خانه / مقالات / پاسخ به شبهات / گواهی غیر مسلمانان در مورد تحریف انجیل

گواهی غیر مسلمانان در مورد تحریف انجیل

یکی از شبهاتی که مسیحیان همیشه آن را ترویج می دهند این است که می گویند تنها مسلمانان به انجیل با دیده ی شک و تردید می نگرند ، و آن را محرف توصیف می نمایند ، اما در واقع آنها در این زمینه مغالطه کرده و حقائق ثابت تاریخی را انکار می کنند ، چرا که از نظر تاریخی کاملا ثابت است که مجمع نیقیة ( 325 م ) از میان بیش از هفتاد انجیل ، این چهار انجیل را به عنوان اناجیل قابل اعتماد انتخاب نمود ، و این انتخابشان هم بر اساس منهج علمی نبوده است و تنها ضابطه ی آنها در این زمینه عدم تضاد این چهار انجیل با عقیده ی الوهیت مسیح و اینکه او پسر خداست بوده است ، خداوند از آنچه آنها می گویند کاملا پاک و مبراست .

ضمن اینکه این توافق با اجماع همه ی شرکت کنندگان نبوده است بلکه تعداد بسیاری هم با آن مخالف بوده اند ، منتها قدرت شمشیر رومان مخالفان را سرکوب نموده و آنها را مجبور کرده است که به الوهیت عیسی علیه السلام قائل شوند .

بنابراین زور شمشیر رومان مخالفین و خصوصا موحدین را ساکت نموده و اجازه ی انتشار مذهبشان را نداده است ، لذا با گذشت ایام این عقیده همچنان مسکوت مانده و پیروانی را به دست نیاورده است . ما در این مقاله سعی داریم برخی از گفته های مسیحیان گذشته که قائل به تحریف این اناجیل بوده اند را بیان داریم تا شخص با انصاف پی ببرد که تنها موقف مسلمانان این نیست بلکه دیگران هم قائل به تحریف انجیلند .

نقل اقوال گروه های مسیحی قدیمی که مسیحیان آنها را مبتدع به حساب می آورند .

گروه ابیونی : این گروه در قرن اول میلادی ظهور کرد و هم عصر بولس بودند ، عقائد بولس را به شدت انکار کرده و او را مرتد می دانستند ، و از کتاب های عهد قدیم تنها تورات را قبول داشته و از کتب عهد جدید ، به انجیل متی پایبند بودند و نسخه هایی که آنها در اختیار داشتند با نسخه هایی که نزد پیروان بولس رائج بود تفاوت داشت ، به عنوان مثال دو باب اول که در انجیل متی فعلی موجود است ، در آن نبود ، چرا که آنها معتقد بودند این دو باب و مواضع زیاد دیگری از انجیل متی امروزی کاملا تحریف شده است و در واقع الوهیت مسیح در آن وجود نداشته و او را تنها انسان نامیده است .

ب- گروه مارسیونی : یکی دیگر از فرقه های قدیمی مسیحی است و تمام کتابهای عهد قدیم را انکار می کردند و قائل بودند که آنها کتاب های آسمانی نیست ، از کتاب های عهد جدید تنها انجیل لوقا و ده  رساله از رساله های بولس را قبول داشته اند و این ده رساله کاملا با رساله هایی که الان موجود است تفاوت داشته است ، در مورد انجیل لوقا هم دو باب اول و مواضع دیگری از آن را انکار می کردند .

ج- فرقه ی مانی کیز : یکی از علمای بزرگ این گروه (( فاستس )) بوده است که در قرن چهارم میلادی زندگی می کرده است . لاردنز در تفسیرش از (( اکستاین )) نقل می کند :

فاستس می گوید : من مواردی را که پدران و اجداد شما با حیله در عهد جدید وارد کرده اند را انکار می کنم ، چرا که این امر کاملا مسلم است که عهد جدید توسط مسیح و حواریون تصنیف نشده است بلکه شخصی مجهول الاسم آن را تالیف نموده و به یاران و نزدیکان عیسی علیه السلام نسبت داده است تا مردم گمان نکنند که او در گفته هایش دروغ می گوید .. .

بنابراین رئیس این گروه موارد زیر را بیان می کند :

1- اینکه مسیحیان در عهد جدید ، مطالبی ساختگی را وارد کرده اند .

2- کتاب عهد جدیدی که امروزه مرسوم است ، توسط مسیح و پیروان و یاران او نگاشته نشده و نویسنده ی آن مجهول الاسم است .

3-  اینکه اشتباهات و تناقضات زیادی در کتاب عهد جدید وجود دارد .

در حقیقت ، ایجاد طعن در مصداقیت این اناجیل تنها مربوط به کلیساهای شاذ و مبتدع از نظر مسیحیان نیست ، بلکه مفسرین و مورخینی که نزد عموم مسیحیان از مقبولیت برخوردارند نیز در این اناجیل تشکیک کرده اند ، از جمله :

الف- آدم کلارک : در تفسیرش می گوید : اکثر گفته هایی که مورخین در مورد پروردگار ( منظور عیسی ) گفته اند ، اشتباه است ، چرا که آنان مطالبی را نگاشته اند که در حقیقت واقع نشده و عمدا یا سهوا حالاتی را بیان داشته اند ، و این امر مسلمی است که در قرن های اول مسیحیت انجیل های ساختگی زیادی موجود بوده بگونه ای که تعدادشان به هفتاد می رسیده است ، و فابری سیوس این اناجیل ساختگی را جمع کرده و در سه جلد قرار داده است .

ب- لاردنر در تفسیرش می گوید : سلطان اناسطیثوس به علت مجهول بودن مولفین اناجیل مقدس ، دستور داد که بار دیگر آنها را تصحیح کنند ( 491-518م ) ، بنابراین اگر این اناجیل دارای سندهای صحیح و ثابت بودند در این زمان دستور به تصحیح آنها داده نمی شد ، اما به این علت که مصنفین آنها مجهول بوده اند این دستور صادر شده و کاملا مسلم است که به اندازه ی امکان اشتباهات و تناقضات آن تصحیح شده است ، لذا تحریف آنها و اینکه بدون سند هستند ، کاملا ثابت می شود .

ج- واتسن می گوید : در حقیقت اوریجن از اختلافات زیادی که در اناجیل موجود بود ، شکایت داشت و علتش را اسباب مختلفی می دانست از جمله غفلت و عدم دقت کافی مولفین آنها .

د- آدم کلارک در تفسیرش می گوید : ترجمه های زیادی به زبان انگلیسی از مترجمین مختلف قبل از جیروم موجود  است که برخی از نسخه های آن در اوج تحریف قرار دارند ، و قسمت هایی از آن با قسمت هایی دیگر در تناقض آشکار است همانگونه که جیروم به امر تصریح کرده است .

هـ – مورخ انگلیسی توماس کارلایل ( وفات : 1881 م ) می گوید : مترجمان انگلیسی مطالب را خلط کرده و حق را مخفی نموده اند ، نادانان را فریفته و مطالب انجیل را بر عکس جلوه داده اند ، انگار نزد آنها تاریکی از نور و دروغ از حقیقت بهتر جلوه گر شده است .

و- بروتن یکی از مسوولین بلند پایه ی موسسه ی ترجمه در انگلستان می گوید : ترجمه ای که در انگلستان از انجیل شده است ، پر از اشتباهات فاحش است و ترجمه ی مشهوری که به زبان انگلیسی موجود است در حقیقت 848 عبارت عهد قدیم را تحریف کرده و این امر سبب رد کتاب عهد جدید از جانب بسیاری شده است .

با بیان این اقوال پی می بریم که گواهی دادن به تحریف انجیل تنها از جانب مسلمانان نیست بلکه باید ابراز داریم که : هر کس در این اناجیل دقت کند چه از ناحیه ی سند و چه از ناحیه ی متن ، مطمئنا پی خواهد برد که این کتابها تحریف شده اند .

http://articles.islamweb.net/media/index.php?page=article&lang=A&id=37589

 

    منبع: نوار اسلام

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

پاسُخ به مُنتقدانِ تقسیمات ارثی در اسلام!

چکیده: در مقاله ی آقای توکلی ،قانون تقسیم ارث، برای خانواده های تک جنسیتی زیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *