پاسخ به شبهات

کژ فهمی و وارونه نمایی إسلام (۱)

مقدمه

چندی پیش، یکی از کسانی که خود را «شاگرد کوچک جریان نواندیشی دینی» معرفی می‌کند، در نوشته‌ای زیر عنوان «کژفهمی و وارونه‌نُمایی اسلام» مدعی شد که «جانمایه‌ی دین ورزی تعالیِ معنوی و اخلاقی است» و «هم آمیزی اسلام و سیاست» را «از همان روزگار خلفای راشدین» تا کنون، کژفهمی و وارونه‌نمایی اسلام خواند و و تمام مسلمانان (از جمله شاگردان و یاران پیامبر صلی الله علیه وسلم) را در درازنای تاریخ اسلامی، به اسلام نشناسی متهم نمود و حقیقت را (که همان جدایی دین از سیاست باشد) صیدی معرفی نمود که جز به دام او و جریانی که خود را بدان نسبت می‌دهد، نیفتاده‌است! او به گزاف مدعی شد که «طبق دیدگاه مشهور دانش‌ورانِ مسلمان، از مجموع 6232 آیتِ قرآن فقط 500 آیت (حدوداً 8 درصدِ) آن به حوزة فقه اختصاص دارد و سائر آیات، مسائل عقیدتی و اخلاقی اسلام را در کانون توجه خود قرار می‌دهد. بخش عمده‌ای از این 500 آیت، احکامِ عبادی و خانوادگیِ اسلام را بیان می‌کند و در این میان، سیاست کم‌ترین و مبهم‌ترین اهتمامِ قرآن را به خود اختصاص داده و در هیچ آیتی به صورتِ صریح مورد بحث قرار نگرفته است.» (1)
این «شاگرد کوچک جریان نواندیشی دینی» به صورت صریح و ضمنی، ادعاهای زیر را در نوشته‌ی یاد شده، مطرح نموده است:
1- از مجموع 6232 آیتِ قرآن فقط 500 آیت (حدوداً 8 درصدِ) آن به حوزة فقه اختصاص دارد.
2- 92 درصدِ آیاتِ قرآن، مسایل عقیدتی و اخلاقی اسلام را در کانون توجه خود قرار داده است.
3- احکام فقهی (که احکام سیاسی هم بخشی از آن است) فقط از آیات احکام گرفته می‌شود و از داستان‌های قرآنی و امثال و آیات مربوط به اخلاق و عقاید، حکمی برگرفته نمی‌شود.
4- «سیاست کم‌ترین و مبهم‌ترین اهتمامِ قرآن را به خود اختصاص داده است و در هیچ آیتی به صورتِ صریح مورد بحث قرار نگرفته است.»
5- احکام سیاسی، فقط از آیات برگرفته می‌شود و سنت و حدیث، در این باب، محلی از اعراب ندارد و سخنان پیامبر (صلی الله علیه وسلم) در زمینه‌ی سیاست، قابل قبول نیست.
6- مسلمانان در طول تاریخ اسلامی، اسلام را کژ و وارونه، فهمیده و نموده‌اند.
7- اسلام دین اخلاقی و عقیدتی است و جدایی دین از سیاست و سکولاریزم سیاسی، اسلام واقعی و حقیقی است.
نگارنده، در این نوشته می‌کوشد، کژفهم و وارونمایِ واقعی و حقیقی را، با دلایل و برهان‌های روشن و علمی، روشن و آفتابی نماید و مدعی را از محق، بازشناسد و بازشناساند و پرده‌های غفلت را از چشمان برخی ناآگاهانِ نامتعمق، کنار زند. راقم این سطور، در این مقاله به ترتیب، ادعاهای مطرح شده را یکی پیِ دیگری نقل می‌کند و سپس آن‌ها را به بررسی می‌گیرد و به نقد و نقض آن‌ها می‌پردازد. گفتنی است که ما بدین باوریم که «هدف، وسیله را توجیه نمی‌کند» و (بنا به دستور الله متعال)، رعایت عدالت با مخالفان فکری و حتا دشمنان، الزامی و گریزناپذیر است.
___________
(1) بنگرید به صفحه‌ی فیس‌بوک «Abdulkabir Salehi»، مؤرخ 23 دسامبر 2016، ساعت 11:10 دقیقه‌ی صبح.

 

نوشته: ابو زینت محمد “بهرامی”

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی