مقالات

ﭼﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﻛﺮﺩ?

چه باید کرد؟

ﻧﻮﺷﺘﻪ: ﻋﺒﺪاﻟﺨﺎﻟﻖ اﺣﺴﺎﻥ
درین برهه از زمان، امت اسلامی به گله گوسفند بی شبانی می ماند که مورد حمله وحشیانه گرگان درنده قرار گرفته و روزانه دردها و رنج ها و مشکلات فرزندان آن افزایش میابد.
استعمارگران و سلطه جویان غربی و شرقی به بهانه های واهی و بی اساس به جان امت افتاده و در کشور های اسلامی جنگ و ویرانی به راه انداخته اند تا از یک طرف زیربناهای امت اسلامی نابود گردیده و از طرف دیگر بازار گرم تولید و فروش سلاح های آخرین مدل شان رونق یابد و علاوه بر آن بیداری اسلامی را که می خواهد، جان بگیرد و ریشه دواند؛ در نطفه خاموش نمایند.
مشکلات امت اسلامی، علاوه بر عوامل خارجی، عوامل داخلی نیز دارد که می بایست روی عوامل داخلی بیشتر تمرکز نموده و راهکارهای مناسب و شایستهی را جستجو کنیم؛ از عوامل خارجی و دسیسه های دشمنان گلایهی نیست، دشمن ستیزه جویی نموده و ویران می سازد، باید عوامل داخلی را شناسی کرده و از دورن مشکل را حل نماییم؛ چون که بیگانگان و استعمارگران با استفاده از مزدوران داخلی به ویرانی دست میازند، از طول تاریخ و در تاریخ معاصر کشور مان این مسئله را به وضوح مشاهده می کنیم که خودفروختگان داخلی زمینه تجاوزگری بیگانه را مساعد ساخته اند، و رهایی از مداخله بیگانگان جز با اصلاح داخلی ممکن نیست.
دیکتاوری، ستم گری، قومگرایی، تعصبات زبانی و نژادی، خود ستیزی، انانیت، مزدوری بیگانه و… از عوامل داخلی مشکلات امروزین ماست و باید تلاش ورزیم و این جرثومه ها را از زندگی خویش دور سازیم تا بتوانیم به زندگی آبرومندانه و سعادتمندانه نایل آییم.
در مورد این که چه باید کرد؟ و چگونه دگرگونی ایجاد نموده و عوامل ویرانی و نابودی را از بین برده و به جای آن رفاه و آسایش و امنیت و عدالت را نهادینه سازیم؛ مهمترین مسئله تغییر و دگرگونی در نفس های خود ماست، تا خویشتن را تغییر ندهیم، اوضاع و احوال پیرامون مان تغییر نمی یابد، تا خود اصلاح نشویم، دیگران را اصلاح نمی توانیم، تا خود مان عادلانه تعامل نکنیم، دیگران برای مان عدالت و دادگری آورده نمی توانند و تا خود مان امنیت شهروندان خویش را تأمین نکنیم، دیگران امنیت مان را تأمین نمی کنند.
الله متعال راه حل همه مشکلات و نابسامانی را به یک نکته مرتبط می داند که همانا تغییر خود ماست. {إِنَّ اللَّهَ لَا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ} [الرعد: ۱۱] خداوند حال و وضع هیچ قوم و ملّتی را تغییر نمی دهد ( و ایشان را از بدبختی به خوشبختی، از نادانی به دانائی، از ذلّت به عزّت، از نوکری به سروری، و . . . و بالعکس نمی کشاند) مگر این که آنان احوال خود را تغییر دهند.
بیاییم با تأسی ازین دستور قرآنی سر به گریبان خود نموده و خویشتن را دگرگون ساخته و از وضعیت ناهنجار موجود به وضعیت بایسته مطلوب برسیم و با تغییر در نفس های خود، پیرامون مان را دگرگون ساخته و زیبا نماییم.
هر کدام مان برای این که بتوانیم، زندگی خویش را به سوی بهترینها تغییر دهیم، می بایست، باورها،گفتار، کردار، اخلاق و تعامل خویش را مورد محاسبه قرار داده و تک تک نامطلوبی ها را شناسایی نموده و امور مطلوب و شایسته را جایگزین کنیم. البته باید دانست که ایجاد تغییر و دگرگونی ممکن است و باید امید وار بوده و با تلاش خستگی نا پذیر برنامه تغییری سازمان یافتهی طرح نماییم و پلان منظمی برای رسیدن به اهداف مطلوب راه اندازی کنیم تا در نتیجه تغییرات مطلوبی ایجاد گردد و زندگی دنیوی و اخروی مان، به گونه باشد که خشنودی الله متعال را جلب نموده و زندگی سعادتمندانه داشته باشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن