خانه / مطالب ویژه / ۲۵- از سخنان و کارهای ضد و نقیض

۲۵- از سخنان و کارهای ضد و نقیض

بعضی از مردم، هر خبری‌که به آن‌ها می‌رسد و یا می‌شنوند آن‌را فوراً پخش می‌کنند و در مجالس آن‌را بیان می‌نمایند. حتی بعضی اوقات چیزهایی را به آن اضافه می‌کنند، به گمان این‌که ممکن است واقع شده باشند. و آن خبر را بدون تردید و شک، با قاطعیت تمام بیان می‌کنند. علی الخصوص زمانی‌که آن خبر، کار عجیب و غریبی باشد و مردم انتظار پیدایش آن‌را می‌کشیدند.

اما زمانی‌که آن خبر مربوط به خود آن فرد باشد ودر واقع دروغ باشد و برای آن درست کرده بودند، بعد از تکذیب خبر، اطرافیان خود را تشویق می‌کند که آن را پخش نکنند و از افرادی‌که آن را نقل می‌کنند و در مجالس بیان می‌‌کنند عیب و ایراد می‌گیرد و می‌گوید: هرچه گفته شد، فوراً و با سرعت آن را تحویل می‌گیرند! و باور می‌کنند! شاعر در این مورد می‌گوید:

لا تَنهَ عَن خُلِقٍ وَتأتي مثلَهُ
عارٌ علیك إذا فَعَلتَ عظیمٌ

از اخلاقی‌که خودت آن را انجام می‌دهی نهی مکن، برای شما عیب و ایراد است، اگر آن‌را انجام دهی خطای بزرگی را مرتکب شده‌ای.


بسیاری از مردم، در رابطه با مسائل دنیوی خود بسیار پرس و جو و سؤال می‌کنند؛ مثلاً زمانی‌که، خواست ساختمانی را بسازد، برای ساخت آن قدمی بر نمی‌دارد مگر این‌که با یک مهندس ماهر به مشورت می‌پردازد و از کوچک و بزرگ از او سؤال می‌کند. و همین طور اگر چیزی از وسایل خانگی را بخواهد بخرد از کسانی‌که در این مورد وارد و ماهر هستند از خوب‌ترین نوع و جنس آن سؤال می‌کند. و از مشورت کردن با آن‌ها خارج نمی‌شود. که این دلیل بر عاقل بودن و دور اندیشی او می‌باشد. ولی همین فرد، مثلاً اگر بخواهد مراسم حج را انجام دهد، خود را به زحمت نمی‌اندازد که از حجی سؤال کند که موافق سنت و روش حضرت محمد ج باشد و احیاناً به دلش هم خطور نمی‌کند چنین سؤالی بکند!

چون این کار در نظرش کم اهمیت و ساده است. این عین تناقض است. چون برای مسائل دنیوی حریص و حساس، ولی نسبت به مسائل دینی، کاملاً بی‌طرف و بی‌اهمیت از کنار آن می‌گذرد. ولی ما به این فرد و امثال او، گفتار گرانب‌های پیامبر ج را گوش زد می‌کنیم و تذکر می‌دهیم‌که می‌فرماید: «خُذوُا عَنّي مَناسِککُم». رواه مسلم عن جابر

«اعمال حج (و عبادات) را از من یاد بگیرید».

استاد بزرگوار علامه شیخ بن باز/ می‌فرماید: برای کسی‌که به حج واجب یا عمره می‌رود، لازم است آن‌چه که شریعت اسلام برای حج و عمرۀ او تعیین کرده است، یاد بگیرد و از آن آگاهی کامل پیدا کند و در رابطه با چیزی‌که در آن اشکال دارد، سؤال کند. تا با آگاهی و بینش تمام آن را به جا بیاورد. التحقیق والإیضاح ص ۱۰

 

سخنان و کارهای ضد و نقيض

تألیف:  عبدالعزیز بن محمد السدحان

ترجمه: اسحاق دبیری رحمه الله

اصلاح نت

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

معنا و مفهوم رب نزد مشرکین عرب

نویسنده: ابوالاعلی مودودی / مترجم: سامان یوسفی نژاد   اکنون نوبت به آن می­رسد که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *