دین و دعوت

آنگه که دنیا برایت تنگ آمد!

آنگه که دنیا برایت تنگ آمد!

نویسنده: عمر خالد
چه راه چاره‌ ای‌ست بر آنکه دنیا بر او تنگ آمده‌است و بازپراخت بِدهی‌هایش بر وی گران است و دوستان و نزدیکانش از وی رو برتافته‌اند و راهی جز فرود آوردن اشک‌ها از دیدگان نمی یابد؟ پس بدان که غم‌ها و گرفتاری‌های دنیا را پایانی نیست و آرامش قلب و دل را جز به چنگ‌زدن به او تعالی و تهذیب درونت از رذایل و آراستنت به فضایل دست‌یافتنی‌ نیست. آنگه که دل و درونت از پروردگارت پُر شد دنیا و آنچه در دنیاست را حقیر خواهی یافت. کم نبودند آنانی‌که چنگ به آستان الهی زدند و دنیا و مافیها را حقیر یافتند و پای جبّاران روزگار را به لرزده در آوردند. آنگه که شیخ‌الاسلام عزالدین ابن‌ عبدالسلام «رحمه‌الله» وفات کرد، پادشاه مقتدر ممولکی علم‌الدین ببریس از درون آهی کشید و گفت: « الآن دان لی حکم مصر». حالا پادشاهی مصر را صاحب شدم.
خیس‌کردن چشمان و فرودن‌آوردن اشک‌ها مانع آنچه الله متعال مقدّر فرموده‌است نمی‌شود و نه چیزی را باز می‌گرداند و نه موجب به‌پیش‌راندن چیزی خواهد شد. گریان، اشک و ناله در امر دنیا چیزی بر کَفَت نمی‌دهد. پس بر توست که توکل و اعتماد کنی بر الله متعال و گمانت را نیک بگردانی به الله پاک. بی‌گمان الله متعال به‌گمان بنده‌اش است [آن‌گونه که بنده به الله پاک گمان دارد خداوند با وی همان‌طور معامله خواهد کرد].
بر حذر باش از اینکه از رحمت و بارگَه الهی ناامید شویی توکل و اعتماد داشته باش به الله متعال و خواستار توفیق، پایداری و کمک از او باش و اینکه الله متعال درهای گشایش را بر تو خواهد گشود.
باری پیامبر صلی الله علیه وسلم وارد مسجد شد و ابوامامه را دید. پیامبر صلی الله علیه وسلم از وی پرسید: چه چیز تو را واداشته‌است که در هنگام غیر نماز تو را در مسجد می‌بینم. ابوامامه گفت: یا رسول‌الله پریشانی و غم‌ها بر من فرود آمده‌است و بِدهی‌هایم گرده‌‌ها و شانه‌هایم را خَم کرده‌است. پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: «آیا به‌چیزی راهنمایی‌ات نکنم که با گفتن آن کلمات [کلمات مبارک، و دعاهای در مقام استجابت] غم و پریشان حالی‌ات زایل شود و قادر به پرداخت بِدهی‌های‌ات باشی»؟!! پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: پس بگو: «پرودگارا از پریشان‌حالی و غم‌ها، ناتوانی و کسالت، بیم و بخیلی، غلبه‌یِ بِدهی‌ها و اینکه مقهور واقع شوم به تو پناه می‌برم». ابوامامه می‌گوید به آنچه پیامبر صلی الله علیه وسلم مرا بدان ارشاد فرموده بود عمل کردم، الله متعال پریشان‌حالی و غم‌ها را از من دور کرد و بِدهی‌های‌ام را پرداختم. پس آنکه با ایمان کامل و عقیده‌یِ راسخ به آنچه پیامبر صلی الله علیه وسلم ارشاد فرموده است عمل کند الله متعال درهای گشایش را بر وی می‌گشاید.
«همّ» ناملایمتی‌ روزگار است که بار باری اتفاق می‌افتد و با آن درگیر استیم و امّا «حُزن» آنچه که تا به حال اتفاق نیافتده‌است و مخیله‌یِ مان را فراگرفته است و پریشان‌حال مان کرده‌است می‌باشد. پیامبر صلی الله علیه وسلم میان هر دو جمع کرد و برای‌ات ارشاد فرمود تا از الله متعال استعانت بجویی و به آنچه که بر تو آمده‌است و از آنچه که قرار است فرود بیاید به الله متعال رو کنی و از وی استمداد و کمک بجویی.
انسان موجودی‌ست ضعیف و ناتوان. از غم و گرفتاریی خلاصی نمی‌یابد؛ مگر اینکه غم و گرفتاری دیگری وی را احاطه خواهد کرد. «بی‌گمان ما انسان را در سختی و دشواری آفریده‌ایم». و امّا زایل‌کننده‌یِ غم‌ها و گرفتاری‌ها پرودگار بلند مرتبه‌است؛ پرودگاری که زنده و پایدار است و او را پینکی فرا نمی‌گیرد.
آنگه که پروردگارت صبر و شکیبایی را در برابر مصیبت‌ها و گرفتاری‌ها برایت الهام کند و با قلب خسته و متواضع به او رو کنی و هیچ امید و پناه‌گاهی جز او نیابی و سفره‌یِ غم‌ها و مصیبت‌های‌ات را نزد او پهن کنی و با زبانِ حال فریاد در بیاری، پرودگارا به کی مرا وا خواهی گذاشت، به ناتوانی چون خودم، یا جورپیشه‌یی که امورم را تصاحب کند. پس بدان که الله متعال بر تو اراده‌یِ خیر کرده‌است.-

منبع: مرکز مطالعات اندیشه و دعوت اسلامی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن