فرهنگ و جامعه

کاهش سهم دانشجویان بومی در دانشگاه دریانوردی چابهار

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

کاهش سهم دانشجویان بومی در دانشگاه دریانوردی چابهار

درصد پذیرش دانشجویان بلوچ در علوم دریایی در دانشگاه دریانوردی چابهار، جنبه نزولی داشته و مسئولان آن و . . . ، قوانین سفت و سختی را برای پذیرش دانشجویان بومی وضع نموده تا آنان را از انتخاب رشته هایی کلیدی در حوزه نامبرده در بلند مدت نیز منصرف نمایند .

نگاه نابرابرانه حاکم در بطن کشور، موجب گردیده که عرصه را برای دانشجویان بومی جهت انتخاب رشته های دریانوردی و مرتبط به آن همچون اقتصاد دریا و غیره، تنگ کرده و زمینه را برای ورود دانشجویان غیر بومی از استان های دیگر کشور بسان تهران و شمال کشور به دانشگاه دریانوردی چابهار، آبستن کند .

آمار دانشجویان بومی که از کل استان فارغ التحصیل شده، بسیار انگشت شمارند؛ و از میان افراد موسوم که در رشته های دریانوردی و علوم دریایی و مرتبط به آنها، جذب ادارات دولتی شده اند، خیلی در اقلیت بوده که نمی توانند به اموری اقدام نمایند که آنها برای بلوچ ها در دراز مدت مقرون به صرفه باشد .

قطعا، به حاشیه رانی دانشجویان بومی از دانشگاه دریانوردی منطقه چابهار، جنبه سیستماتیک داشته و به هیچ عنوان نمی شود آن را از ناحیه مسئولان آن و … تصادفی قلمداد کرد، چون اگر فرایند مذکور، بعد مهندسی شده ندارد، پس باید همان طوری که سالانه نرخ سهم پذیریش دانشجویان غیر بومی بالا است، اجازه دهند میزان سهم پذیرش دانشجویان بومی هم در آن، ارتقا پیدا کند تا محرز گردد که نگاه یکسانی در کشور حاکم بوده و آنی ترین تبعیضی علیه دانشجویی راجع به انتخاب رشته اش، اعمال نمی شود .

بقای فضای نگاه نابرابرانه و امنیتی در بطن بلوچستان در دراز مدت از سوی سکانداران فعلی حاکم بر کشور جهت انزوای ملت بلوچ به ویژه کنار زدن تحصیل کردگان و دانشجویان بومی از پست و سمت های دولتی، باعث توسعه نیافتگی علمی و اقتصادی منطقه گشته و آن را با بحران ها و چالش های مزمن مواجه کرده که ریسکش برای حکومتی ها بیش از مردم بومی در آتی خواهد بود .

بدین ترتیب، نیاز مبرم است که همگی اقشار ملت بلوچ، به خصوص علما و روشنفکران منطقه راجع به ادامه فرایند اعمال تبعیض علیه دانشجویانی که خواهان انتخاب رشته برای ورود به دانشگاه دریانوردی چابهار بوده و گزینش می شوند، مراتب اعتراض خود را به مقامات رده بالای نظام کنونی حاکم بر کشور رسانده و تا فرجی در این حوزه به توفیق الهی، حاصل نشده، دست از پیگیریی بی وقفه نیز بر ندارند.

تاریخ : ۱۷ جمادی الاولی ۱۴۴۰ برابر با ۳ بهمن ۹۷ .

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن