اخلاق و تربیت

گامی به سوی اصلاح و خودسازی

نویسنده: مولانا محمد قاسم قاسمی

الحمدلله رب العالمین والصلاه والسلام علی سیدنا محمد وعلی آله وصحبه أجمعین وبعد:

خداوند متعال می فرماید: « وَمَا کَانَ رَبُّکَ لِیُهْلِکَ الْقُرَى بِظُلْمٍ وَأَهْلُهَا مُصْلِحُونَ» [هود: ۱۱۷] (وهرگز چنین نیست که پروردگارت هلاک کند روستاها (آبادی ها) را به ستم و اهل آن نیکوکار باشند).
از پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم نیز روایت شده است: «ان الله یحب معالی الامور ویکره سفسافها» [سنن بیهقی] (خداوند متعال کارهای ارجمند را دوست دارد وکارهای تهی و حقیر را نمی پسندد).
برادران! ما در جهانی قرار داریم که شامل ملت‌های بسیاری است، هر گوشه و کناری مملو از مؤسسه‌‏ها، حرکتها ومراکز مختلفی است. مدرسۀ ما [دارالعلوم زاهدن] مؤسسه‎ای دینی است که در آن استادان و مشایخ وطلبه‏‌های برادر و خواهر حضور دارند. اینجا مکانی آموزشی است و برنامه و فعالیت‌هایی دارد. ما در شهر زاهدان زندگی می‏‌کنیم و در جهانی قرار داریم که از تنوع نظام‌ها و حکومت‌ها برخوردار است.
هر حرکت و نظامی از دو حال خالی نیست، ساز وکار آن مطلوب و صالح است و یا نامطلوب و ناصالح، مورد رضایت است و یا اینکه جلب رضایتی ندارد.

براستی هدف ما در این دنیا چیست؟ دغدغه و هدف شایسته برای تو چیست؟ در زندگی چه هدفی را دنبال می‏‌کنی؟

یک نکته به تو گوشزد می‏کنم، و آن اینکه اگر انگیزه اصلاح در وجود تو موج می‏زند، ادای رسالت نموده‌‏ای و به وظیفۀ خود عمل کرده‌‏ای. قدر و قیمت خود را بدان وبه احوال نفسی، اخلاقی و عملی موجود خود اکتفا نکن و راضی نباش. جهت اصلاح خود، مدرسه، و جامعه قدم به میدان بگذار. آِیا تو از فعالیت‌های نادی العربی مدرسه خشنود وراضی هستی؟ اگر راضی نیستی بی پروا نباش و برای اصلاح آن اقدام کن و همواره جهت اصلاح مصمم باش تا از زمرۀ مصلحین شوی. به تعداد مصلحان بیفزا و لو یک نفر و تعداد آنان را کاهش مده.

دنیای ما به و جود مصلحان احتیاج دارد و بدون شک خداوند متعال دنیا را هلاک نمی‎سازد، جوامع، نظام‌ها، تمدن‌ها، شهرها و روستاها را هلاک نمی‎کند تا مادامی که اهل آن نیکوکار هستند و در پی اصلاح اند.

این توصیه من به تو است، خود را برای اصلاح آماده کن، شیوه‏‌های اصلاح را بیاموز و در مقابل فساد آرام نگیر، زیرا هیچ سازشی با فساد قابل قبول نیست.

گام‌های مؤثر و برتر اصلاح چست؟
۱ـ تصمیم قطعی برای اصلاح.
۲ـ فکر برای اصلاح: به اصلاح نفس خود بیندیش، جهت اصلاح مدرسه، کلاس، دوستان، خانواده، شهر و اقوام فکر کن. ببین حالات چگونه است، آیا از آن راضی هستی؟ اگر آن را نمی پذیری از کنار آن به آسانی نگذر، لازم است جهت اصلاح آن تصمیم بگیری و پیرامون آن فکر کنی، فکر کردن بسیار مهم است. به تنهایی به پاخیز، خداوند ترا یاری خواهد کرد. انبیا علیهم السلام به تنهایی قیام کردند و خداوند آنان را نصرت نمود.

۳ـ مشاوره و چاره جویی برای اصلاح: به استادان و دوستان خود مراجعه کن، انسان به تنهایی ضعیف است اما با برادران قوت می‎یابد، هر شخص به تنهایی اندک و ناچیز است اما با برادران خود چشمگیر می‎شود و کثرت می‏یابد. پس به خدمت این استاد حضور بیاب، نزد آن برادر برو و راه اصلاح را جویا شو.

۴ـ برنامه ریزی برای اصلاح: برای اصلاح خود برنامه ریزی کن و آن را در اعمال و فعالیت‌های روزانۀ خود تطبیق بده.

۵ـ برای اصلاح خود دعا کن.

طلاب ما باید مصلح باشند زیرا ما محتاج مصلح هستیم، اگر جهت اصلاح خود همت کردی در آینده نه برای روستای خود بلکه ان شاءالله مصلحی جهانی خواهی شد.

استاد سید سلمان ندوی حفظه ‏الله طی سخنانی که در لاهور ایراد نموده بودند و در مجله البلاغ نیز منتشر شده است فرموده‏اند: «شما کوچه‏ها و خیابان‌های لاهور را اگر غیر بهداشتی و غیر نظیف می‎بینید، نباید شما بی پروا باشید، چرا اینگونه باشد، بلکه برای اصلاح آن بپاخیزید و در خیابان‌ها مردم را برای اصلاح آن فراخوانید و بگوئید، بیائید با ما همکاری کنید، بیائید برای اصلاح».

همچنین ایشان می‌‏فرمایند: «امروزه طالب انتظار دارد تا به او خدمت شود و مردم دست او را ببوسند».

شأن یک طالب این گونه نیست، بلکه طالب برای خدمت مردم باید سعی و تلاش کند و به انتظار خدمت مردم نباشد. خود به دیگران نفع برساند، برای جامعه خود مفید بوده و باعزم محکم، فکر صحیح، مشاوره و چاره جویی و برنامه ریزی دقیق به اصلاح خود و جامعه بپردازد.

تاریکی‎ها و مظالمی که امروزه تو با آن مواجه هستی آیا با گریه از بین می رود؟ هرگز!

آیا تاریکی ها با کوبیدن سر به دیوار از بین می‎رود؟ ویا با دشنام دادن؟ هرگز!

مشعلی را بیفروز تا تاریکی خود پا به فرار گذارد، قسم به خدا که تاریکی با نور کوچکی نیز از بین می‌‏رود. پس جامعه خود را اصلاح کن، تاریکی‎ها از بین خواهد رفت و جهان نورانی خواهد شد.

اللهم اجعلنا من المصلحین، اللهم اصلحنا واصلح ذات بیننا واهدنا سبل السلام واخرجنا من الظلمات الی النور. آمین یارب العالمین.

————————————————————————
گزیده ای از سخنان استاد مولانا محمد قاسم قاسمی حفظه‎الله که به مناسبت اختتامیه جلسات نادی العربی سال تحصیلی ۱۴۲۹ دارالعلوم زاهدان ایراد شده است وبه عنوان سرمقاله شماره ۲۲ مجله الصحوه الاسلامیه نیز منتشر شده است. اصل مطلب عربی بوده و شاگرد ایشان عبدالناصر امینی به فارسی برگردانده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن