خانه / مطالب ویژه / ۲۶- از کارهای ضد و نقیض – پایان

۲۶- از کارهای ضد و نقیض – پایان

در بعضی از روزنامه‌ها و مجلات، تبلیغات‌هایی برای سیگار مشاهده می‌شود و کلمات و جملاتی را به کار می‌برند که برای ترویج سیگار مؤثر هستند. سپس در پایین آن تبلیغات، با خطی بسیار کوچک که جز با دقت فراوان دیده نمی‌شود می‌نویسند: «سیگار کشیدن به سلامتی ضرر می‌رساند از شما می‌خواهیم آن را ترک کنید».


بسیاری از مردم، خیلی محکم به آداب و رسوم اجتماعی چسپیده‌اند و هیچ گونه تنازلی از آن‌ها ندارند، و حتی کسی‌که از این عادات و رسوم سرپیچی کند، او را توبیخ و سرزنش می‌کنند، در حالی‌که بعضی از این افراد در مسائل واجب و فرض شرعی کم‌کاری می‌کنند و نسبت به آن‌ها کم توجه هستند در مورد مسائل عادتی و عرفی حال و وضع این افراد خیلی جای تعجب است. کسی‌که از عرف و عادات سرپیچی کند و خلاف آن عمل نماید از او انتقاد می‌کنند و هم به صراحت و هم به صورت اشاره او را سرزنش می‌کنند. در حالی‌که کسی‌که مخالف عرف و عادت عمل کند دچار گناه نشده است. اما در بعضی از امور دینی و شرعی‌که واجب هستند کسی‌که به خلاف آن‌ها عمل کند و یا اصلاً آن‌ها را انجام ندهد اشکال و ایرادی نیست و هیچ‌گونه ظلم و ستمی واقع نشده است!!


بسیاری از شوهران، به خاطر پخت و پز خوب همسرشان و هم‌چنین به خاطر چیدن بسیار خوب سفرۀ غذا و انتخاب انواع مختلف از رنگ‌ها و طعم‌ها او را ستایش و به تعریف و تمجید او می‌پردازد. و اگر روزی از روزها به این ترتیبات هماهنگ و کم نظیر خللی وارد شود، او را خیلی مهربانانه و نرم و آرام با روش بسیار پسندیده مورد عتاب و انتقاد قرار می‌دهد، تناقض این‌جا است که، همین فرد خانواده و همسر خود را به خاطر اهمال و سستی در امر تربیت فرزندان در خانه محاسبه نمی‌کند و او را مورد عتاب و انتقاد قرار نمی‌دهد! به راستی بسیار جای تعجب است که کسی به فکر خوردن و آشامیدن باشد ولی از حال و احوال فرزندانش غالف و بی‌خبر باشد.


بعضی از مردم، زمانی‌که خبرهایی در مورد کشاورزی یا ساختمانی و یا انواع ماشین آلات بشنوند، تمام خبرها، نزدیک و دور، کم و زیاد همه و همه را به یاد می‌آورند و تمام اخباری‌که مربوط به این مسائل است بیان می‌کنند، نسبت به این خبرها ملاحظه و نظر دارند، و با خوشحالی تمام در مورد آن‌ها به مناقشه و مجادله می‌پردازند. اما اگر چنان‌چه در مورد اوضاع مسلمانان، که مورد ظلم و ستم قرار گرفته‌اند و یا آواره شده‌اند، صحبت شود و سخن به میان آید، همین افراد از بی‌خبرترین و نادان‌‌ترین افراد نسبت به حال مسلمانان می‌باشند. حتی توانایی آن‌را ندارد که کمترین نظر و حرفی در مورد آن‌ها ارائه کند. چون نخواسته است در این مورد خود را به زحمت اندازد. و درد و ناراحتی‌های آنان را درک نمی‌کند. و خیلی اوقات هیچ خبری در مورد مسلمانان ندارد (و اگر هم داشته باشد) به طور تصادفی از رادیو شنیده است! یا در مجله و روزنامه‌ای چشمش به آن افتاده است.

 

سخنان و کارهای ضد و نقيض

تألیف:  عبدالعزیز بن محمد السدحان

ترجمه: اسحاق دبیری رحمه الله

اصلاح نت

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

معنا و مفهوم رب نزد مشرکین عرب

نویسنده: ابوالاعلی مودودی / مترجم: سامان یوسفی نژاد   اکنون نوبت به آن می­رسد که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *