Uncategorized

کمال اخلاقی و محبت قلبی رسول الله صلی الله و علیه وسلم

﴿محبتِ قدیم﴾!

﴿ بخش چهارم﴾:

اگر زندگی دوران جاهلیتِ عرب را مطالعه کنید سرتاسر اختلاف ،جنگ ، جهل و تاریکی بود که بعد از بعثت حضرت رسول کریم صلی الله علیه و سلم بوسیله ی تعلیمات آن حضرت چنان دگرگون شد که عقل کار نمیکند.

این دلیل بارز کمال اخلاقی و محبت قلبی رسول الله صلی الله و علیه وسلم است.

وقتی زندگی شهدای احد را مطالعه کنید می بینید که شهدا زخمی و افتاده اند ، شخصی برای آنها آب می آورد هر یکی ایثار می کرد و می گفت آب را به برادر دیگرم برسان تا به نفر آخر که می رسید همه به شهادت می رسیدند.

این بود محبت قدیم، محبتی که از تعلیمات حضرت رسول کریم صلی الله و علیه وسلم، صحابه ی کرام را به جایی رساند که از حیات و زندگی خود صرف نظر می کردند و برای حیات برادر مسلمان خود پیش قدمی می کردند.

وَیُؤْثِرُونَ عَلَىٰ أَنفُسِهِمْ وَلَوْ کَانَ بِهِمْ خَصَاصَهٌ وَمَن یُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولَٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ (حشر ۹)

وآنها را بر خود مقدّم می‌دارند هر چند خودشان بسیار نیازمند باشند؛ کسانی که از بخل و حرص نفس خویش باز داشته شده‌اند رستگارانند!

معلمی چون رسول الله صلی الله علیه وسلم در دنیا پیدا نشده و بعد از آن هم پیدا نخواهد شد و اینچنین شاگردانی، هم پیدا نخواهد شد.

نیاز است که امت اسلام متحد شوند و از اختلافات فقهی ، فروعی دست بردارند و بیایند بر مسائل کلی.

چراکه امروز زمان حیات امت اسلام است ، دشمنان برای مقابله با اسلام به صحنه آمدند. ان شاء الله، ذات پاک الله سبحانه وتعالی بیداری اسلامی را در میان امت رواج دهد.

همه بایستی به قرآن مراجعه و فرزندان خود را با حفظ کلام الله آشنا کنند و قرآن خوانی را عام کنند.

لذا بایداز خوبی های عالم مجازی انترنیت و تکنالوژی معاصر استفاده ی صحیح و از بدی ها پرهیز کرد.

مسلمان خیرخواهِ مسلمان باشد در میان خود صلح و امنیت را بیاورند، قوت و توان خود را در دین ،آبادانی ، امیت و صلح صرف کنند.

جنگ و اختلاف باعث عقب افتادگی در همه زمینه ها می شود روی فرزندان خود سرمایه گذاری کنید آنها را حافظ قرآن ، انجنیر ، داکتر و کارشناس تحویل جامعه دهید.

ایشان را آئین محبت، دوستی، برادری، اخوت و یکدلی را بیاموزید و عواقب نفاق را به آنها گوشزد کنید.

تا حق است، باطل است، و تا باطل است، مبارزه نیز در مقابل به زانو درآوردنِ باطل و روی کار شدنِ حق است.

باید دانست که عقل و اندیشه و هوسِ بشر نمی‏تواند راه وصول به سعادت و نزدیک شدن به الله سبحانه و تعالی و اسباب شقاوت و دور ماندن از او تعالی را تشخیص دهد و اینها اسراری ‏اند که فقط قلب‏های پیغمبران بر کشف آن موفق شده‏ اند و انواری است که از بارگاه قدس الهی بر دلهای آنان تابید.

لذا تبعیت از آنان تنها راه شناخت الهی و رسیدن به سعادت دنیا و آخرت ‌می‏باشد.

اطاعت از رسول کریم صلی الله و علیه وسلم، اطاعت از او تعالی است، و ﴿اطاعت﴾ یگانه کلید گشایش دروازه های محبتِ قدیم است.

در حین حال، عدم اطاعت، دهشت و رنج و دوری از خالق یکتاست. کسانیکه اطاعت کردند، رهیاب شدند، و آنانیکه سرپیچی کردند، در ضلالت و گمراهی فرورفتند.

محبت الهی موجب نشاط انسان میشود، چه اینکه انسان، الله سبحانه و تعالی را دوست و محبوب خویش بداند و یا او تعالی انسان را دوست بدارد، شادابى لازم در زندگى او بوجود آمده، و محرک درونى او براى فعالیتهاى مادى و معنوى به ویژه عبادت می‏شود.

محبت یکى از نیازهاى روانى بشر است، اسلام نیز به این جنبه ی عاطفى انسان توجه نموده و درباره ی محبت زن و شوهر نسبت به یکدیگر و دوستى پدر و مادر نسبت به فرزندان و به عکس، سفارشات فراوانى را کرده است.

قرآن کریم مؤمنان را اینچنین ستایش میکند:

وَمِنَ النَّاسِ مَن یَتَّخِذُ مِن دُونِ اللَّهِ أَندَادًا یُحِبُّونَهُمْ کَحُبِّ اللَّهِ وَالَّذِینَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِّلَّهِ وَلَوْ یَرَى الَّذِینَ ظَلَمُوا إِذْ یَرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّهَ لِلَّهِ جَمِیعًا وَأَنَّ اللَّهَ شَدِیدُ الْعَذَابِ (بقره ۱۶۵)

بعضی از مردم، معبودهایی غیر از خداوند برای خود انتخاب می‌کنند؛ و آنها را همچون خدا دوست می‌دارند. امّا آنها که ایمان دارند، عشقشان به خدا، (از مشرکان نسبت به معبودهاشان،) شدیدتر است.

و آنها که ستم کردند، (و معبودی غیر خدا برگزیدند،) هنگامی که عذاب (الهی) را مشاهده کنند، خواهند دانست که تمامِ قدرت، از آنِ خداست؛ و خدا دارای مجازات شدید است؛ (نه معبودهای خیالی که از آنها می‌هراسند.

مؤمنان خالق بی همتای شان را بسیار دوست داشته و به او تعالی محبت میورزند، زیرا الله سبحانه و تعالی از هر جهت که تصور شود سزاوارترین براى بالاترین مرتبه ی محبت است.

و از طرفی، الله سبحانه و تعالی، خالق ما و نعمت دهنده به ماست، نعمت هایى که از شماره بیرون و همیشگى است.

این خود نیز منشأ محبت ما نسبت به او تعالی است، زیرا ما هر نعمت دهنده ‏اى را براى انعامش دوست میداریم.

در این آیه، الله تعالی، مشرکان را سرزنش می‏کند که چرا براى خویش معبودهایى انتخاب کرده و همچون پروردگار او را دوست می‏دانند،

مؤمنان را می ستاید که آنان بیشترین محبت را به الله تعالی دارند.

از آیات بعدى چنین استفاده میشود که این مذمت و ستایش به جهت لازمه ی محبت یعنى ﴿عمل﴾ یا همان ﴿اطاعت﴾ میباشد که مؤمنان در عمل و اطاعت، فرمانبرِ خالق مهربان شات، ذات پاک الله سبحانه و تعالی هستند،

شدت دوستى او تعالی، تنها از راه اطاعت و پیروى پروردگار بدست می آید، نه با ﴿ادعاى﴾دوستى.

از طرفى هرچه محبت بیشتر باشد لذتى که از رسیدن به آن حاصل میشود بیشتر خواهد بود، و از سوى دیگر کمال لذت بستگى به مرتبه ی مطلوبیت و ارزش وجودى محبوب نیز دارد،

پس اگر کسى شدیدترین محبت را به ارزنده ‏ترین، مهربان ترین، با رحم ترین، و یگانه ذاتِ واحد، احد، صمد ، پیدا کند، و بهاى وجودى او تعالی را درک نماید به عالی ‏ترین و بالاترین لذت‏ها نایل خواهد شد.

مدعیان محبتِ الهی فراوانند، چرا که هر کالاى نفیسى مدعى فراوان دارد و چه کالایى نفیس‌تر از محبت الهی است؟

همه پیروان ادیان و مکتبهاى الهى دم از محبت مى‌زنند، اما چنان نیست که همه به واقع، دوستدار او تعالی باشند.

محبتِ الهی آثار و فرایندهاى خاص خود را دارد و ظهور آنها در رفتار، اعمال و حالات افراد نشانه ی محبت به الله سبحانه و تعالی است.

از جمله ی آن آثار ﴿بسنده کردن﴾ و زندگی ﴿بخور و نمیری﴾ است.

کسى خالقش را دوست دارد که در دنیا به غذا و قوتى که براى ادامه ی حیات و زندگى او ضرورى است، بسنده کند و توجهى به لذایذ و عیش و نوش دنیا نداشته، تنها در اندیشه ی انجام وظایف خود باشد و نیز براى خود لباس ارزان قیمت برگزیند، نه لباس فاخر و گران قیمت.

و نیز آن قدر در سجده بماند که خوابش ببرد و نمازش را طولانى گرداند و پیوسته با سکوت ملازم گردد.

محبِ الله تعالی، زیاد به یاد خالقش است و تسبیح او تعالی را مى‌گوید.

دوستدارِ الله سبحانه و تعالی اهلِ حقه و نیرنگ نیست و در عهد و پیمان خود صادق است.

کسانى که در محبت به اوتعالی صادقند، با دیگران نیز صادقانه برخورد مى‌کنند و کسى که در ابراز محبت صادق نیست، با مسائلِ منافقانه روبرو مى‌شود.

برادر و خواهر مسلمان!

لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.

جزاکم الله خیراً

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن