فکر و دعوت

چرا ناکام هستیم؟

ما چرا ناکام هستیم؟

چرا ناکام هستیم؟

نویسنده : نثار احمد صمد

 

عملأ می بینیم که قرن بیست ویکم برای مسلمانان قرن کشت و خون ، ظلم ، گمراهی و گناه است . از هر سو و هر گوشهً دنیا ظلم غیر مسلمانان بر مسلمانان ، ظلم مسلمانان بر مسلمانان و ظلم نزدیکان بر خویشاوندان بشدت جریان داشته است .

در این شرایطِ ناگوار و زننده برخی افرادِ فرصت طلب ، سیکولر ، فاسد ، گمراه و بی دین با استفاده از این تنگنا در اذهان عمومی این سوال را ایجاد می نمایند که اگر اسلام واقعیت دارد ، اگر خداوند مسلمانان را یاری میکند ، پس چرا در هر جای منکوب و ناکام هستند و چرا پیهم ذلیل و مورد تجاوز و حقارت قرار گرفته است . چنین گمراهان همچنان داد می زنند که کجا است خدا تا مسلمانان را یاری و نجات دهد ! چرا به این همه دعاها و فریادها جوابی نه می دهد…. ؟ بعضی راه گم کرده ها زمزمه میکنند که چون خدا خودش در قرآن گفته که ما اسلام ( و پیروان آن ) را بر باطل پیروز میکنیم ؛ پس امروز چرا همه چیز برعکس و مخالف آن شده است ؟ آیا وعده های خدا تغییر یافته است ؟ جواب اینگونه سوالهای مغرضانه و جاهلانه مطلقأ منفی است . بلی ! قرآن همان قرآن است ، الله تعالی همان سبحان و تعالی است ، رسول و سنتش ، خلاصه همه و همه همان است ! ولی به سه موارد باید عمیقأ متوجه شویم :

اول ـ مصیبت و آزمایش : خداوند به مسلمانها فرموده است که مشکلات ، فشارها ، مصایب… را با  صبر تحمل نمایید و خدا در این زمینه شما را امتحان میکند ؛ شکست ظاهری مؤفقیت اصلی و بعدی است ( البقره : ۱۵۵ ـ ۱۵۶ ؛ الکهف ۷ ؛ الملک ۲ )  .

دوم ـ مسلمانها با هم برادر اند ولی با مشرکین و کفار برادر نیستند ، تا خداوند یار و مددگار مسلمانها شود ؛ نه اینکه با هم نزاع و دشمنی نمایند ولی برعکس با دشمنان اسلام دوستی و برادری نمایند ( المایًده ۵۷ ؛ الحجرات ۱۰  ؛ آل عمران ۲۸ ) .

سوم ـ خداوند مؤمنان واقعی را مدد و مساعدت می کند ، نه آنهایی که گفتارش اسلامی لیکن کردارش غیر اسلامی باشد . پس وعدهً خداوند با مؤمنان واقعی می باشد نه با کسانیکه برخی اوامر و احکام الهی را قبول می کند و قسمت زیاد آنرا برعکس اجرا میکند و می بینیم که چنین مسلمانها خودشان جنایتکار و تبهکار هستند که دنیار را فرا گرفته است . پس وعده ها و مساعدت های الله سبحان و تعالی با این نوع مسلمانها نمیباشد ( البقره : ۸۵ ) .

باید دانست که جلب و جذب امدادهای رب العزت منوط به دخول کامل در دین است . کسیکه برخی از دین را که مطابق میلش است اختیار کند ، و برخی دیگر را که برای او مشکل است رها سازد ، چنین فرد را مؤمن واقعی و کامل نمی گویند . اگر اصحاب پیامبر صلّی الله علیه و سلّم   در عرصه های مختلف پیروز میشدند و الله تعالی دعای شانرا سریعأ قبول و اجابت می فرمودند ، بخاطر دخول کامل شان در دین و تبعیت کامل آنها از پیغمبر صلّی الله علیه و سلّم  بود ( البقره : ۲۰۸ ؛ آل عمران : ۱۱۹ ؛ التوبه : ۸۶ ) .

حال برای چند لحظه خود مان و مسلمانان امروزی را بررسی نماییم . چه اندازه از احکام خداوند را در زندگی خود پیاده نموده ایم ؟ آیا تمام کارهای مان مطابق دستورات قرآن و سنتِ نبوی است ؟  آیا رسول الله صلّی الله علیه و سلّم  را در روش زندگی خود اسوه و سرمشق قرار داده ایم ؟ و صدها سوال دیگر ، که قطعأ در مقابل اینها به شرمندگی باید سر را پاین انداخت و اعتراف نماییم که ما راه و سیرهً رسول الله صلّی الله علیه و سلّم  و اصحابش را ترک نموده ایم . پس آیا الله تعالی باید دعای ما را قبول نماید ؟

مسلمانهای قرن بیست و یک شدیدأ به دنبال آن چیزهایی هستند که رسول الله صلّی الله علیه و سلّم  و اصحاب و یارانش از آن اجتناب می نمودند و خود را از آن دور می ساختند . محبتِ مال ، اولاد ، زن ، موتر ، مقام ، نام ، قوم و غیره و غیره بر قلوب مسلمانان این عصر مستولی شده و جایی برای محبت رسول الله صلّی الله علیه و سلّم  باقی نگذاشته است .

پس با این توضیح بسیار مختصر به این نتیجه میرسیم که مشکل قطعأ در اسلام نیست ، بلکه اسلام همیشه پیروز بوده و پیروز خواهد بود . مشکل اصلی در اینجاست که مسلمانان واقعی اندک و قلیل هستند . پس وعده های خداوند جلّ جلاله برای کسانی است که مانند ما و شما نبوده بلکه برای کسانی است که همانند یاران و اصحاب رسول الله صلّی الله علیه و سلّم  باشند . معذالک ، تا وقتی که ما خویشتن را روحأ ، ذهنأ ، قلبأ و عملأ تغییر ندهییم ، خداوند حالتِ ما را ابدأ تغییر نمی دهد ( الرعد ـ ۱۳ ) .

آیه شماره ۶۰ سورهً المؤمن میفرماید که خداوند از تو می خواهد که او را فراخوانید تا مددگار تو شود . ولی کسی از ابراهیم ادهم رحمه الله پرسان نمود که ما با درنظرداشت این آیه به رب العزت دعا میکنیم لیکن دعای ما قبول نمیشود ، علت چیست ؟ وی در پاسخ چنین فرمود :

۱ ـ خداوند را خوب می شناسید لیکن اطاعت او را نمیکنید ؛

۲ ـ قرآن را تلاوت میکنید ولی به آن عمل نمیکنید ؛

۳ ـ شیطان را خبیث میگویید ولی با او همرا هستید ؛

۴ ـ میگویید که محمد صلّی الله علیه و سلّم  را بسیار دوست دارید لیکن سنت او را انجام نمی دهید ؛

۵ ـ جنت را بسیار دوست دارید ولی آنرا نمی خواهید ؛

۶ ـ از آتش دوزخ میترسید لیکن خود را از آن دور نمیکنید ؛

۷ ـ میگویید که مرگ حق است ولی به آن آمادگی نمیگیرید ؛

۸ ـ عیوب دیگران را میگویید ولی عیب های خود را پنهان میدارید ؛

۹ ـ رزق خدا داده را خوب می خورید ولی شکر آن را بجا نمی آورید ؛

۱۰ ـ مرده ها را دفن میکنید ولی از آنها عبرت نمیگیرید .

پس چگونه دعای چنین افراد قبول شود ؟

واقعأ هم اگر به دورادور خود نظر افگنیم ، درخواهیم یافت که همه چیز در تضاد و یا دوری اسلام جریان داشته و به همین علت دسیسه ها و فتنه ها گسترده است که در اثر آن دعای ما مسلمانان قبول نمیشود و سرانجام ناکام هستیم . پس بیایید که هشدار ابراهیم ادهم رحمه الله را سرمشق خود قرار دهیم و آنرا بر یک کاغذ نوشته و آراسته نماییم ، هر روز به آن عمیقأ و قلبأ نگاه کنیم ، و به آن عمل نماییم تا راهِ گم کرده را انشاالله دریابیم .

و ما ذالک علی الله بعزیز

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی