مطالب ویژه

چگونه اهل عفو و گذشت شویم

چگونه اهل عفو و گذشت شویم

هر انسان در فراز و نشیب زندگی و در برخورد با توده مردم، حتماً‌ با بد اخلاقی ها و بد رفتاریها مواجه میگردد، که او را ناراحت نموده وموجب خشم و غضب وی میگردد و اگر بردباری و تحمل خشم در او نباشد شخصیت و عزت خویش و دیگران را از بین می برد، لذا اسلام عفو و گذشت را بهترین علاج این بیماری خانمانسوز قرار داده و سفارشات اکید و فراوانی در فرونشاندن خشم و غضب نموده و پاداشهای زیادی برای آن قرار داده است، چنانکه خداوند متعال یکی از ویژگیهای مهم فرد مؤمن را اغماض و گذشت اعلام می فرماید: ﴿  وَإِذَا مَا غَضِبُوا هُمْ یَغْفِرُونَ ﴾(شوری: ۳۷).«هنگامیکه (مؤمنان) خشم میگیرند گذشت و اغماض پیش میگیرند». ﴿ وَالْکَاظِمِینَ الْغَیْظَ وَالْعَافِینَ عَنِ النَّاسِ ۗ وَاللَّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ ﴾(آل عمران: ۱۳۴)«(مسلمانان واقعی) خشم خویش را فرو می نشانند و از مردم در گذر می کنند خداوند نیکوکاران را دوست می دارد».

عفو و گذشت در کلام رسول الله *ص*

عَنْ أبی هریرهَ  أنَّ النَّبِیَّ *ص* قَالَ: لَیْسَ الشَّدِیدُ بالصُّرَعَهِ، إنَّمَا الشَدِیدُ الَّذِی یَملکُ نَفْسَهُ عِنْدَ الغَضَبِ.(البخاری)
از ابوهریره روایت است رسول الله *ص* فرمودند: پهلوانی و نیرومندی در کشتی گرفتن (و به پهلوانان ضربه فنی وارد کردن) نیست بلکه پهلوان کسی است، که هنگام خشم و غضب بر خویشتن تسلط داشته باشد.

عَنْ أبی هریرهَ  أنَّ رَجُلاً قَالَ للنبی *ص*: أوصِنی. قَالَ: لا تَغْضَبْ فَرَدَّدَ مِراراً، قَالَ: لا تَغْضَبْ.(البخاری)
از حضرت ابوهریره روایت است مردی به پیامبر خدا *ص* گفت: مرا نصیحت فرما، رسول الله *ص* فرمودند: خشمگین مباش، آن مرد چندین بار سوال خود را تکرار کرد پیامبر خدا *ص* در هر بار فرمودند: خشمگین مباش.

درمان و علاج خشم:

بدون شک خشم و غضب کلید همه بدیها است همانگونه که حضرت امام حسن عسکری می فرماید: (الغضب مفتاح کل شر) ولی طبق فرمایش پیامبر گرامی *ص* (لِکُلِّ دَاءٍ دَوَاءٌ) «هر درد درمانی دارد»، این بیماری مهلک نیز علاج و درمان دارد و برای علاج آن پیامبر چنین رهنمود فرموده است.

الف‌: تغییر حالت شخص خشمگین

عَنْ أَبِی ذَرٍّ قَالَ: إِنَّ رسول الله *ص* قَالَ لَنَا: إِذَا غَضِبَ أَحَدُکُمْ وَهُوَ قَائِمٌ فَلْیَجْلِسْ فَإِنْ ذَهَبَ عَنْهُ الْغَضَبُ وَإِلَّا فَلْیَضْطَجِعْ.(ابو داود و احمد)

 از ابوذر روایت است که رسول خدا *ص* برای ما فرمودند: اگر از شما کسی خشم گرفت در حالی که ایستاده است بنشیند، اگر خشمش از بین رفت چه بهتر و اگر باز هم باقی ماند دراز بکشد.

ب: سکوت در هنگام خشم

عَن النبی *ص* أَنَّهُ قالَ: إذا غَضِبَ أحدُکُمْ فَلْیَسْکُتْ.(احمد)
پیامبر *ص* می فرماید: هر گاه کسی از شما خشمگین شد سکوت کند.

ج: پناه بردن به خدا از شر شیطان

دو نفر در حضور پیامبر اکرم *ص* یکدیگر را دشنام می دادند، یکی از آنان که به طرف مقابل دشنام می داد از خشم صورتش قرمز شده بود.

فقال النبی *ص*: إِنِّى لأَعْلَمُ کَلِمَهً لَوْ قَالَهَا لَذَهَبَ عَنْهُ مَا یَجِدُهُ: أعوذ بالله من الشیطان الرجیم(مُتَّفَقٌ علیهِ).
پیامبر *ص* فرمودند: البته که کلمه‌ی می دانم اگر می گفت خشم او فروکش می کرد. از شیطان مردود به خداوند پناه می برم.

نویسنده:عبد الرحمن الله وردی بلوچ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی