تزکیه

💢 اوقات خاص صلوات فرستادن بر رسول الله ﷺ….

در مذهب امام شافعی ، صلوات فرستادن بر پیامبر ﷺ در همه حالاتی ڪه ذڪر و یاد خدا درست است صلوات فرستادن هم درست و سنت است .

✅ علامه سخاوی شافعی المذهب می فرماینــد :

در مذهب امام شافعی ، صلوات فرستادن بر پیامبر ﷺ در همه حالاتی ڪه ذڪر و یاد خدا درست است صلوات فرستادن هم درست و سنت است .

‼️ در مذهب امام ابوحنیفه صلوات فرستادن در چند جا سنت نیست و حتی مڪروه است .

علامه شامی می فرمایـد : در قعده اخیر نماز ، خواندن درود مطلقاً و علاوه بر سنت ها در قعده اوّل سنت ها نیز و در نماز جنازه سنّت است و در اوقاتی ڪه می تواند صلوات بخواند سنت است به شرطی ڪه مانعی نباشد .

‼️ علما تصریح ڪرده اند ڪه صلوات فرستادن در شب و روز جمعه و در شنبه ، یڪشنبه ، پنج شنبه و در هنگام ورود و خروج به خانه ، صبح و شام در مسجد و در هنگام زیارت قبر اطهر آن حضرت ﷺ و بر روی ڪوه صفا و مروه و در خطبه جمعه و بعد از جواب اذان و در هنگام اقامه نماز و در اول ، وسط و آخر دعا و پس از دعای قنوت و فارغ شدن از لبیڪ گفتن حاجیان و در هنگام اجتماع و جدایی و در هنگام وضو گرفتن و طنین و صدا ڪردن گوش ؛ و در هنگام فراموش ڪردن چیزی و به هنگام وعظ و نشر علوم ، در آغاز و آخر قرائت حدیث و هنگام نوشتن استفتا یا فتوا و برای هر نویسنده ، مطالعه ڪننده ، معلّم ، خطیب و سخنران و برای کسی ڪه از ڪسی خواستگاری می ڪند یا برای خود یا دیگری خطبه عقد را می خواند و در هنگام نوشتن نامه ها ، جزوه ها و در آغاز امور مُهم ّو در هنگام یاد ڪردن حضرت رسول ﷺ یا شنیدن و نوشتن نام مبارڪ ایشان ، سنت است .

🔴 تذڪر :

❶ بهترین و بزرگترین ذڪر در مسجد در نماز جمعه ، صلوات بر پیامبر ﷺ است .

❷ ثواب صلوات بر پیامبر ﷺ در شب و روز جمعه از ثواب قرائت قرآن و دیگر اذڪار بیشتر است ، جز تلاوت سوره ڪهف و اذڪار بعد از نمازهای فرض .

💢 در مذهب امام ابوحنیفه اوقاتی ڪه صلوات فرستادن بر پیامبر ﷺ در آن مڪروه است عبارتند از :

❶ در وقت همبستری .

❷ هنگام قضای حاجت .

❸ هنگام عرضه ڪالا برای فروش (برای تبلیغ و بهتر دیده شدن ڪالا) .

❹ در وقت انجام عملی نامشروع .

❺ زمانی ڪه به چیزی تعجب ڪرد .

❻ هنگام ذبح ڪردن .

❼ هنگام عطسه ڪردن و همچنین اگر در میان قرائت قرآن نام مقدس پیامبر ﷺ بیاید صلوات نفرستد .

📚 منابــع :
✍️ الاذڪار نــووی
✍️ نهایة المحتاج رملی
✍️ تحفة المحتاج هیتمی
✍️ القول البدیع علامه سخاوی
✍️ شریعت اسلام عبدالڪریم مدرس
✍️ ردالمختار علی الدر المختار ابن عابدین

تلگرام آوای سنت

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
خرید مدرک دیپلم خرید مدرک فوق دیپلم خرید مدرک لیسانس خرید مدرک دکتری خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی