد و علی آله و صحبه اجمعین

منبع: وااسلاماه

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

ام المومنین زینب دختر جحش و یاوه گویی های خاورشناسان (۲-۱)

زندگی نامه ام المومنین زینب دختر جحش (رض) و چگونگی ازدواج پیامبر صلی الله علیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *