فکر و دعوت

چه وقت دعوتگران، عصبانی می شوند؟

در زندگینامه‌ی امام بزرگوار «زین العابدین علی بن حسین» آمده است: یکی از جاریه هایش برای وضو روی دست های او آب می ریخته است؛آبریز(آفتابه) از دست جاریه روی صورت او می افتد و صورتش را زخمی می کند. سرش را به سوی جاریه بلند می کند. جاریه می گوید: خداوند می فرماید:« وَالْکَاظِمِینَ الْغَیْظَ : آنها که خشم خود را فرو می خورند» امام فرمود: من نیز خشم خود را فرو خوردم. جاریه گفت: وَالْعَافِینَ عَنِ النَّاسِ مردم را عفو می کنند» امام فرمود: خداوند از تو بگذرد. جاریه گفت وَاللّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ: و خدا نیکوکاران را دوست دارد». امام فرمود: به خاطر خدا آزادت می کنم.

«یک سیخ کباب از دست غلام علی بن حسین که مشغول کباب کردن بود، روی سر فرزند او افتاد و جان داد. بلافاصله علی بن حسین برخاست و خطاب به غلام گفت: تو در این کار تعمد نداشتی؛ تو آزاد هستی . و آن گاه به کفن و دفن فرزندش پرداخت.»

داعیان باید این چنین نفس خود را تحت کنترل داشته باشند و جز به خاطر خدا عصبانی نشوند و اصولاً یکی از نشانه های کمال توحید همین است. داعی در زندگی خود رنج های بسیاری از گروه های متعدد جامعه مثل اهل فساد و جاهلان و صاحبان قدرت واهل بدعت و انحراف و …می بیند و بایستی بتواند نفس خود را تحت کنترل داشته باشد و دائما”فرموده ی مقتدای خود پیامبر خدا(ص) را فرایاد آورد که:«لا تغضب: عصبانی مشو.»

مادام که داعی غالباً از سوی مردم با ناسزاگویی و تشکیک و اتهام سفاهت روبه رو می شود، بایستی اهل صبر باشد و عصبانی نگردد. البته این به آن معنی نیست که تمام عصبانیت ها را بهره ی نفس بدانیم. اتفاقاً اگر عصبانیت به خاطر انتقام شخصی نباشد، کاملاً مطلوب است و حتی آن گاه که احکام الهی پایمال می شوند و فریاد فساد و مفسدان بلند می شود و بوی محاربه با خداو رسول به مشام می رسد،عصبانیت واجب می گردد و کسی که این نوع از عصبانیت نداشته باشد، در خطر است چون لااقل از نیروی انکار قلبی- که ضعیف ترین سطح ایمان است- برخوردار نیست.

چگونه تنفر و عصبانیت از بین می‌رود؟

در یکی از روزهای ماه ژانویه هنگام نماز صبح در مقابل کعبه ی شریف، مردی در کنارم نماز می خواند که نمی دانستم اهل کجاست. سجده های سهو بعد از نماز او، توجهم را به خود جلب کرد . به او گفتم: برادر عزیز !اگر در نماز اشتباه کرده ای بر عهده ی امام است و لازم نیست تو سجده ی سهو ببری. با عصبانیت نگاهی به من انداخت و چهره در هم کشید و با لحن تندی گفت: من شافعی مذهب هستم و در مذهب ما اگر دعای قنوت خوانده نشود، باید سجده سهو برد. تو گویی از سخن من خوشش نیامد و اندکی فاصله گرفت. اعلام نماز میّت کردند و او ناگزیر به سر جای خود در کنار من باز گشت. پس از نماز، با دست روی شانه اش زدم و به او گفتم: برادرم! من فقط نصیحت کردم و نباید شما عصبانی می شدید.

بعد از این کلمات مقداری از عصبانیت او فرو نشست و بایم توضیح داد که قضیه را در مذهب خود چگونه فهمیده است. من نیز ساده و آرام او را پاسخ گفتم و تأکید نمودم که امام شافعی را دوست دارم و آن گاه به اختصار عبارت«بر عهده ی امام بودن» و کلام امام شافعی:«إن صح الحدیث فهو مذهبی: هرگاه حدیث صحیحی یافتید، همان مذهب من خواهد بود» را برای او بیان کردم. از من به خاطر این توضیحات تشکر نمود.

آن گاه اندکی فاصله گرفتم. وقتی اذکار و اوراد بعد از نماز را تمام کرد، نزد من آمد و به خاطر برخورد قبلی خود عذرخواهی کرد و به گرمی با من دست دادو گفت: برادر! ما از ترکان نزدیک به عراق هستیم و چندان با زبان عربی آشنا نیستیم و نمی توانیم معانی و مقاصد احادیث را به خوبی بفهمیم؛ از این رو ناگزیرم از یک امام مشخص تقلید نماییم. من نیز عذرش را پذیرفتم و اظهار داشتم که ما ترک ها را دوست داریم و اساسا” مسلمانان با هم فرق ندارند و همگی برادر دینی یکدیگریم.آن گاه در مورد ترکیه و سفری که به آن جا داشته ام و ماجرا هایی که در آن جا برایم پیش آمد، سر صحبت را باز کردم. بسیار خوشحال شود و من سخنانم را با بیان تفاوت مقلدین خاتمه دادم و گفتم دو نوع تقلید کورکورانه و آگاهانه داری؛تقلید کورکورانه به دلیل اهمیت نمی دهد هر چند که برای مقلد، دلیل کاملا” روشن بیاورند. او نیز سخن من را پذیرفت و آن گاه حدیث هفت نفر را که خدای متعال در روز قیامت آنها را زیر سایه ی خود قرار خواهد داد، خواندمم و گفتم یکی از آن ها «رجلان تحابا فی الله اجتمعا علیه و تفرقا علیه: دو نفرند که یکدیگر را به خاطر خدا دوست دارند و به خاطر خدا با هم جمع و یا از هم جدا می شوند» و گفتم: امیدوارم ما دو نفر نیز در زمره ی چنین کسانی باشیم . او نیز بسیار مسرور شد و این آرزو را به دعا از خدا خواست و سرانجام با گرمی و خوشحالی از من خداحافظی کرد.

—————————-

منبع : نکته های تربیتی برای دعوتگران/تألیف: عبدالحمید البلالی/ مترجم: محمود محمودی

نوگرا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی