اخبار جهان اسلام

گزارش هایی از شکنجه جنسی و جسمی زنان مسلمان در چین

زنانی برای چندین ماه در این اردوگاه‌ها در بازداشت بوده‌اند، می‌گویند با شوکر و باتوم برقی مورد آزار و اذیت و شکنجه قرار می‌گرفتند.

بی بی سی به شواهد و گزارش‌های دست اولی دست یافته است که نشان می‌دهد زنان در اردوگاه های محل نگهداری مسلمانان اویغور در چین به طور سیستماتیک مورد تجاوز، آزار جنسی و شکنجه قرار می‌گیرند.

زنانی برای چندین ماه در این اردوگاه‌ها در بازداشت بوده‌اند، می‌گویند با شوکر و باتوم برقی مورد آزار و اذیت و شکنجه قرار می‌گرفتند.

آنها همچنین حادثه‌ای را توصیف می‌کنند که در آن حدود ۱۰۰ نفر از بازداشت‌شدگان مجبور شدند تجاوز گروهیِ محافظان نقاب‌دار را به یک زن نظاره‌گر باشند.

پیش از این بی بی سی در نوامبر ۲۰۱۹ به مدارکی دست پیدا کرد که نشان می‌داد چین به طور سیستماتیک صدها هزار نفر از مسلمانان اویغور را در اردوگاه‌هایی، واقع در غرب منطقه سین‌کیانگ، شستشوی مغزی می‌دهد.

چین حدود یک میلیون ایغورها را در این ارودگاه‌های اجباری گنجانده و می‌گوید قصد بازآموزی انها را دارد تا جلوی افراطی‌گری مذهبی و تروریسم را بگیرد.

اکنون بی بی سی توانسته در گفت‌وگو با برخی از زنانی که در این اردوگاه‌ها نگهداری شده بودند، به جزئیاتی در خصوص وضعیت زنان بازداشتی این مراکز دست پیدا کند.

ورسونای ضیاودون به بی بی سی گفت این مردان همیشه ماسک داشتند، حتی اگر در آن زمان بیماری همه گیری وجود نداشت. به گفته او آنها لباس شخصی به تن داشتند نه لباس پلیس.

ورسونای ضیاودون می‌گوید آنها مدتی بعد از نیمه شب برای انتخاب زنان به سلول‌ها می‌آمدند و آنها را از راهرو به “اتاق تاریک” می‌بردند، جایی که هیچ دوربین نظارتی وجود نداشت.

سازمان ملل در چند سال گذشته نسبت به ایجاد این اردوگاه‌ها و تشابه آنها با اردگاه‌های کار اجباری ابراز نگرانی کرده و گفته است که بیش از یک میلیون نفر از مسلمانان عمدتا اویغور به ظن داشتن گرایش‌های دینی و حمایت از اسلامگرایان در این اردوگاه‌ها محبوس هستند.

طی ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی از بازداشت مسلمانان در سین‌کیانگ منتشر شده است.

گروه‌های حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق بشر در گزارش‌هایی به سازمان ملل متحد، اسناد و مدارک خود دال بر زندانی کردن گسترده مردم منطقه در اردوگاه‌ها را ارائه کرده‌اند. در این اردوگاه‌ها، زندانیان مجبور هستند سوگند وفاداری به شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین یاد کنند.

کنگره جهانی اویغورها در گزارش خود گفته است بازداشت‌شدگان بدون تفهیم اتهام زندانی هستند و مجبورند شعارهای حزب کمونیست را سر دهند.

این نهاد گفته است این افراد غذای ناکافی دریافت می‌کنند و گزارش‌ها حاکی از شکنجه آنهاست.

کنگره جهانی اویغورها مدعی شده که این افراد هرگز به جرمی متهم نشده‌اند و وکیل نداشته‌اند.

منبع: bbc.com/persian/world-55914973

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن