پاسخ به شبهات

چطور خداوند مهربان است وقتی ما رنج می کشیم!

نوشته: عبدالباسط امل

خبر حملهٔ انتحاری را خواند و با نهایت یأس گفت:
مردم ما هر روز کشته می شون ولی هنوز هم رحمت و مهربانی خداوند ره نصیب نمی شویم پس خداوند چگونه مهربان اس. خداوند می فهمه چقسم افغانا شب و روز ره میگذرانن اما هنوز هم این بدبختی ختم نمیشه.
من برداشتم را ازین قضیه با دادن مثالی از خودم با او شریک کردم.
اینجا در قالب چند سطر با شما شریک می سازم.

در اخیر سپاره پنجم پروردگار میگوید “نماز صبح به منافقین سخت است, آنها به سستی بیدار شوند…‌” و من درحالیکه ادعای مسلمانی را دارم بارها در خواب می مانم و نماز صبح را نمی خوانم.
در‌ جای دیگری از قرآن پروردگار خداوند می گوید ” سست نشوید, غمگین نشوید شما پیروز هستید اگر مؤمن باشید”

مثل این در اکثر جاهای قرآن‌ وقتی پروردگار درمورد تغییر اوضاع ملتها گفته است آنجا شرطِ را نیز ذکر کرده است.
مسئله عبادات فردی ارتباط خصوصی با الله متعال است, اول ببینیم در چه‌ حد با خالق‌ خود صادق هستیم و در پرستش اش تلاش می کنیم بعدِ آن منتظر آرامش درون و روشنی در زندگی خود باشیم.
اما در زندگی اجتماعی و جامعه پیامبر علیه السلام برای ما قرآن و سنت اش را‌ گذاشته است, درین دو; دستورات و اصولِ برای زندگی خوب و جهان سالم و مترقی داده شده است.
مثلاً در قرآن میاید:

– “مردان و زنان مؤمن چشم های خود را از حرام ستر کنند ( تا نظام خانوادگی و نفس شان سالم بماند)”. بشمول من از خود بپرسیم تاکنون چند بار به این دستور عمل کرده ایم.

– “نجات زندگی به مثابهٔ نجات همهٔ بشریت است”. چند بار شده به معنی واقعی بدون چشم داشتی برای نجات حیات دیگران خطر را پذیرفته باشیم.

– “امانت را به اهل آن بسپارید”. حین سپردن مسؤولیت, افشای راز و رأی دهی چند بار به این فرمودهٔ پروردگار عمل کرده ایم.

– “همدیگر را با القاب زشت صدا نزنید شاید آنها از شما بهتر باشند”. چند بار جلو بدگویی و زشت گویی خود را گرفته ایم, آیا بفکر ما رسیده سخنان مثل لندغر, فاشیست, سفید, سیاه و… این ها همان القاب زشت حساب می شوند که از گفتن آن نهی شده ایم.
یا پیامبر علیه السلام می فرمایند:

– “جلو بدی را به دست یا به زبان بگیرید یا حداقل در قلبهای تان نسبت به آن تنفر داشته باشید” چه وقتهای شده به این گفته با همه معنی اش عمل کرده باشیم. (بدی فقط بی حجابی و قتل نیست, منظور هر نوع آن می باشد).

– “بیشتر از سه روز نسبت به هم کینه نداشته باشید” چند بار شده با کسیکه قهر هستیم زودتر آشتی کرده باشیم.

– “بهترین مَهر کمترین آن می باشد”. “وقتی از ایمان داری (و راستی) پسر متیقن بودید به خواستگار‌ جواب رد ندهید” وقتی برای عضو از خانوادهٔ ما خواستگار آمده چند بار به این دستورات عمل کرده ایم.

من از یک نظام جامع و فراگیر فقط چند دانهٔ آنرا با توضیح‌ کوتاهی ذکر کردم.
قانون پروردگار برای تغییر مراعت این دستورات است که با انجام دادن آن تغییر مثبت در زندگی, جامعه و‌ جهان حاصل شدنی است.

اصل تغییر تابع بودن به قانون هست, چه اسلامی باشد یا غیر آن. و ما که ادعا داریم مسلمان هستیم و به پروردگار و پیامبر علیه السلام ایمان آورده ایم یعنی مطابق نظام اسلامی زندگی می کنیم, ممکن گاهی سستی و تنبلی از ما سر بزند ولی هرگز دست از تلاش بر نمی داریم.

در شرایط فعلی که هر روز ملت ما در غم و اندوه بسر می برند و عزیزان خود را از دست می دهند اینها بی دلیل نیست و دلیل عمدهٔ آن خود ما مسلمانانی هستیم که با وجود بندگی از پروردگار نافرمانی و از اصول تخطی می کنیم.

نباید هیچ زنده جانی به ناحق کشته شود ولی این ما هستیم که حاضر می شویم دست خود را به خون بیگناهان آلوده می سازیم. با اینکه پروردگار هشدار داده دشمن عقیدهٔ تان دوستان شما نمی شوند ولی اقتصاد, امنیت و آرامش خود و سرزمین خود را در راضی نگهداشتن دشمنان عقیدهٔ خود می دانیم.

با چنین وضعیت چگونه جنگ ختم شود, چگونه فقر کاهش یابد و چگونه این سرزمین پیشرفت و ترقی کند.
اصلاً تغییر مثبت و روشنی آمدنی نیست مگر اینکه به این قانون انسانی و پاک عمل کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی