تاریخ اسلام

یمن زادگاه پیامبران، جولانگاه مجاهدان و عارفان

یمن کشوری است واقع در خاورمیانه که در جنوب شبه جزیره عربستان قرار دارد . بدلیل موقعیت استراتژیک جغرافیایی که دارد از آن به عنوان پل خاورمیانه آفریقا نیز یاد می شود.

این کشور از شمال با عربستان و از شرق با عمان و از جنوب با خلیج عدن و از غرب با دریای سرخ همسایه است. یمن را می توان به پنج منطقه تقسیم کرد . ١- مناطق کوهستانی که شمال و شمال غربی و قسمتی از جنوب یمن را پوشانده است.

٢- منطقه جلگه ای که شامل نقاط “صعده” استان ” الجوف ” استان ” شبوه ” استان” حضرموت ” و استان “الهره” می باشد .
٣- منطقه ساحلی، این منطقه دریای سرخ خلیج عدن، و دریای عرب را شامل می شود .
۴- منطقه ربع الخالی که از مناطق صحرایی یمن است .
۵- جزایر یمن که بیشتر در دریای سرخ پراکنده اند.

جمعیت یمن بر اساس سازمان مرکزی آمار یمن بالغ بر ٢٣/٠١٣،٣٧۶نفر می باشد و تنها نیمی از جمعیت بالای ١۵سال آن با سواد هستند. و مساحت آن ٩٧٠،۵٢٧کیلومتر مربع است . دین رسمی این کشور اسلام است؛ ٪۵٨ آن را اهل سنت شافعی و ٪۴٢آن را زیدیه تشکیل می دهند که از معتدل ترین و نزدیک ترین فرق شیعه به اهل سنت است. شیعیان زیدیه با وجود قایل بودن به افضلیت حضرت علی (رض) به تمام صحابه پیامبر (ص) احترام می گذارند و هیچ گونه بی احترامی را به آنان روا نمی دارند مسلک فقهی آنان به احناف خیلی نزدیک است . زبان رسمی یمنیها عربی است و پایتخت یمن شهر صنعاء است . یمن از قدیم ناحیه ای آباد و خرم با نعمت بسیار و دارای آب و هوای ویژه ای است غیر از مناطق کوهستانی که نسبتاً دارای باران فراوانی است بقیه مناطق این کشور با کمبود باران مواجه است. در کشور یمن اقوام و نژادهای مختلفی سکونت دارند که عبارتند از: عرب ٪٨۶ ، هندی ٪٣ ، سومالیایی ٪١، و دیگران ٪١٠

شهرهای مهم یمن

عدن با جمعیت (٩٣٨،۵٨٨)، تعز (٩۶٨،۴۶۶)، حدیده (٩٩۴،۴٠٩)، ایب(٩٩٢،٢١٢)، مکلا(۴٧٨،١٨٢) نفر می باشد .

سیاست

رئیس حکومت در این کشور رئیس جمهور است که با رای مردم برای دوره ای ٧ ساله انتخاب می شود معاونان رئیس و نخست وزیر را که رئیس دولت است رئیس جمهور انتخاب می کند . مجلس سنای این کشور ، (١١١) کرسی دارد که نمایندگان رئیس جمهور آن را انتخاب می کنند .

مجلس نمایندگان در یمن ٣٠١ کرسی دارد که نمایندگان آن با رای مردم برای دوره ای ۶ ساله انتخاب می شوند .

تا چندی قبل حکام یمن از میان علماء تعیین می شدند . اما با فراگیر شدن نظام جمهوری غربی در جهان، سیستم حکومتی یمن نیز به غرب متمایل شده است . و مردم یمن از حکام خود راضی نیستند بیشتر نارضایتی از این بابت است که آنها معتقدند سیاست مداران و دولتمردان درآمدهای کشور را در راههای درستی هزینه نمی کنند بلکه آن را در راستای منافع شخصی خویش حیف و میل می کنند .

احادیث ماثوره در فضیلت یمن

خداوند متعال به این سرزمین و مردم آن ارزش و جایگاهی عنایت کرده که بعد از حرمین شریفین و سرزمین قدس   به هیچ نقطه ای در جهان ارزانی نشده است .

این سرزمین زادگاه پیامبران، صحابه ، تابعین و بزرگان بسیاری بوده است و از این جهت برای هر مسلمانی جاذبه های معنوی دارد. اگر بخواهیم آنچه را که در مورد فضایل یمن در قرآن و حدیث چه به صورت صریح و یا اشاره آمده است جمع آوری کنیم بی گمان کتاب قطوری خواهد شد. اما در اینجا به ذکر چند فضیلت در مورد آن اکتفا می کنیم:

در حدیث آمده است وقتی که گروهی از اهل یمن به نزد آن حضرت (ص) آمدند آن حضرت فرمودند : ” اتاکم اهل الیمین هم ارق افئده والین قلوبا الایمان یمان و الحکمه یمانیه ” اهل یمن پیش شما آمده اند کسانی که دلهایشان نرم است . ایمان، ایمان  یمنی است .و حکمت حکمت یمنی است .  از حضرت حبیربن مطعم روایت شده است که آن حضرت (ص) سر مبارکشان را به طرف آسمان بلند کردند و فرمودند ” اتاکم اهل الیمن کقطع السحاب خیراهل الارض ” اهل یمن مانند تکه های ابر به سوی شما خواهند آمد آنان بهترین اهل زمین اند .

از اصحاب کسی سوال  کرد آیا از ما هم بهترند؟ عرض کردند: خیر به جز از شما.

حضرت عمربن عبسه می فرمایند که روزعینیه بن حصن فزاری در محضر رسول اکرم می گفت که : اهل نجد بهترین انسانها هستند – حضرت فرمودند : کذبت بل خیر الرجال اهل الیمن و الایمان یمان و انایمان” تو اشتباه گفتی بلکه بهترین انسانها اهل یمن هستند و ایمان یمنی بهترین ایمان است و من هم یمنی هستم . اینکه پیامبر خود را یمنی خوانده اند فضیلتی بس بزرگ برای اهل یمن است . گرچه پیامبر این ویژگی ها و خصوصیات را برای اهل یمن در عصر خویش بیان داشته اند و با گذشت مدت طولانی ممکن است آن صفات دیگر در میان مردم چنان که باید وجود نداشته باشد ولی اولاً به مصداق این سخن که ” بلبل همین که قافیه گل شود بس است” و ثانیاً اینکه سنت الهی است که اگر در مردم سرزمینی صفاتی را به ودیعت گذاشته باشد گرچه ممکن است با گذشت ایام در آن تغییراتی آمده باشد ولی جلوه هایی از آن صفات همچنان در وجود آنان باقی خواهد ماند .

تاریخ یمن

ملکه سبا که در قرآن ذکر او شده است بر سرزمین امروزی یمن فرمان روایی کرده است . این منطقه در زمان حیات پیامبر گرامی (ص) تحت سیطره خسرو پرویز پادشاه ایران بوده است و حاکمی به نام باذان از سوی وی در یمن حکومت می کرد که بعداً به دین اسلام مشرف شد و پیامبر ایشان را در سمت شان همچنان ابقاء کرد . بعد از مدتی یکی از مدعیان دروغین نبوت به نام “اسود عنسی” در این منطقه ظهور کرد که حاکم شهر را به شهادت رساند و حکومت را به دست گرفت حکومت او چندان به طول نانجامید که حضرت فیروز دیلمی وی را به قتل رساند .

این شهر بعد از آن همواره در دست مسلمانان و در قلمرو عالم اسلام قرار گرفت .  گرچه در نیمه دوم قرن نهم مناطق کنونی یمن تحت تصرف اسماعلیان قرار گرفت، اما بعد از گذشت مدت کوتاهی سلطان صلاح الدین حکومت آنها را برانداخت و برادرشان را حاکم آنجا قرار داد و ایشان حدود نیم قرن در آنجا حکومت کرد و بعداً امور را به دست یک نماینده ” الرسول” سپرد . رسولیها پایتخت خود را در شهر تعز قرار داده و با چند کشور روابط دیپلماتیک برقرار نموده و دارای قدرت شدند این دولت در سال ١۵١٣ که پرتغالیها به عدن حمله کردند تجزیه گردید و تحت تصرف پرتغالیها قرار گرفت . عثمانیها به منظور اینکه پرتغالیها آنجا را پایگاهی جهت حمله به اماکن مقدسه قرار ندهند . در سال ١۵١٧یمن را به تصرف خود در آوردند پس از مدتی با افول قدرت عثمانیها نواحی عدن و حضرموت در سلطه انگلستان قرار گرفت و بعد یمن به دو قسمت تقسیم شد یمن شمالی و یمن جنوبی .

در پی بروز اختلافات شدید و جنگهای خونینی که میان دو یمن در گرفت در ٢٩مارس ١٩٧٩روسای جمهوری یمن شمالی و جنوبی علی عبدالله صالح وفتاح اسماعیل، در کویت گرد هم آمدند و بیانیه ای مبنی بر وحدت دو یمن و تشکیل کشوری واحد انتشار دادند . با تداوم مذاکرات در سال١٩٨١هر دو طرف با تشکیل یک شورای مشترک برای پیگیر مسئله وحدت دو کشور موافقت کردند .

فی الجمله اینکه بعد از فرازو نشیبهای فراوان یمن از سیطره انگلیسیها در سال ١٩۶٧رهایی یافت و مهر تثبیت و استقلال بر این کشور کهن زده شد . اما آنچه که در حال حاضر در یمن رخ داده و نکته ای که در آن حائز اهمیت است و می توان به آن اشاره کرد این است که یهود و نصاری این دشمن دیرینه و سرسخت اسلام در هیچ برهه از زمانی دوست مسلمانان نخواهند بود گرچه به ظاهر طرح دوستی می ریزند و کمک می کنند ولی در حقیقت برای مسلمانان دل نمی سوزانند بلکه دل به منافع خود می بندند و هر جا منفعتی عائد آنها شود تفرقه می اندازند و نهایتاً بر آنها حکومت می کنند ، به همین علت است که خداوند مسلمانان را از دوستی با آنها برحذر داشته و می فرماید ” یا ایها الذین امنوا لا تتخذوا الیهود والنصاری اولیاء بعضهم اولیاء بعض ” پس بر مسلمانان لازم است که از ارتباط با آنها که نهایت آن فروپاشی کشورهای اسلامی و جنگ های داخلی می باشد برحذر باشند .
پس به امید روزی که خداوند این اوضاع نابسامان مسلمانان را که در واقع علت اصلی آن خرابی اعمال خود آنها است از میان دور سازد و شاهد روزی باشیم که باری دیگر جهان اسلام قیادت و رهبری  دنیا را به دست بگیرد.

مرکز علمی فرهنگی ” جامعه الایمان”

یمن همچون سایر کشورهای اسلامی دیگر دارای موسسات و مراکز علمی فرهنگی بسیاری است . اما از میان آن موسسات ” جامعه الایمان ” از خود چهره متمایزی ارائه کرده است . و تنها دانشگاه غیردولتی است که توانسته گام های بسیار بزرگ و موثری را در راستای آموزش علوم اسلامی در جهان اسلام بردارد.

رئیس این دانشگاه شیخ عبدالمجید الزندائی یکی از علماء مشهور و برجسته یمن است . ایشان در دوران جهاد افغانستان علیه شوروی سابق مدتی را در پاکستان و افغانستان گذراندند و همکاریهای نزدیکی را با مجاهد شهید عبدالله عزام داشتند . ایشان دوازده سال قبل جامعه  الایمان را بنیان گذاری کردند . در این دانشگاه علوم فقط بر آموزشهای علمی و نظری محدود نمی شود بلکه در کنار آن به صورت عملی به دعوت الی الله و اصلاح جامعه پرداخته می شود . به همین خاطر است آزمون ورودی این دانشگاه بسیار متفاوت از آزمون های ورودی دانشگاههای دیگر است . داوطلبانی که موفق به کسب نمره قبولی شدند باید چهل روز رادر دوره عملی بگذرانند در این چهل روز موظفند که در کلاس های تربیتی اصلاحی شرکت کنند و علاوه بر آن شرکت مستمر در نمازهای جماعت ، خواندن نماز شب و تهجد و دو روز در هفته روزه گرفتن نیز الزامی است اما اجباری در کار نیست  در طول سال تحصیلی این برنامه ها ادامه خواهند یافت و از داوطلبانی که در طول این چهل روز امتیاز لازم را کسب کنند ثبت نام به عمل می آورند . دوره کامل آموزشی جامعه الایمان هفت سال است.

دانشجویان این دانشگاه موظفند دو ماه از سال را برای دعوت و تبلیغ به مناطق کوهستانی اطراف بروند و این جزو قوانین الزامی جامعه الایمان است که باعث ایجاد رابطه دانشجویان با اقشار مختلف جامعه می شود و خیرات و برکات زیاد را به همراه دارد .
برای دختران و زنان نیز برنامه مشابهی با حفظ کامل حجاب اسلامی وجود دارد اگر احیاناً برای آنها تدریس به وسیله ی استاد مرد انجام گیرد از پشت پرده خواهد بود .

هزینه های درس ، سکونت و غذای دانشجویان و تمام برنامه های آن از این نظر که با کمکهای مردمی اداره می شود به صورت رایگان است مشابه مدارس علوم و حوزه های علمیه شبه قاره هند .

پس به امید روزی که باری دیگر یمن جایگاه اصلی خود را در یابد و شاهد موفقیت های علمی روز افزون آن در جهان باشیم.

منابع:

۱-جمهوری یمن گرداوری و  تنظیم داود کریملو
۲-گیتا شناسی نوین کشورها.عباس جعفری
۳-موسوعه العالم الاسلامی. عبدالرحمن عبدالله عوضی
۴-مفتی تقی- سفرنامه – سفر به سرزمین ایمان یمن، ندای اسلام شماره …

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی