رسول الله صلی الله علیه وسلمشخصيت‌ها

کودکان ما و دوستی با پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم

یکی از مسؤولیت‎های بارز ما در قبال رسول اکرم صلى الله علیه وسلم این است که خود و فرزندان‎مان را بر آموزه‎های سیره نبوی صلى الله علیه وسلم تعلیم و تربیت نماییم و فرزندان را ملزم به پیروی از سیرۀ مطهر ایشان در تمام مراحل زندگی نموده و محبت آن‌حضرت صلى الله علیه وسلم را در دل‎های‎شان بکاریم، به‌طوری که جایگاه آن‌حضرت صلى الله علیه وسلم از تمام دارایی‎ها، فرزندان، جان و خانواده و تمام انسانیت در نزد ما و کودکان‌مان محبوب‎تر باشد. همچنین خود و فرزندان‌مان را با عشق به صحابه و اهل‌بیت نبوی رضوان الله علیهم اجمعین عطرآگین نماییم.

در این بین، توجه به تربیت دینی کودکان، که از بیشترین آسیب‎پذیری در جامعه برخوردار هستند، بسیار حائز اهمیت است.

از ضروریات تربیت صحیح فرزندان این است که از دوران کودکی بذر محبت الله تعالی و رسول اکرم صلى الله علیه وسلم را در اعماق قلب‎هایشان بکاریم و بهترین شیوۀ برخورد و تعامل در این راستا را در پیش گیریم و همواره در گفتار و کردارمان به آن‌حضرت صلى الله علیه وسلم اقتدا نموده، به ایشان عشق بورزیم و به کودکان‎مان بیاموزیم تا آنان نیز بر مسیر سیره پاک و نیکوی ایشان رشد و نمو یابند.

در حقیقت محبت به پیامبر اکرم صلى الله علیه وسلم اصلی از اصول دین اسلام و ایدئولوژی‌ای از مبادی آن است که ایمان بدون آن صحیح نمی‎شود و چشم‎پوشی و بی‎اعتنایی بدان، کسی را جایز نیست.

محبت پیامبر صلى الله علیه وسلم با محبت الهی گره خورده است، چرا که الله تعالی خود بر ایشان درود فرستاده و ایشان را به‎عنوان فرستاده خود در زمین قرار داده است.

متأسفانه بیشتر کودکان جز در موارد اندک، از اخلاق نبی کریم صلى الله علیه وسلم بهره‎ای نبرده و از آن غافل‎اند و نمی‎دانند که آن‌حضرت صلى الله علیه وسلم چه اندازه به کودکان محبت ورزیده و همواره به توجه نمودن و اهتمام ورزیدن به آنان توصیه می‎نمودند. این در حالی‌ست که بسیاری از کودکان، مردان و زنان زیادی که در دنیا شهره شده‎اند را به‌خوبی می‎شناسند.

لذا در این نوشتار کوتاه بر آن شدیم تا راه‌کارهایی جهت به تصویر کشیدن الگویی نمونه که شایسته پیروی است ارائه دهیم و آن الگو و اسوۀ برتر کسی جز پیامبر اکرم صلى الله علیه وسلم نمی‎تواند باشد.

چرا باید فرزندان‌مان را با محبت به پیامبر اکرم صلى الله علیه وسلم آشنا کنیم؟از آنجایی‌که مرحله آغازین کودکی مهم‎ترین مرحلۀ تکوین شخصیت انسان است، باید تربیت این مرحلۀ انسانی را با محبت الله و رسولش صلى الله علیه وسلم همراه سازیم. لذا برای تربیت مسلمانی که الله و رسولش را دوست دارد، لازم است از همان اوان تولد برنامه‎ریزی نموده و اقدام نماییم.

زمانی که کودک برای کسب رضایت والدین‌اش اطاعت آنان را در پیش می‎گیرد، سخن از سیرت گهربار آن‌حضرت صلى الله علیه وسلم به‌میان می‎آوریم تا به ایشان محبت ورزند؛ و این محبت روزی با خود خیرات و برکات و توفیقات در مراحل مختلف زندگی را برای آنان به ارمغان می‎آورد و این همان چیزی است که هر پدر و مادری آرزویش را دارد.

این امکان برای ما وجود ندارد که از حقیقت این امر که کودکان‎مان کسانی هستند که رحمت‎های بی‎کران الهی آنان را احاطه کرده است، غافل باشیم. لذا کسی که در آموزش فرزند خود سستی نماید، جرمی نابخشودنی مرتکب شده است. چه بسا بسیاری از کودکانی که آینده‎شان به تباهی کشیده شده است از همین کوتاهی والدین سرچشمه گرفته است که آنان را به‎حال خود واگذاشته و سنن و فرائض دین (شیوه درست زندگی) را بدیشان نیاموخته‎اند.

چگونه پیامبر اکرم صلى الله علیه وسلم را در نگاه کودکان محبوب و دوست‌داشتنی جلوه دهیم؟ بهترین شیوۀ محبوب قرار دادن پیامبر صلى الله علیه وسلم در دل کودکان، اجرای برنامه‎هایی است که در تمام مراحل عمر کودک و مناسب با سن وی باشد. بر این اساس مراحل پنج‌گانه ذیل تا دوران جوانی کودک بهترین وقت برای پیشبرد اهداف تربیتی می‎باشد.

۱ـ تولد تا دو سالگیالگو و مقتدا برای کودک پس از تولد تا دو سالگی بیشترین نقش را ایفا می‌کند. زمانی که کودک مشاهده کند والدین‌اش زمانی‌که نام آن‌حضرت صلى الله علیه وسلم را می‌شنوند یا بر زبان می‌آورند بر ایشان درود می‌فرستند، او نیز بر این عمل عادت نموده و محبت با آن‌حضرت صلى الله علیه وسلم از همان دوران کودکی در وجودش نهادینه می‌شود.

۲ـ سه تا شش سالگی کودک در این مرحله از زندگی به قصه و داستان علاقه خاصی دارد. لذا سودمند خواهد بود که با زبان کودکی و شوق و ذوق، وی را با سیره آن‌حضرت صلى الله علیه وسلم آشنا سازیم و نظر وی را در خصوص داستان‎های سیره جویا شده و بخش‎های نامفهوم ذهن او را روشن سازیم.

۳ـ هفت تا ده سالگی در این مرحله می‎توان جایگاه آن‎حضرت صلى الله علیه وسلم با کودکان را با آنان در میان گذاشت؛ اینکه رسول اکرم صلى الله علیه وسلم چه اندازه کودکان را دوست داشته و با تمام وجود به آنان احترام می‎گذاشتند.

نکته دیگری که ما را در این مهم یاری می‎کند تعیین جایزه برای کودکی است که قبل از خواب و بعد از هر نماز، ده بار بر آن‌حضرت صلى الله علیه وسلم درود بفرستد.

۴ـ یازده تا سیزده سالگیدر این مرحله می‎توانیم به طور غیر مستقیم کودک را با اخلاق و رفتار پیامبر صلى الله علیه وسلم آشنا کنیم. به‌طور مثال زمانی که خانواده برای غذا خوردن دور هم جمع می‎شود یا تفریح‎های دسته‌جمعی پایان هفته و یا گوش‎دادن به نواری که از سیره نبوی سخن می‎گوید در اتومبیل در طول مسیر، و یا این‎که کتابی با سبک روایی و داستانی پیرامون سیره آن حضرت صلى الله علیه وسلم به آنان هدیه دهیم.

۵ـ چهارده تا شانزده سالگی سزاوار است در این مرحله با برپایی مسابقات تابستانی پیرامون سیره نبوی بین فرزندان خود و فامیل و دوستان مدرسه و همسایه، آنان را در این راستا تشویق و ترغیب نماییم.

مازاد بر آموزه‎هایی که ذکر شد، به‌کارگیری برخی دستورالعمل‎هایی که در ذیل می‌آیند، نیز فضای بانشاط و زیبایی برای کودک فراهم می‎آورد و تمام توجه و حواس وی را متوجه سعی و تلاش‌تان در جهت کاشتن بذر محبت با پیامبر صلى الله علیه وسلم در وجود کودک می‎گرداند.

۱ـ در تمام موارد آموزش کودک سعی بر قانع کردن وی با مناقشه و سوال و جواب و استفسار نموده و تنها به دیکته کردن معلومات بسنده نکنیم؛

۲ـ همان‌طور که ثواب و هدایت این راه را نیز برای آنان ترسیم می‌نماییم، از شیوه‎های نوین تشویق و ترغیب کودکان به هنگام معرفی و بیان داستان‎های سیره نبوی صلى الله علیه وسلم نیز استفاده کنیم؛ مثلاً زمانی‌که آنان را مکلف به حفظ برخی گفتارهای زیبای آن‌حضرت صلى الله علیه وسلم می‎گردانیم.

۳ـ مساعدت کودکان در پدید‎آوری آثاری که ویژه محبت رسول اکرم صلى الله علیه وسلم است؛ مانند: سرودن شعر، داستان‌سرایی، نوشتن مقالات در محور سیره نبوی صلى الله علیه وسلم، و حمایت آنان در برگزاری مسابقات گوناگون پیرامون سیره آن‌حضرت صلى الله علیه وسلم.

نويسنده: سلامة نادر القيسي

ترجمه: امیرحمزه نورزهی

منبع: سنی آنلاین

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی