مقالات

آزادی از نگاه جاهلیت قدیم و معاصر

نشانه دیگر جاهلیت، این پیوندهای بی بند و بار جنسی را نشانه ای از نشانه های « آزادی شخصیت » بشمار آوردن، و معتقد بودن به اینکه در برابر چنین آزادی شخصیتی جز انسان بدکردار و خطاکار به مبازره نمی ایستد، و غیر از انسان متعصب و سختگیر بر آن نمی شورد!

جاهلان از تمام آزادیهای « انسانیت » چشم پوشی و گذشت می کنند، ولیکن از این آزادی « حیوانی » به هیچ وجه چشم نمی پوشند وگذشت نمی کنند! گاهی تمام آزادیهای انسانی را نادیده می گیرند، و اما در برابر کسی که بخواهد آزادی حیوانی ایشان را سر و سامان و نظم و نظام بخشد و آن را پاکیزه دارد و از آلودگیها بپالاید بپا میخیزند و توفنده و غران بر او می تازند!

در میان جوامع جاهلی تمام ارگانها و دستگاهها دست به دست هم می دهند و یکدیگر را یاری می کنند برای درهم شکستن موانع اخلاقی، تباه کردن قوانین فطری سرشته در ذات انسان، آراستن و پـیراستن شهوات حیوانی با القاب و عناوین فریبنده و ظاهر پسند، شعله ور ساختن آتش هوس با وسائل گوناگون، کشاندن به انجام اعمال جنسی بی قاعده و بی رویه، سست گرداندن روابط و پیوندهای خانوادگی، خوار داشتن مقررات و ضوابط خانه و جامعه، تحقیر مواظبتها و نظارتها، خواه از سوی خانواده باشد و خواه از جانب جامعه، خوار داشتن احساسات فطری سالمی که از شهوات بـی ادبانه و بی بند و بار بیزار وگریزان است، ستودن چنین شهوات و هوسرانی ها و بزرگ و سترگ جلوه دادن بی بند و باریهای عاطفی و بدنی و تعبیری!

تمام اینها از نشانه های جاهلیت پستی است که اسلام آمده است تا احساسات بشری و جوامع انسانی را از آنها پاکیزه دارد. این نشانه ها هم همان نشانه هایی است که هر جامعه جاهلی آلوده و نشاندار بدان است. برای مثال کسی که اشعار امرئ القیس ، شاعر دوران جاهلی عرب را می خواند، همسان آنها را می تواند در اشعار دوران جاهلی یونانی و دوران جاهلی رومانی بیابد، و نظائر آنها را در ادبیات و هنرهای معاصر جاهلیت عرب و در جاهلیتهای دیگر نیز بیابد. همچنین کسی که آداب و رسوم جامعه، هرزه گرائی زنان، دیوانگی دلباختگان، هرج و مرج و اختلاط زنان و مردان را در تمام جاهلیتهای قدیم و جدید وارسی و بررسی کند، می بیند که مـیان آنها همگونیها و پیوندهائی است، و جملگی از جهان بینی های همسانی، سرچشمه می گیرند، و سخنها و شـیوه های نزدیک و همگونی در پیش می گیرند!

همیشه این آزادی حیوانی، به نابودی تمدن و نابودی ملتی می انجامد که چنین آزادیی در میانشان می پراکند، چنانکه تمدن یونانی و رومی و ایـران باستان بدین سرنوشت، گرفتار آمدند، و امروزه هم چنین سرنوشتی در انتظار تمدن اروپائی و آمریکائی است، و هم اینک با وجود پیشرفت ژرف و چشمگیر صنعتی، در حال سقوط و فروپاشی است. این کار، فرزانگان و خردمندان آنجا را به هراس انداخته است، و چنانکه از گفته های شان پیدا است آنان ناتوان تر از آنند که بتوانند در برابر چنان موج توفنده و ویـرانگری ایستادگی نمایند و تاب مقاومت داشته باشند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

برگرفته: از تفسیر (فی ظلال القرآن)

نوشته: سید قطب رحمه الله

 

امّت آنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن