متن ادبي

کلماتی از جنس طلا

پیامبر اسلام صلی الله علیه و سلم فرمود: «هرکس خواهان فزونی رزق و آثار قدم (کنایه از طول عمر) هست. صله رحم را به جا آورد».

– پیامبر رحمت فرمود: «بزرگترین احسان فرزند پس از درگذشت پدر، این است که بعد از مرگ او با دوستانش به نیکی رفتار کند».

– حضرت عمر رضی الله عنه، در یکی از شب‌‌ها از دوستانش یادی کرد و گفت: «این شب چقدر طولانی است! وی بعد از نماز صبح همان شب به زیارت او رفت و وی را به آغوش گرفت.

– حضرت حسن رضی الله عنه از از جد امجد خود، پیامبر خدا نقل می‌کند: «دو قدم نزد الله متعال بسیار محبوب‌اند: نخست قدمی که برای ادای نماز فرض برداشته می‌شود، دوم آن قدمی که برای ملاقات یکی از محارم برداشته می‌شود».

– حضرت مجاهد گوید: « از دو دوست هرگاه یکی به طرف دیگری برود و دست او را گرفته و سبب خوشحالیش گردد، گناهان آن شخص هم‌چون برگ درختان می‌ریزند».

– حضرت عمران بن حطان گوید: «به خاطر الله تعالی با هزار نفر پیوند دوستی بستم و اسمش، اسم پدر، اسم قبیله‌اش، و آدرس او نیز را به یاد دارم».

– ابوزرعه گوید: «از دو نفری که به‌خاطر الله متعال با هم محبت می‌کنند، بهتر آن باشد که بیشتر به رفیقش محبت ورزد»!

– فتح موصلی به خانه‌ی‌ دوستش، عیسی تمار رفت، دوستش در آن‌جا نبود، وی به خادم دوستش گفت: کیسه پول برادرم را بیرون بیاور، خادم کیسه را آورد، ایشان دو درهم برداشت، وقتی که عیسی تمار به خانه آمد خادمش وی را از این جریان خبر داد؛ عیسی تمار به خادمش گفت: گر این کار را انجام دادی آزادی! ایشان وقتی که به کیسه نگاه کرد، متوجه شد که خادمش راست می‌گوید؛ لذا او را آزاد نمود.

– علامه دین محمد درکانی: « یکی از کرامات انسان، محبت کردن است.»

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن