رمضان

چگونگی برنامه‌ریزی برای رمضان

راهکارهای زیبا و مفید برای استفاده بهینه از رمضان

١- از هم‌ اکنون‌ بگونه‌ای برنامه‌ ریزی کنید که پس از ماه مبارک رمضان بهتر از آغاز و اثنای آن باشید.

٢- تنها پنج هدفی که میخواهید در رمضان به آن برسید مشخص کنید انتظار نداشته باشید یکباره از هر نظر پیشرفت کنید.

٣- کار جمعی از جمله عبادات جمعی برای انسان آسانتر است پس بدنبال مجموعه‌ای باشید که فعالیتهای رمضانی خود اعم از عبادی یا گروهی را با آنان انجام دهید.

۴- ثابت شده است رسیدن به اهداف مکتوب آسانتر از رسیدن به اهداف ذهنی است پس اهدافی را که میخواهید در رمضان به آن برسید حتما یادداشت کنید.

۵- هر کس نیت کار نیک داشته باشد و آن را انجام دهد خداوند ده حسنه برایش می‌نویسد و هر کس کار نیکی را نیت کند اما انجام ندهد خداوند یک حسنه‌ی کامل برایش می‌ نویسد. پس اراده‌ی خود را در رمضان بالا ببرید زیرا در هر حال شما سود کرده‌اید.

۶- ثابت شده است اهدافی که قابل قیاس و اندازه‌گیری باشند بیشتر از اهداف کلی تحقق می‌ یابد. بعنوان مثال در برنامه‌ی خود ننویسید تلاش خواهم کرد در رمضان قرآن زیاد بخوانم بلکه بنویسید سه ختم خواهم داشت.

٧- جدول روزانه‌ای تنظیم کنید و ساعت بیداری را در آن مشخص کنید و به آن پایبند باشد.
ساعت خواب را ننویسید یعنی تا زمانیکه احساس خواب نمی کنید دراز نکشید.

٨- فرصتی را برای خلوت با قرآن در نظر بگیرید و هیچ وقت آن را ترک نکنید.

٩- یک یا حداکثر دو برنامه‌ی تلوزیونی مفید انتخاب کنید و بقیه را ترک کنید و اگر برایتان مهم است تکرار آن را بعد از رمضان مشاهده کنید.

١٠- برای تراویح به یک مسجد بروید به ویژه مسجدی که قرآن را بطور کامل در تراویح ختم میکنند.

١١- بخش معینی از قرآن را برای حفظ و بخشی را نیز برای تلاوت در نظر بگیرید ؛ اگر برای هر کدام مصحف جداگانه‌ای داشته باشید بهتر است ؛ مشابه هم باشند اشکالی ندارد.

١٢- در رابطه با قرآن سه کار انجام دهید : الف) بخش معینی را برای حفظ اختصاص دهید؛
ب) بخش بیشتری را برای تلاوت؛
ج) سوره‌های که بیشتر آنها را می خوانید برای تفسیر.

١٣- پیش از فرارسیدن رمضان برنامه‌ را بنویسید و چندین بار آن را مرور کنید تا با نیت و اخلاص بهتری به استقبال رمضان بروید.

١۴- برخی بر این باورند که مهم کمیت تلاوت قرآن است و برخی برای فهم و تدبر آن ارزش بیشتری قائلند ؛ پیشنهاد میکنم هر دو را با هم جمع کنید بطوری که یک چهارم وفت قرآنی خود را به تفسیر اختصاص دهید.

١۵- اگر قرار باشد شخص بخشنده‌ ای را ملاقات کنید حتماً‌ میدانید از او چه درخواست خواهید کرد؛ [ بهترین وصف و مثال از آن خداست ] پس دعاهای خود را مشخص کنید خداوند بنده‌ی مُصِر‌ را دوست دارد.

١۶- خواب و تلوزیون فرصت زیبای رمضان را به شدت تباه میکنند ؛ برای هر کدام از این دو ساعاتی را مشخص کنید و بیشتر از آن به این دو مشغول نشوید. فرصت رمضان به سرعت می‌رود و کسی که آن را از دست دهد زیان کرده است.

١٧- بزرگترین علت شکست عدم اراده برای برنامه‌ریزی است ؛ پیش از رمضان دو ساعت را به نوشتن برنامه‌ی رمضانی خود اختصاص دهید و تلاش کنید هر هدفی که می‌ نویسید قابل قیاس و اندازه‌گیری باشد.

١٨- برخی به رمضان به عنوان فرصتی برای خوردن بهتر و تماشای سریالها و مسابقات مختلف نگاه میکنند ؛ تصمیم بگیرید تا چه اندازه‌ میتوانید این ایده را تغییر دهید.

١٩- عمر – رض – میفرماید : من چندان به اجابت دعا فکر نمیکنم که به دعا فکر میکنم ؛ پس برای دعا برنامه‌ریزی کنید و آن را به چند قسمت تقسیم کنید:
دعا برای خود ،
برای خانواده ،
برای دوستان و آشنایان و برای امت.

به امید آن که خدای متعال عبادات ما را قبول درگاهش بفرماید.

منبع: اصلاح وب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن