خانه / مطالب ویژه / ۵- از کارها و سخنان ضد و نقیض

۵- از کارها و سخنان ضد و نقیض

یکی دیگر از تناقضات، مسئلۀ زنان کلفت و خدمت‌گزار در خانه‌ها است. که هدف و منظور ما در این جا سخن گفتن در مورد حکم آن، که درست یا نادرست است نیست، چون علما و دانشمندان دینی حکم آن را بیان کرده و مردم را از عواقب آن ترسانده‌اند. بلکه هدف این است که بیشتر مردم با افتخار و قاطعیت تمام در مجالس اعلام می‌کنند که همراه با کلفت خود کار می‌کنند و به خانواده‌ای خود اجازه نمی‌دهند زن خدمت‌کار مستقیماً در کارهای آشپزی دخالت کند و تأکید دارند که زن کلفت نباید بدون نظارت آن‌ها به تنهایی آشپزی کند که به گمان خود دلیل این کار را عدم اطمینان آن‌ها به نظافت و پاکیزگی آن کلفت می‌دانند. ولی اگر چنانچه از این بیچاره بپرسی که آیا این کلفت و خدمت‌کار مسلمان است یا کافر؟ اگر مسلمان است وضعیت عفت و حجاب او در میان خانه و خانواده چگونه است؟ آیا به حجاب و پوششی‌که واجب است ملتزم می‌باشد؟ یا این‌که بدون حجاب در مقابل او و فرزندانِ پسرش‌که به سن بلوغ رسیده‌اند رفت و آمد می‌کند؟

بیشتر مردم در این مورد سهل‌انگاری می‌کنند. آن‌ها هیچ‌گونه اشکال و گناهی در نگاه کردن به زن خدمت‌کار نمی‌بینند و حتی خلوت را با او جایز می‌دانند! آیا مگر این زن کلفت و خدمت‌کار یک زن بیگانه و نامحرم نیست؟ آیا پیامبر ج نفرموده است:«إیّاکُم والدّخوُلَ علَی النساءِ» [۶]. «هوشیار باشید که با زنانِ نامحرم و بیگانه خلوت نکنید»؟

این کار کاملاً ضد و نقیض است که انسان طعام و شراب خود را از کلفت مصون بدارد و به او اجازه ندهد مستقیماً در پخت و پز آن‌ها دخالت کند، اما اجازه می‌دهد که ایمان و دین او و فرزندانش را به وسیلۀ بی‌حجابی و اختلاط با آن‌ها تباه و به فساد بکشاند.

[۶] متفق علیه

 

سخنان و کارهای ضد و نقيض

تألیف:  عبدالعزیز بن محمد السدحان

ترجمه: اسحاق دبیری رحمه الله

اصلاح نت

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

رابطه میان عقل و دین در اسلام، جایگاه و نقش عقل

نویسنده: دکتر حسان حتحوت / مترجم: داود نارویی سه سده اخیر این سخن شایع شده …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *