پرسش و پاسخ

کفاره ی قَسَم و سوگند

” کفارەی قَسَم – سوگند – چگونە پرداخت می شود؟ “

 ٭ سوال: یا شیخ، بر اینجاب کفارەی قَسَم واجب شدە است و همانطور که مشخص است این کفاره طعامِ ده مسکین است؛ حال سوال این است کە آیا باید به هر مسکینی همه ی وعده های غذایی روز را طعام داد یا فقط یک وعده غذا ؟

و آیا می توان کفاره ی قَسَم را به بیشتر از ده نفر یا کمتر داد؟

 

٭ شیخ قرضاوی :

بسم الله والحمدلله والصلاه والسلام علی رسول الله، و اما بعد:

کفاره سوگند برگرفته از این آیه ی شریفه ی قرآن است که می فرماید: کفاره سوگند عبارت است از طعام دادن به ده نفر مسکین و بینوا.

 ٭ در باره چگونگی پرداخت کفّارە سوگند به مساکین، سه نظریه وجود دارد؛ 

۱- نظریه اول: باید بە صورت عملی انجام پذیرد، مثل اینکه دو وعده غذای کامل یعنی ناهار و شام از حد متوسط غذای خانواده ی خود تا میزان سیر شدن به آنان بدهد، برای مثال یک وعده برنج و گوشت و وعده ی دیگر برنج تنها باشد.

 بعضی از علما می فرمایند: دادن یک وعده غذا به هر کدام از آنان کافی است، ولی نظر اَوّلی راجح تر است.

 ۲ – نظریه دوم : به هر یک از آن ۱۰ نفر نیم صاع از گندم یا خرما و امثال آن بدهد. این نظریه گروهی از اصحاب و تابعین است که ابن کثیر در تفسیرش آنان را نام می برد.

 امام ابوحنیفه می گوید: نیم صاع گندم و یک صاع کامل از جنس دیگری – غیر از گندم -و از جنس زکات فطره ، کفاره را پرداخت نماید.

از ابن عباس روایت شده است که برای هر مسکین باید یک مُد گندم همراه با خورش پرداخت شود  و این نظر گروهی از اصحاب و تابعین است.

٭ در مذهب امام شافعی کفاره ی سوگند یک مُد طعام است و اشاره ای به خورش نشده است.

مذهب امام احمد بر این است که واجب در کفاره سوگند یک مُد گندم و یا دو مُد از چیزهای دیگر است.

۳ -نظریه سوم: باید قیمت طعام نقدا به این ده مسکین پرداخت بشود و این رأی  مورد تایید امام ابوحنیفه و یارانش است.

 ٭ دکتر قرضاوی در این باره می گوید: هر یک از این سه نظریه برای شخصی که می خواهد کفاره سوگند بپردازد ممکن و جایز است و او می تواند به هر کدام از آن ها عمل کند و زمانی که لازم باشد یکی از این سە قول را ترجیح دهد و بدان عمل نماید.

٭ من – دکتر قرضاوی – روش و نظریه نخست را که همان اطعام مستقیم به مسکینان است، ترجیح می

دهم؛ زیرا چنین عملی نزدیک تر به نصوص و الفاظ قرآن است که می فرماید: ” إِطْعَامُ عَشَرَهِمَسَاکِینَ مِنْ أَوْسَطِ مَا تُطْعِمُونَ أَهْلِیکُم ْ”مائده/۸۹

ترجمه: « کفّاره این گونه سوگندها عبارت است از: خوراک‌ دادن به ده نفر مستمند از غذاهای معمولی و متوسّطی که به خانواده خود می‌دهید»

باید دادن خوراک با همان تعدادی که قرآن تصریح نموده – یعنی ده نفر بینوا – باشد؛ لذا نباید خوراک ده نفر و یا قیمت آن را به یک نفر مسکین داد، که چنین عملی با نصوص قرآن منافات دارد، اگر چه ابوحنیفه آن را جایز شمرده است.

 به نظر من چنین می رسد  – والله اعلم – که شارع مقدس، راجع به کفاره ها در کثرت تعداد مسکین که گاه در بعضی کفارات به شصت مسکین می رسد، فلسفه و حکمتی را در نظر دارد؛ بنابراین اعطای خوراکِ واجب به یکی از ۱۰ نفر و یا یکی از شصت نفر مُخِلّ چنان فلسفه و حکمت است و اگر در شهر و دیار خود جز کمتر از ۱۰ نفر نبودند، در این موقع بنا به ضرورت و به جهتِ رفع مشقت، دادن کفاره ی سوگند به کمتر از ۱۰ نفر نیز به صورت تکراری جایز می باشد.

 

 ترجمە: رحیم ابراهیمی – روستای خانخل – سردشت

ویراستاری: سۆزی میحڕاب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی