مطالب ویژه

۲۰-از سخنان و کارهای ضد و نقیض

مسئلۀ دیگر اسراف در خریدن لوازم لوکس و تجملی زندگانی و کالا‌های گران‌بها و نفیس است. بطوری‌که اگر کسی وارد این خانه‌ها شود، گمان می‌برد نمایشگاه کالا‌های گران‌بها و آثارهای نفیس است!! چون ده‌ها منقل و کاسه و کوزه که نظیر آن‌ها هستند در آن خانه مشاهده می‌شود. که قیمت آن‌ها از هزارها ریال سعودی فرارتر می‌رود! در حالی‌که اگر از مالک و صاحب این خانه بخواهی مبلغی را به عنوان صدقه برای چاپ کتابی یا خریدن آن بپردازد تا در میان مسلمانان پخش شود و مردم از آن استفاده کنند، عذر و بهانه می‌آورند و اظهار تأسف می‌کنند.

خداوند می‌فرماید: ﴿… أَتَسۡتَبۡدِلُونَ ٱلَّذِي هُوَ أَدۡنَىٰ بِٱلَّذِي هُوَ خَيۡرٌۚ٦١ [البقرة: ٦١]

«آیا چیزی را که پست‌تر است به جای چیز بهتر جایگزین می‌کنید؟».

برخی از مردم، زمانی‌که زندگی نامۀ بازیکنی یا هنرمندی را می‌خوانند از آن متأثر می‌شوند و ممکن است چند دفعه این زندگی نامه را بخوانند و در مجالس و نوشته‌های‌شان قسمتی از آن را برای مردم تعریف کنند. ولی متأسفانه این درک و شعور نسبت به سیره و زندگی حضرت رسول ج، یا یکی از یاران و اصحاب او و یا یکی از مشاهیر اسلام به صورت عمومی وجود ندارد.

عده‌ای از مردم، رابطۀ خود را با فردی‌که دارای مقام و منزلت دنیوی است، به خاطر این‌که در قضیۀ با هم موافق نیستند قطع می‌کنند یا این‌که به دلیل حرفی‌که میان آن‌ها پیدا شده باهم قهر می‌شوند.

یکی از دوستان آن‌ها می‌آید و بین آن‌ها صلح و آشتی ایجاد می‌کند و تلاش می‌کند، این تنفّر و کینه را بین آن‌ها خارج سازد و از بین ببرد. که این از اخلاق‌های زیبای هر مسلمانی می‌باشد. اما اگر فردی به خاطر خدا و به خاطر اصرار بر معصیت و گناهی با دوستش قطع رابطه کند، همین شخص مصلح ذکر شده در مقابل فرد گناهکار بلند نمی‌شود و او را نصیحت کند یا به او تذکر دهد، بلکه برعکس شخصی را که به خاطر خدا قطع رابطه کرده است، مورد سرزنش قرار می‌دهد و کار را ساده جلوه می‌دهد و وانمود می‌کند که این شخص شایستۀ این‌ها نیست! و یا هر زمانی‌که پدری با فرزندی به خاطر این‌که فرزند از او پولی دزدیده قطع رابطه کند، این قضیه را بزرگ و آتش فتنه را بر پا می‌کنند و او را در میان مردم و در مجالس رسوا و بد نام می‌نمایند. اما اگر چنان‌چه پدری فرزندش را به خاطر گناه و معصیتی‌که بر آن اصرار می‌ورزد قطع رابطه کند، بعضی از مردم این کار را ناشایست می‌دانند و احیاناً پدر را به قساوت قلب و ظلم و بی‌رحمی متهم می‌کنند.

 

سخنان و کارهای ضد و نقيض

تألیف:  عبدالعزیز بن محمد السدحان

ترجمه: اسحاق دبیری رحمه الله

اصلاح نت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی