جوانان و نوجوانان

چرا بايد در مصرف قند و شکر احتياط كنيم؟

براساس بررسي‌هاي انجام شده، قند عامل تضعيف سيستم دفاعي بدن در برابر بيشتر بيماري‌ها است به طوري كه پس از هر نوبت مصرف يك خوردني شيرين، سيستم ايمني بدن تا ۷۵ درصد كارآيي خود را از دست مي‌دهد و اين مدت بهترين زمان براي فعال شدن ميکروب‌ها و ويروس‌ها است.

به گزارش ايسنا، به طور كلي در مواد غذايي دو نوع قند وجود دارد كه شامل قندهاي ساده و قندهاي پيچيده هستند. قند پيچيده مدت طولاني‌تري طول مي‌كشد تا در داخل بدن تجزيه شود و براي بدن سالم‌تر است. اين نوع قند در كربوهيدرات هاي طبيعي مثل غلات سبوس دار و ميوه‌ها يافت مي‌شود.

از سوي ديگر، قند ساده سريعتر در بدن تجزيه مي‌شود و موجب افت و خيز محسوس انرژي مي‌شود. اين نوع قند شامل قندهاي موجود در مواد شيريني و نشاسته‌اي تصفيه‌ شده و فرآوري شده است. مصرف بيش از اندازه قند ساده مشكلات جدي براي سلامت بدن ايجاد مي‌كند.

پايگاه اينترنتي ليواستنرانگ در مقاله‌اي به تشريح مهمترين مضرات مصرف قند به ويژه قندهاي ساده و فرآوري شده پرداخته است.

براساس يافته‌هاي ارائه شده در اين مقاله، قندهاي ساده مي‌توانند سيستم ايمني بدن را تضعيف كرده و يا حتي از کار بيندازند. بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه پس از هر بار مصرف محصولات حاوي قند، گلبولهاي سفيد بدن از فعاليت باز مي‌ايستند و بين دو تا پنج ساعت بدن کاملا آماده آلوده شدن به هر نوع ويروس يا باکتري خواهد بود.

مصرف اين نوع قند، تعادل مواد معدني بدن را به هم مي‌زند. قند، فاقد ويتامين، مواد معدني و فيبر خوراكي است. در واقع قند يك ماده زائد است که بدن انسان قادر به هضم و جذب آن نيست از اين رو براي اينکه ساختار ملکولي قند شکسته شود بدن مجبور است از مواد معدني محلول موجود در بدن استفاده کند تا بتواند قند وارد شده به داخل بدن را هضم کند و در نتيجه تعادل عناصر معدني مهم مثل کلسيم، منيزيم، پتاسيم، سديم، کروم و مس در بدن به هم مي‌خورد.

مصرف مواد قندي ناسالم موجب ترشح بيش از اندازه هورمون آدرنالين در بدن مي شود. احساس اضطراب بيش از اندازه، آشفتگي و بد خلقي از پيامدهاي خوردن مواد قندي است. به علاوه اين ماده سبب بي حوصلگي مي‌شود و افرادي که قند زياد مصرف مي کند به هيچ عنوان ميلي به ورزش کردن و فعاليت هاي بدني ندارند در کودکان نيز خوردن مواد قندي موجب کاهش ضريب هوشي و افت بازده تحصيلي مي‌شود.

بي‌ترديد مصرف زياد مواد قندي به کليه‌ها آسيب مي‌رساند و چه بسا كه عامل اصلي ايجاد سنگ کليه است. همچنين مصرف قند عامل مهم تشكيل سنگ مثانه نيز هست.

بر خلاف تصور عموم مردم، عاملي كه باعث بالا رفتن شديد کلسترول بد خون و نيز افت مقدار کلسترول خوب در خون مي‌شود، مصرف مواد قندي است. اين ماده به طور كلي سبب بالا رفتن کلسترول مي شود. در عين حال مصرف قندهاي مضر يكي از عوامل بسيار موثر در بالا رفتن ميزان چربي تري‌گليسيريد خون است كه سلامت قلب و عروق را به طور جدي به خطر مي‌اندازد.

آزمايش‌ها نشان مي‌دهد كه مصرف قند در جذب عناصر مهمي و ضروري براي سلامت استخوان‌ها يعني کلسيم و منيزيم اختلال ايجاد مي کند. بدين معني كه اگر شير را با کيک يا شکلات مصرف كنيد، هيچ کلسيمي در استخوانهاي شما ذخيره نخواهد شد. بر همين اساس مصرف قند زياد، عامل اصلي پوکي استخوان است. قند ماده‌اي زائد و فاقد هر گونه ويتامين يا مواد معدني است و بدن قادر به هضم و جذب آن نيست. از اين رو سلولها مجبور هستند براي شکستن ملکولهاي قند از املاح کلسيم و منيزيم ذخيره در استخوانها استفاده کنند.

هر چه مواد غذايي شيرين بيشتر مصرف شود، کلسيم بيشتري از استخوانها خارج شده و در فرايند هضم قند و شيريني مصرف مي شود. در نهايت استخوانها بعد از چند سال پوک مي شوند دليل اصلي خرابي دندانها نيز همين است. کلسيم از دندانها استخراج شده و دندان به مرور پوسيده و خراب مي شود.

قند عامل اصلي بروز برخي از سرطان‌ها شامل سرطان‌هاي پستات، پروستات و روده و راست روده است، مقدار گلوکز خون را بي جهت افزايش مي دهد، باعث ضعف بينايي، تنگ شدن عروق خوني و در نهايت سکته مي‌شود، عامل ترش کردن معده است و همانطور كه تاكيد شد خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي را تشديد مي‌کند.

علاوه بر اين‌ها، پير شدن زودرس، سفيد شدن موها و چين و چروک‌هاي پوستي عمدتا ناشي از مصرف خوراکي‌هاي شيرين است نه مصرف گوشت و پروتئين.

برخي از مطالعات در سال‌هاي اخير نشان داده است كه مصرف زياد مواد قندي گرايش به الکل و مواد مخدر را بيشتر مي‌كند.

مهم‌ترين بيماري قرن حاضر يعني آلزايمر که با حواس پرتي هاي کوچک شروع مي شود بر اثر مصرف زياد مواد قندي بروز مي‌كند.

دندانپزشكان معتقد هستند كه قند، تنها عامل پوسيدگي دندانها است بدين معني كه اگر قند مصرف نكنيد هرگز به دندانپزشک نيازي نخواهيد داشت.

علاوه بر اينها، مصرف بي‌رويه مواد قندي عامل اصلي چاق شدن، عامل مهم در بروز آرتروز مفاصل، يکي از عوامل اصلي بيماري آسم، آلرژي به غذاهاي گوناگون، بالا رفتن فشار خون، ايجاد اگزما در کودکان، آب مرواريد و حتي در برخي موارد عامل بروز آپانديسيت است.

بسياري از متخصصان تاكيد دارند كه بزرگترين خطر ناشي از مصرف زياد قند اين است که ساختمان مولكول وراثتي دي ان آ را مي شکند و آن را تغيير مي دهد که در نتيجه موجب سرطاني شدن سلول‌ها مي‌شود. قند سبب توليد مولكول‌هاي مضر راديکال‌ آزاد در خون و افزايش خطر بروز سرطان مي‌شود. حتي در بسياري از موارد سردردهاي بي‌موقع و بي‌دليل و ميگرن بر اثر مصرف خوردني‌هاي شيرين بروز مي‌كنند.

مصرف قند انعطاف پذيري ماهيچه ها و اندام بدن را کم مي‌کند به طوري که با کوچکترين حرکت ورزشي عضلات منقبض مي شوند و درد مي گيرند.

عامل اصلي بروز افسردگي مصرف زياد قند است. مردم تصور مي کنند با مصرف يك خوردني شيرين روحيه‌شان شاد خواهد شد در حالي که کاملا برعکس است.شادي حاصل از خوردن شيريني به خاطر اعتيادي است که به آن داريد و با خوردن آن آرامش مي يابيد اما در روحيه و امواج مغزي شما اثر متضاد دارد.

در پايان اين مقاله همچنين تاكيد شده است كه قند عامل افزايش تقسيم سلول‌هاي کبد و سرطان کبد، افزايش مقدار چربي کبد، بزرگ شدن اندازه کليه‌ها، اختلال در کار پانکراس، يبوست و خشکي روده، كاهش قدرت تمرکز و تصميم گيري در انسان و بالاخره افزايش خطر بسته شدن عروق خوني است.

سایت تابش
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی