مطالعات اسلامی

کتابخوانی

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

کتابخوانی

کتابخوانی، فرایند کلیدی است که باعث رشد پتانسیل های درونی انسان شده و زمینه را جهت ساختن آتی درخشان برای او در حوزه کاری در بلند مدت تعبیه می نماید .

به میمنت کنش کتابخوانی، میزان حجم اطلاعات آدمی در عرصه های مختلف ارتقا یافته و وی را جهت ایصال به ارتفاعات قله های بلند موفقیت در رشته ی انختابی، کمک شایانی می کند .

هرگاه انسان، آهنگ فرایند کتابخوانی صحیح نماید، بسیاری از چراها و پرسش های گوناگونی که زمان زیادی او با آنها درگیری ذهنی داشته، در قالب آن حل و پاسخ درست آنها را در صورت گام برداری بهینه مستمر در چهار چوب آن، پیدا خواهد کرد .

کلکسیونی از فاکتورهای کلیدی که باعث ارتقای جایگاه عمل کتابخوانی در بطن جامعه، می شوند. عبارتند از :

* مطالعه دقیق بیوگرافی بزرگان دین و دانشمندانی که اوقات خاصی را به فرایند کتاب و کتابخوانی اختصاص داده و همواره در طول زندگی خود با آن، همسفر بودند ؛

* برقرار گیری میانه خوب با اشخاصی که نرخ انگیزه درونی آنان جهت رو آوری به کنش کتابخوانی مطلوب بوده و دانسته های مفید خود را در قالب مقاله، کتاب و . . . برای اقشار مختلف مردم در بطن جامعه، نشر می دهند؛

* فرهنگ سازی صحیحی که روند تمایل مردم را به عمل کتابخوانی تحریک کرده و آنان را از هر گونه اهمال کاری راجع به آن باز دارد ؛

* اذعان به فرایند کتابخوانی مطلوب که یکی از عوامل راهبردی پیشرفت بنیادین در حوزه کاری در زیست فردی و اجتماعی می باشد ؛

در مقطع فعلی، سرانه عمل کتابخوانی در بطن جامعه نازل گشته و عملا عموم مردم، روی خوش چندانی نسبت به آن در زندگی از خویش ارائه نمی دهند .

جهت آنکه فرایند روآوری به کتاب و کتابخوانی به عنوان یکی از ضروریات بدیهی زندگی انسان قلمداد بشود، نیاز مبرم به مشاوره با کارشناسان حوزه کتابخوانی و برنامه ریزی سنجیده توام با واقعیت های میدانی بوده که روند تسریع کنش گام برداری عموم مردم را به کتاب و کتابخوانی در دراز مدت بهبود می بخشد .

بدین ترتیب، پیشگیری از هر گونه فاصله گیری راجع به عمل کتابخوانی و اهمیت ویژه دادن به آن، موجب رشد سریع توانایی های مختلف درونی و ذهنی انسان در زندگی شده و موفق به کسب مهارت های مفیدی جهت عبور از موانعی که در عرصه کاری، سنگ اندازی می کنند، نیز می شود .

تاریخ :

۲۶ صفر ۱۴۴۰ ه – ق برابر با ۱۴ آبان ۹۷ ه – ش .

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن