اخلاق و تربیت

ﻛﻤﺮﻡ را شکستاندند!

امت اسلامی از مشکلات فراوانی رنج می برد و عوامل زیادی دست به دست هم داده و درد و رنج امت  را افرایش داده است. از میان همه عوامل نگون بختی امت اسلامی، دو عامل مخرب و تأثیرگزارتر  همانا عالم بی عمل و جاهل متمسک و دیندارنماست.

وقتی عالمی مردم را به تواضع و فروتنی فراخوانده و خودش متکبر و خودخواه باشد، یا دیگران را به بذل و بخشش دعوت نموده و خودش بخیل و ممسک باشد، یا این که از اخلاق نیکو سخن بگوید و خودش پایبند ارزش های اخلاقی نباشد،‌ کسی دعوتش را لبیک نمی گوید و علاوه بر آن او را حقیر و خوار و ذلیل می شمارند.

از طرف دیگر عالم و پیشوای مردم باید الگو و اسوهی نیک برای دیگران باشد و خودش نمادی باشد از گفته و توصیه ها و نصیحت هایش؛ چون سخنان و گفته ها آن قدر تأثیرگزار نیست که اعمال و حالات تأثیرگزار می باشد؛ لذا چون دیگران اعمال علما و پیشوایان و دعوتگران را می بینند و اعمال شان را معیار حق و باطل قرار می دهند؛ وقتی کارکرد پیشوایان بر خلاف گفته های شان باشد، مسلم است که کسی به گفته های شان وقعی نگذاشته، هم دین گریزی بیشتر می شود و هم نفرت از علما و مقتدابان دینی!

بر عکس قضیه نیز خطرساز است یعنی آن گاه که جاهلان و نادانان به کرسی علما تکیه زنند و بین مردم به حیث متصدیان دینی معرفی گردند و حق و باطل را به هم در آمیخته و زهر و عسل را بخورد مردم بدهند و آموزه های اسلامی را به صورت نارسا و اشتباه و وارونه به دیگران به نمایش بگذارند و دین را به گونه نشان دهند که جبریل و مصطفی را به حیرت اندازند و چیز های به نام دینداری در جامعه شایعه گردد که نه تنها ربطی به دین نداشته،  بلکه بر خلاف آموزه های اصیل اسلامی باشند.

علامه ابوحامد غزالی رحمه الله درین زمینه نکته ظریفی دارد و می گوید: کمرم را شکستاندند، عالمان بی عمل و نادانان عمگرا؛ عالم با عمل نکردن به گفته هایش دیگران را به انحراف کشانده و از دین دور می سازد و نادان با اعمال نادرست و خلاف خویش دینداری را به گونه وارونه جلوه داده و حق و باطل به هم می آمیزد.

لذا بایسته است که علما به آموخته های خویش عمل نموده و خود نمادی از دستورات اسلام عزیز باشند تا دیگران با تأسی از ایشان پایبند دستورات انسان ساز اسلام گردند.

هم چنان علما وظیفه دارند که نادانان را آموزش داده و آنان را به اسلام حقیقی آشنا و ملتزم سازند که در نیتجه امت اسلامی از کج فهمی ها و انحرافات نجات یابند و در مسیر واقعی رشد و تعالی فکری و اخلاقی و عملی قرار گیرند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن