خانه / مقالات / تزکیه / ‏ الله ترا دوست دارد

‏ الله ترا دوست دارد

وَلَقَدْ كَرَّمْنَا بَنِي آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِي الْبَرِّ و َالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُم مِّنَ الطَّيِّبَاتِ وَ فَضَّلْنَاهُمْ عَلَى كَثِيرٍ مِّمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِيلاً.

(اسرا ۷۰)

الله عزوجل ترا دوست دارد

برادر و خواهر گرامي! مي بينم ازين سخنم متعجب شدي! مگر تا به حال هيچ انديشيده اي كه الله ترا چقدر دوست دارد؟ پس بشنو تا مطمئن شوي.

خداوند سبحان، آن ذات اقدس و مهربان خلقتِ پدر ترا به (يد) خود مرتبط مي سازد و از (روح) خود در آن مي دمد، آنجا كه به ابليس مي فرمايد: (مَا مَنَعَكَ أَن تَسْجُدَ لِمَا خَلَقْتُ بِيَدَيَّ) (ص ۷۵) يعني چرا براي كسي كه با دستم او را ساختم سجده نكردي؟ بيشتر ازين مي فرمايد: (فَإِذَا سَوَّيْتُهُ وَ نَفَخْتُ فِيهِ مِن رُّوحِي) (حجر۲۹) يعني: پس آنگاه كه او را آراسته نمودم و از روح خود در او دميدم… آن هم چه آراسته نمودني: (لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ)(تين۴) يعني ما انسان را در بهترين سيما و صورت آفريده ايم.)

برادر و خواهر عزيزم! به اين نعمت ها هم نظری داشته باش!

بالاتر ازين بينديش… تو اصلا كي هستي و از خود چه چيز داري؟ اين همه نعمت های پيرامونت را از كجا بدست آورده اي؟ مگر اين نيست كه: (وَلَقَدْ كَرَّمْنَا بَنِي آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِي الْبَرِّ و َالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُم مِّنَ الطَّيِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَى كَثِيرٍ مِّمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِيلاً.) (اسرا ۷۰) يعني ما آدمي زاد را گرامي داشتيم و آنان را در خشكي و دريا حمل كرديم و از چيز هاي پاكيزه و خوش مزه روزي شان داده و بر بسياري از مخلوقات خود كاملا برتري شان داده ايم… آري، آن همه نعمات كه: (وَإِن تَعُدُّواْ نِعْمَةَ اللّهِ لاَ تُحْصُوهَا) (النحل ۱۸) يعنى: و اگر نعمت هاى الله را بشماريد، نمي توانيد آن را حساب كنيد.

تو خجالت مي كشي، اما الله با صراحت اعلان مي كند…

سبحان الله! اين بود نعمات عام الهي براي تمام انسان ها، اما در شان مومن: بشنو اين سخن پيامبر رحمت صلي الله عليه وسلم را كه مي فرمايد: هرگاه الله بندة را دوست بدارد به جبرئيل عليه السلام اعلان می کند: الله فلانی را دوست دارد، تو هم او را دوست بدار. جبرئيل عليه السلام اورا دوست داشته و براي اهل آسمان اعلان می کند: الله فلانی را دوست دارد، شما هم وی را دوست بداريد. و اهل آسمان وی را دوست می دارند و سپس در زمين نيز مقبول مي گردد. يعنى (الله محبت اش را در قلوب انسان ها جا مي دهد) (متفق عليه)

عجيب است! تو خجالت مي كشي ازين كه به مردم بگويي: من الله را دوست مي دارم! لذا نماز مي خوانم، حجاب مي پوشم. به نامحرم نگاه نمى كنم، مرتكب حرام نمي شوم…آري. تو از گفتن اين جملات نزد دوستانت مي شرمي! اما عملِ الله عزوجل را ببين! محبتش را پنهان نمي كند و در آسمان اعلان مى كند، جبريل محبتش را پنهان نمي كند و اين محبت صرف در آسمان ها و نزد ملايك باقي نمي ماند بلكه در زمين و نزد مردم نيز براى محبوبِ الهى مقبوليتِ ايجاد مي شود. خوب است حالا به اين هم دقت نمايي: تو كه در هر لحضة زندگي ات به الله محتاجي، از ابراز محبت با او خجل مي شوي، اما الله متعال كه هيچ نيازي به تو ندارد و نه تو هيچ نفعي به او رسانده ميتواني، محبت را با تو اين گونه ابراز مي نمايد.

اگر الله ترا دوست بدارد چه واقع مي شود؟

درین صورت الله با دشمن تو اعلان دشمني مي كند، آن ذات الهى شنوائی ات مي شود تا بدان بشنوي، بينائی ات مي شود تا بدان ببيني، دستت مي شود تا بدان چنگ زني، و پايت مي شود تا بدان راه روي… ديگر چه؟ ديگر اين كه اگر از او بطلبي برايت مي دهد و اگر بدو پناه بري، پناه ات دهد…

يا الله اين چه مقامي است و براي چه كسي است. آري اين مقام فقط براي آناني است كه الله دوست شان بدارد. آيا باور نمی کنی؟ پس بشنو از نبي رحمت كه مي فرمايد: الله عزوجل می فرمايد: کسی که با دوست من دشمنی کند با او اعلان جنگ می کنم. و بندۀ مؤمن با هيچ چيز محبوبي نزد من، بهتر از فرايض به من نزديك نمى شود، و او با انجام نوافل به من چنان نزديك مى شود تا اين كه دوست اش بدارم، هنگامي كه او را دوست بدارم، من گوش او مى شوم كه با آن مى شنود، و چشم او مى شوم كه با آن مى بيند، و دستش مى شوم كه با آن مى گيرد، و پايش مى شوم كه با آن راه مى رود، و اگر چيزي از من بخواهد به او مى دهم، و اگر پناه بخواهد پناه اش مى دهم. (رواه البخاري) سبحان الله! اکنون باورکردی؟ حافظ ابن حجر در فتح الباري در شرح اين حديث می گويد: اين ها مثال هايي اند كه معنايش اين است که: الله برای بنده اش در اعمالی که بوسيلهء اين اعضاء انجام می دهد توفيق عنايت می کند، و او را به اعمال علاقمند می سازد، به نحوی که اعضای او را برايش حفظ نموده گوش او را از شنيدن لهو، چشمش را از ديدن منهيات، و دستش را از چنگ زدن به معاصی و پای او را از دويدن بدنبال باطل باز مي دارد.

آري! پس اينان اند دوستان الله كه: (أَلا إِنَّ أَوْلِيَاء اللّهِ لاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ.) (يونس۶۲) يعني بي گمان بر دوستان الله نه ترسي است و نه غمگين مي گردند، آناني كه: (الَّذِينَ آمَنُواْ وَكَانُواْ يَتَّقُونَ.) (يونس۶۳) :هماناني كه ايمان آورده و پرهيزگارى ورزيدند. پس: لَهُمُ الْبُشْرَى فِي الْحَياةِ الدُّنْيَا وَفِي الآخِرَةِ. (يونس۶۴) مژده باد بر اينان در زندگى دنيا و در آخرت…. آري آن گونه مژدة كه نبي مختار از جانب الله غفار براي مان آورده است: (براي بندگان نیکوکارم نعماتی را مهيا نموده ام که نه چشمی ديده، نه گوشی شنيده و نه در قلب کسی خطور نموده است.) (متفق عليه)

افسوس بر ما….!

افسوس بر ما كه چقدر ضعيف و پست انديشيم، آن پسر مرا دوست ندارد… اين دختر به من توجه نمي كند… دوست ام با من محبت ندارد…. انسان ها به من التفات نمي كنند… اگر همه اينها ما را دوست بدارند چه خواهد شد؟ ايا ما را از عذاب نجات خواهند؟ ايا زندگي مان را جاويدان خواهند ساخت…. نه، قسم به الله كه هيچ نفعي به ما رسانده نمي توانند. اما… اما هيچ گاه از خود نپرسيده ايم كه آيا الله ما را دوست مي دارد يا خير؟

آيا ما به اين مقام رسيده مي توانيم؟

برادر و خواهرم! اين چه سوالي است؟ مي داني معاملۀ تو با چه كسي است؟ طرف معامله كه فردي حسود، انتقام جو، ضعيف و خودخواه نيست، بلكه معاملة تو با ذات كريم، رحيم، رحمن و رؤف است كه در شان خود مي فرمايد: وَرَحْمَتِي وَسِعَتْ كُلَّ شَيْءٍ (اعراف ۱۵۶)، آن ذاتي كه مي فرمايد: (إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ) (الزمر ۳۹).

پس تو چه مي خواهي؟ برگرد به سوي آن ذات كه مي فرمايد: هرگاه بنده ام يک وجب (بلست) به من نزديك شود، من يک ذرع (اندازه يك دست) به وی نزديک می گردم و چون يک ذرع به من تقرب جويد من يک باع (فاصله دو دست) به وی نزديک می شوم و هرگاه به آهستگی بسويم بيايد، من بطرف او شتابان مي روم. (بخاري) سبحان الله… چه كسي بسوي تو با شتاب مي آيد؟ الله با آن همه عظمت و جلالش كه: (سَبَّحَ لِلَّهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ*لَهُ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ يُحْيِي وَيُمِيتُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ* هُوَ الْأَوَّلُ وَالْآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ و َهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ* (الحديد۱-۳) يعني (آنچه در آسمان ها و زمين است‏ الله را به پاكى مى‏ستايند و اوست ارجمند حكيم. فرمانروايى آسمان ها و زمين از آن اوست، زنده مى‏كند و مى ‏ميراند و او بر هر چيزى تواناست. اوست اول و آخر و ظاهر و باطن و او به هر چيزى داناست.)

الله چه كساني را به رخ همه گان مي كشد؟

برادر و خواهرم. آيا تو از عبادت الله خسته مي شوي؟ اما آيا ميداني كه الله ياد چه كساني را به رخ ديگران مي كشد: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ مَن يَرْتَدَّ مِنكُمْ عَن دِينِهِ فَسَوْفَ يَأْتِي اللّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ يُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَلاَ يَخَافُونَ لَوْمَةَ لآئِمٍ ذَلِكَ فَضْلُ اللّهِ يُؤْتِيهِ مَن يَشَاء وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ (المائده۵۴) يعني(اى اهل ايمان! هركه از شما از دين خود برگردد، به زودى الله گروهى را مى‏آورد كه آنان را دوست مى‏دارد و آنان نيز او را دوست دارند. اينان با مؤمنان فروتن و بر كافران سرفرازند، در راه خدا جهاد مى‏كنند و از سرزنش هيچ ملامتگرى نمى‏ ترسند. اين فضل الله است آن را به هر كه بخواهد مى‏دهد و الله گشايشگر داناست.)سبحان الله،آنانيكه الله دوست شان ميدارد و آنان اورا دوست دارند.

نشانه هاي محبت الله با بنده

نشانه هاي ذيل براي محبت الله با بنده در احاديث مبارك ذكر شده اند:

 1. حمايت در برابر دنيا: الله بنده مؤمنش را به بخاطر محبت كه همراهش دارد، در مقابل دنيا چنان پاسداري مي كند مثل كه شما از سبب نگراني بر مريض، او را از خوردني و نوشيدني محافظت مي كنيد. (بيهقي)
 2. دين داري: الله دنيا را به كساني كه دوست دارد و دوست ندارد، مي بخشد، اما دين را فقط به كسي مي بخشد كه دوست اش دارد. پس كسي كه الله برايش دين را عطا كند، در حقيقت او را دوست مي دارد. (احمد)
 3. ابتلا و آزمايش: كساني كه پاداش بيشتر مي گيرند، به همان پيمانه آزمون سخت تر دارند. هرگاه الله گروهي را دوست بدارد، آنان را مورد آزمايش قرار مي دهد. اگر كسي بدان (آزمایش) راضي شد، الله از او راضي شد و كسي كه ناراض شد، الله از او ناراض شد. (ترمذي، ابن ماجه)
 4. محبت انسان ها با او: چنانچه قبلا در حديث ذكر شد.
 5. نرمي و مهرباني: چون الله براي خانوادة ارادة خير بكند، نرمي و مهرباني را در ميان شان مي افكند. (روایت احمد)
 6. پايان نيكو: چون الله بندة را دوست بدارد، او را شيرين مي سازد. پرسيدند: شيرين ساختن يعني چه؟ فرمود: هنگام فرارسيدن اجل، او را بر انجام كار نيك موفق مي سازد، تا مردم پيرامونش ازو راضي گردند. (حاكم)

چگونه به محبت الله برسيم؟

 1. پيروي از رسول الله صلي الله عليه وسلم : قُلْ إِن كُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللّهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ… (آل عمران۳۱) يعني بگو، اگر الله را دوست داريد از من پيروى كنيد تا خدا دوست تان بدارد و گناهان شما را بر شما ببخشايد.
 2. نرمي با مؤمنان، سختي با كافران، جهاد در راه الله و عدم ترس از ملامتي ملامت گران: چنانچه قبلا در آيه ۵۴ سوره مائده ذكر شد.
 3. التزام به فرايض و پابندي بر نوافل: آنگونه كه قبلا در حديث ذكر شد.
 4. دوستی بخاطر الله: پيامبر صلي الله عليه وسلم در حديث قدسي مي فرمايد: الله مي فرمايد: هرآيينه محبت من براي كساني تحقق يافت كه به خاطر من با هم محبت مي ورزند، به خاطر من به ديدن هم ميروند، بخاطر من بالاى هم بذل مال مي كنند، و به خاطر من با هم ارتباط مي گيرند. (رواه أحمد)
 5. محبت با الله و دعوت مردم به آن: به راستی مردمانی را می شناسم که جزو انبیا و شهدا نیستند، اما انبیا و شهدا به منزلت شان نزد الله در قیامت غبطه می خورند. آنان کسانی اند که الله را دوست داشته، و الله را نزد مردم محبوب می سازند. آنان را به طاعت الله فرا می خوانند و چون آنان طاعت الله را به جا آورند، الله نیز آنان را دوست می دارد. (الهیثمی)
 6. الله سه گروه را دوست داشته، از آنان راضی بوده و به بهشت بشارت شان می دهد: ۱- آنکه در برابر صف دشمن به خاطر خدا به تنهایی به مبارزه پرداخته یا کشته می شود یا الله او را کفایت نموده، پیروزش می سازد. الله میفرماید: به این بنده ام بنگریدکه چگونه با جان خود به صبر و شکیبایی پرداخته است.۲- مردی که زن زیبا و بستری نرم و خوش دارد، پس شب را به پا می خیزد، و به شب زنده داری می پردازد. الله می گوید: این مرد شهوت را رها نموده و به یاد من می پردازد و اگر می خواست، می خوابید.۳-کسی که با کاروانیان شب را به سفر پرداخته سپس میخوابند، آن گاه سحرگاهان او برخاسته و با خشیت و امید به عبادت می پردازد.(طبرانی)

آناني كه الله دوست شان مي دارد

آيات قران گواهي مي دهند كه الله افراد ذيل را دوست مي دارد:

۱- پيروي كنندگان از رسول الله. (آل عمران۳۱) ۲- متقين (آل عمران۷۶)

۳- نيكوكاران (محسنين) (آل عمران۱۴۸) ۴- صبر پيشه گان (آل عمران ۱۴۶)

۵- توكل كنندگان بر الله (آل عمران۱۵۹) ۶- عدالت پيشه گان (المائده۴۳)

۸-توبه كنندگان وپاكي گزينندگان(بقره۲۲۲)۱۰-رزمندگان در راه الله. (صف4)

آناني كه الله دوست شان ندارد

گروهي از افراد را كه الله دوست شان ندارد، قران چنين معرفي مي كند:

۱- كافران (آل عمران۳۲)    ۲- تجاوز كاران (معتدين) (بقره۱۹۰)

۳- ظالمان (آل عمران۱۴۰)    ۴- مفسدان (مائده۶۴)

۵- اسراف كنندگان (انعام۱۴۱)   ۶- تكبر پيشه گان (النحل۲۳)

۷- ناسپاسِ گناهكار (بقره ۲۷۶)  ۸- متكبرِ فخر فروش (نسا ۳۶)

۹- خائنِ ناسپاس و گناه پيشه (النسا ۱۰۷- حج۳۸)

 

پیام اصلاح: 16

اصلاح نت islahnet.com

درباره ی اصلاح نت

همچنین ببینید

درسی برای عبرت و شلاقی محکم بر روی غفلت!!

نویسنده : بدیع الزمان سعید نورسی / مترجم: داریوش موسوی سیلی محکمی بر غافلان و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *