اخبار جهان اسلام

۵۰ سال تحقیر و ستم؛ زن فلسطینی طفلش را حین بازرسی اسرائیل، زاد !

مهدی حسن (ویب سایت theintercept)

بر گردان: محمد مصطفی نوید

پنجاه سال پیش، از 5 الی 10 جون 1967 حمله اسرائیل به شرق بیت المقدس و کرانه باختری، در نوار غزه و بلندی های جولان، جنگ شش روزه میان اسرائیل و اعراب به وقوع پیوست که بعد ها نام حمله داود بر جالوت (جالوت پهلوان فلسطینی که بوسیله داود جوان یهودی در یک صف آرایی در عهد قدیم به‌شکل تحقیر آمیز کشته شد) را بخود گرفت، جالوت این زمان احتمالاً جمال عبدالناصر رئیس جمهور وقت مصر بوده است.

پایه‌های رژیم صهیونیزم در فلسطین مستحکم‌تر شد و نخست وزیر وقت “لوی اشکول” دو روز بعد از جنگ ادعا کرد که آرزوی نابودی اسرائیل نزد رهبران عرب نقش بر آب شد و از قتل عام شش روزه و هلوکاست دیگری علیه یهودیان جلوگیری گردید.

بهر صورت در استدال و اثبات این موضوع پاره‌یی مشکلات وجود دارد و احتمالاً داستان به نفع اسرائیل خیال پردازی شده و دلایل برای تجاوز و پیروزی اسرائیل ترتیب شده باشد. این تنها من نیستم که این را ادعا می کنم؛ نوشته هایی در مورد خطر قتل عام و نسل کشی 1967 و اینکه جنگ را اسرائیل برای بقای خود انجام میدهد، وجود دارد. اظهارات جنرال متی چیو پیلد، رئیس لوژیستک اسرائیل و دوازده تن از همراهانش در جریان جنگ شش روزه 1967 که در مارچ 1972 بیان داشت نیز این مدعا را ثابت می‌سازد.

در اپریل 1971 موردخای بنتو، عضو تشکیلات جنگی اسرائیل و یکی از آن 37 نفر که اعلامیه استقلال اسرائیل را امضاء کرده است، اعترافات مشابه را داشت “تمامی داستان در رابطه به تهدید براندازی ساختگی بود و بعداً بخاطر توجیه اشغال سرزمین های اعراب شرح داده شده است.

حتی مناخم بگین نخست وزیر اسرائیل، تروریست سابق و چهره محبوب راستگرایی اسرائیل در خصوص جنگ 6 روزه 1967 در یک صحبتی در اگست 1982 اظهار داشت: “در سال 1967 تجمع اردوی مصر در جزیره سینا به این خاطر نبود که جمال ناصر به ما حمله کند، ما باید با خود صادق باشیم و این ما بودیم که تصمیم حمله به آنها را گرفتیم”.

بازتاب آن حمله تا حال در آسیای میانه محسوس است؛ چند در گیری دیگر نیز مانند جنگ شش روزه لیست طویل متضررین را دارد، چنانکه فعال مدنی و علمی توماس ریفر امریکایی می گوید: این صدا، ناقوس مرگ ملی گرایی عرب و رشد اسلام سیاسی شد و استقلال بیشتر ملی گرایی در فلسطین را به‌وجود آورد.

همچنان این باعث شد تا اسرائیل خود را همکار استراتیژیک امریکا معرفی کند، و امریکا نیز بیلون ها دالر را به اسرائیل بفرستد، روابط استراتیژیک نابرابر در تاریخ جهان.

همه این وحشت 1967 بوسیله روزنامه لندن تیلگرام، پیروزی متمدن خوانده شد، پیروزی که بیشتر از سه صد هزار خانواده فلسطینی را بی خانمان و تجاوز وحشیانه نظامی بالای ملیون ها فلسطینی بود.

هر چند این درگیری مشهور به جنگ 6 روز است اما اشغال و تجاوز تا حال ادامه دارد و وارد دهه ششم اش شده است و این طولانی ترین اشغال نظامی در جهان است، مدافعان اسرائیل این را تجاوز نمی خوانند، و می گویند، که اشغال کرانه باختری فقط بعد از فیصله دادگاه عالی اسرائیل در سال 2005 است که در آن فیصله شد تا کرانه باختری بخاطر جلوگیر از تجاوز نیرو های متخاصم، بوسیله دولت اسرائیل حفاظت شود.

– پنجاه سال تمام اشغال، غصب ملکیت، نسل کشی، تخریب منازل مسکونی، ممنوعیت گشت و گذار شبانه، بازرسی های بی‌شمار و دیوار مرزها.

– پنجاه سال پرتاپ بمب و بندش راه‌های زمینی و هوایی، حملات شبانه، قتل های هدفمند، استفاده سپری از انسان و آزار و اذیت کودکان فلسطینی.

– پنجا سال تبعیض و تعصب نژادی و قومی، عدم رعایت حقوق مساوی و دو گانگی سیستم عدالت برای فلسطینیان و اسرائیلی ها، دادگاها نظامی و بازداشت های بیش از حد.

– پنجاه سال تحقیر و ستم، تا آنجا که زن حامله فلسطینی طفلش را حین باز رسی اسرائیل زاد، فلسطینی های بیمار بویژه بیماران سرطان از درمان محروم و ورزشکاران و فوتبالیست‌ها به مسابقه هایشان اشتراک نتوانستند.

پنجاه سال مذاکره بی نتیجه روی صلح و امنیت؛ ” آلن، راجرز، فهد، فاس، ریگان، مادرید، اسلو، رود وای، کمپ دیوید، تابا، دریای سرخ، آناپولیس” کدام یک از این ها و چه برای اشغال فلسطین ارائه دادند. ساخت شهرک در سال 1992 ” یک سال پیش از پیمان صلح اسلو را در نظر بگیرید؛ شهرک سازی اسرائیل 77 کیلومتر کرانه باختری رود اردن را در بر گرفت و به 248000 مهاجر اسرائیل مسکن توزیع گردید، و تا سال 2016 به 197 کیلومتر رسید و توزیع خانه برای اسرائیلی ها بیشتر از سه برابر، به 763000 خانه رسید.

این شهرک سازی ها بحث های زیادی را به‌میان آورد دو دولت راه حل به آن جستجو کردند با آنهم ناممکن بود، اشغال کرانه باختری رود اردن، قسمت های منطقه افریقای “بانتوستان” از مردم دیگر و عرض این دنیا را نیز در برگرفت، مهاجرین این مناطق نمی توانند، آزادانه به مکان دیگری بروند، و رفع محدودیت مهاجرت برای مردم این سرزمین نیز بزودی متصور نیست.

این همه حقایقی است که اسرائیل در تاریخ جهان مرتکب آن شده است و انکار از آن شاید مانع پایان دادن به اشغال و تجاوز باشد.

تنها جنگ شش روزه 1967 نبود که بالای دروغی استوار باشد و اشغال بعد از آن ادامه نیابد؛ هر گز فکر نکردند که شاید روزی فلسطینیان به‌خاطربازپس گیری سرزمین های شان بر می گرددند، اگر اسرائیل به تقاضای بعضی از حامیانش از شهرک سازی دست می کشید، چرا شهرک سازی در کرانه باختری ادامه می یافت، در حالیکه “کفار عتصیون” شهرک یهودی نشین، با تدابیر شدید امنیتی و دفاعی کماکان چهار ماه بعداز جنگ
شش روزه 1967 در حال توسعه بود، و مشاور حقوقی وزارت خارجه اسرائیل حل و فصل غیر نظامی قضایای مرزی و قلمروی را نقض صریح مقررات کنوانسیون چهارم، ژینو میدانست؟

چرا سرزمین صدها هزار فلسطینی در کرانه باختری در پنجاه سال گذشته غصب شد؟ چرا دولت یهودی، پنجاه سال را با بهره برداری از کلمات متقاطع به نام پروسه صلح گذشتاند و فریبانه به غصب سرزمین فلسطین و شهرک سازی غیر قانونی دامه داد؟

به قول مروان آغوثی “مبارز نظامی فلسطینی و زندانی اسرائیل”حقیقت دولت یهودی این است که از مذاکرات به‌عنوان عینک دودی استفاده می کند، تا در عقب آن به پروژه استعماری خود ادامه دهد. بعد از پنجاه سال، حالا زمانی است که رهبران فلسطین و جامعه بین الملی از درب دیگری با اسرائیل پیش بیایند.

جنرال افسانه‌یی برای اسرائیل و یکی از طراحان پیروزی 1967 اسرائیل و وزیر دفاع رژیم صهیونیزم “موشه دایان” مصمم بود که دولت اسرائیل قلمرو تصرف کرده را نگه میدارد، اما دیدگاه بدبینانه اسرائیل به اطراف خود را نیز در این پنج دهه داشته است. تنها قرائت دایان از مذاکرات صلح در 1970 این بود: زمانیکه ما مشکل زمین را حل کنیم ما خانه می سازیم و این کار هر لحظه ما را به جنگ می کشاند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی