مطالعات اسلامی

ﻫﺠﺮﺕ اﻧﺪﻳﺸﻪ ﻫﺎ

هجرت اندیشه ها

هجرت عقل و اندیشه ها به خارج امر عجیبی است که سبب دلتنگی و حیرت می گردد و ما را وادار می کند تا اوضاع و احوال خویش را به دقت تمام بازنگری نماییم. این هجرت انسان را شگفت زده می سازد؛ آنگاه که آمار  انگلستان را درین زمینه بدانیم، این آمار ثابت می کنند که مشهورترین داکتران در انگلستان از کشور های دیگر اند که بیشترین شان از کشورهای اسلامی هستند. آنچه در مورد داکتران گفته شده در مورد بقیه علوم مثل: انجنیری، ریاضیات، فزیک و… نیز تطابق دارد. مشهورترین علمای ریاضیات در فرانسته الجزایری الاصل اند.آمار  در امریکا در مورد دانشمندان مسلمان مهاجر به امریکا اینگونه است: بعد از جنگ جهانی دوم مسلمانان زیادی به امریکا مهاجر شدند که از دانشمندان طراز اول بودند، که ۵۸ درصد از مهاجران مصری انجینیران، ۷ درصد دارنده سند فراغت دکترا و ۱۷ درصد دارنده سند فراغت ماستری اند. در مورد سوریه باید گفت: که ۱۵۰۰ داکتر در سوریه اند و ۴۰۰۰ داکتر سوری به خارج کار می کنند.۹۰ در صد از دانشجویان لبنانی به امریکا درس می خوانندکه علاقه به بازگشت به وطن شان را ندارند و ۸۰ درصد از دانشجویان اردنی در دانشگاه های غرب مشغول تحصیل اند که اصلاً برنمی گردند.این احصائیه پیرامون هجرت علماء، انجینیران، داکتران مهاجر از کشورهای اسلامی به ایالات متحده امریکا، تکان دهنده است که در مدت پنج سال ۲۳۲ عالم از عراق، ۱۶۰ عالم از اردن، ۴۳۶ از لبنان و ۱۴۱ از سوریه و ۲۷۰ عالم از مصر به امریکا مهاجر شده اند.ازین آمار میدانیم که اندیشه های اسلامی چقدر در پیشرفت دول بیگانه سهیم اند، این ارقام ما را به موشگافی این قضیه فرا می خواند تا این عقل ها را به سرزمین های خودمان برگردانیم؛ چراکه بهره مند ازین اندیشه ها کشورهای پیشرفته اند. این آمار ثابت می کنند که کشورهای اسلامی در ثروت دول پیشرفته سهم فعال گرفته اند. خوب است که علل و اسباب این هجرت ها را بدانیم؛ با مطالعه و پژوهش به این مشکل در میابیم که اسباب این هجرت قرار ذیل اند:

۱-    دانشجو بعد از فراغت از یک دانشکده بیگانه به وطن بر می گردد، تا در وطنش خدمت نماید و آرزو دارد که معاش مناسب توانایی هایش داشته باشد. وقتی به وطن آمد می بیندکه معاش کافی ندارد که نیازمندی های ضروری اش را بسنده کند.  این معاش به دهم حصه معاشی که در خارج مستحق می شد ، نمی رسد.

۲-    بعداز فراغت به کشورش می آید، آرزو دارد به مقام مناسبی که مستحق است گمارده شود؛ اما متوجه می شود که افراد پایین رتبه از او به مقام های بلندتری با مزایای فراوانی دست یافته اند. این خوشبینی و آرزوی او به غم و اندوه تبدیل می گردد و او را وادار می کند که به جای برود تا به مقام مناسبش برسد.

۳-    نبود آزمایشگاه های علمی در کشور های اسلامی علماء را وادار می کند تا به کشورهای پیشرفته هجرت کنند و دانسته های خویش را تجزیه و تحلیل نمایند.

۴-    مشکل تنظیم اداری گاهی باعث می شود، علماء مدت زیادی انتظار بکشند تا به کاری گمارده شوند، وقتی کاسه صبر شان لبریز می شود به جای می روند تا زودتر به کار مؤظف شوند.

۵-    عدم آزادی سیاسی و فکری در بیشتر کشورهای اسلامی، طوری که اکثر زندانی های سیاسی کسانی اند که اسناد علمی بالای دارند که این فشار ها ایشان را مجبور می کنند تا به خارج رفته و آزادی فکری بیابند.

۶-    بسا مواقع مشکل از طرف اندیشمندان است که توانایی قربانی ر ا ندارند.این گوشه از اسبابی بود که باعث هجرت عقول اسلامی می شود تا در تمدن غربی شرکت کنند، آیا در مورد جبران این مشکلات و بررسی هریک از ین اسباب هجرت فکر کرده ایم؟ تا ازین عقول و اندیشه ها سرزمین های شان بهره مند شوند.

ﺗﺮﺟﻤﻪ : ﻋﺒﺩاﻟﺨﺎﻟﻖ اﺣﺴﺎﻥ

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن