علوم قرآن و حدیث

آرمان جوان مسلمان در پرتو سوره عصر

“وَالْعَصْرِ (۱) إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ (۲) إِلَّا الَّذِینَ آَمَنُوا …”

“سوگند به زمان. که انسانها همه در زیان هستند، مگر آنانکه ایمان بیاورند”.

[آری، آرمان جوانان مسلمان عبارتست از:] ایمان به الله و اینکه بدانند او تعالی اولین و آخرین است، و اراده کنندۀ قادر و تواناست، و یقین نمایند که هر چیزی به خواست و اراده اوست، هیچکس در ملکش با او شریک نیست، و هیچ موجودی نمیتواند بدون اذن او شفاعت نماید و کسی سوای او از غیب خبر ندارد. و اینکه هیچگاه از یاد الهی غفلت نورزند و معبودی جز وی را عبادت نکنند و سوای او را تقدیس ننمایند و از کسی جز او انتظار نفع و ضرر نداشته باشند و بدانند که او لشکریان و فرشتگان و جنّیانی دارد که ما آنان را نمی بینیم و جهانهایی دارد که ما نمیتوانیم آنها را مشاهده کنیم، و او صاحب آخرت و بهشت و جهنم و آسمانها و عرش است… و ایمان داشته باشند به اینکه او پیامبرانی را مبعوث کرده و کتابهای آسمانی را [بر پیامبران خود] نازل فرموده است.

“وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ”

یعنی پس از ایمان به الله، تمام حقوق خداوند را که بر آنها فرض است از جمله به جای آوردن نماز و پرداخت زکات و روزه گرفتن و حج نمودن را ادا نمایند و با بجای آوردن نوافل و اعمال حسنه به سوی الله تعالی تقرب بجویند و نیز تمام حقوق مردم را ادا کنند به طوری که به مال و آبرو و جسم احدی تعرض نکنند و حقوق خانواده و پدر و مادر و هر کس که بر آنها فضل و احسان نموده باشد را ادا کنند، و با سعی و تلاش خود در راستای سعادتمندی و موفقیت امّت، تقویت روابط و تضمین مصالح آن و انجام هر نوع فعالیتی که مقام امت را بالا میبرد و جایگاهش را در میان سایر امتها رفیع میگرداند مانند کسب علم و صنعت یا زراعت یا وعظ و ارشاد و یا تعلیم و تهذیب؛ حق خود را نسبت به امت و جامعه اسلامی ادا نمایند.

“وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ”

“و همدیگر را به تمسک به حق سفارش کنند”.

هم خودشان و هم دیگران را به تمسک به حق سفارش نمایند و در تمام امور خود به دنبال حق و حقیقت باشند. در نتیجه؛ حق، پیشوا و راهنما و همراه و رهبرشان باشد و هرگز حتی برای یک لحظه از یاوران باطل نباشند و از میان تمام اصول و علوم و فنون؛ فقط آنچه که حق است و هیچگونه شائبه باطل در آن نیست را بپذیرند و قبول نمایند.

“وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ”

“و یکدیگر را به شکیبایی [در تحمل سختیها و دشواریها و دردها و رنجهایی] توصیه نمایند [که موجب رضای خدا میگردد]”.

همدیگر را به صبر و شکیبایی بر ادای واجبات و بر تواصی به حق و اجتناب از باطل و پرهیز از کارهای زشت و رذیل ـ با وجود گرایش و روی آوری نفس به سوی این کارها ـ توصیه و سفارش کنند. پس در واقع آرمان جوانان مسلمان عبارت است از:

  • ایمان کامل بدون هیچگونه شائبه شرک
  • تصدیق هر آنچه که از جانب الله نازل شده است
  • عبادات پیراسته و منزه از هرگونه بدعت و نوآوری در دین
  • اعمال صالحه ای که برای فرد و جامعه سودمند باشد
  • دعوت به سوی حق و التزام به آن
  • صبر و شکیبایی بر تحقق یافتن این منهج و طریقه

الحمد لله الذی بعزته وجلاله تتم الصالحات وصلی الله تعالی علی سیدنا ومولانا محمد وعلی آله وأصحابه أجمعین.

******************************************

نوشته: شیخ علی طنطاوی

ترجمه: اصغر علی مبارکی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن