فکر و دعوت

آيا اسلام توسط شمشير گسترش يافته؟

چطور اسلام دين صلح بوده مي تواند، در حاليكه بواسطۀ شمشير گسترش يافته است؟

جواب: بعضي از افراد غير مسلمان به اين باور اند که اگر اسلام توسط قوه و زور منتشر نمي گرديد، امروز ميليون ها پيرو نمي داشت. نکات زيرين اين موضوع را روشن مي سازد که ترويج اسلام به هيچ وجه وابسته به زور شمشير نبوده، بلکه قوۀ اصلي آن حقّانيت، دليل و منطق است که سبب انتشار سريع اسلام گرديد.

 1. اسلام يعني صلح

اسلام از مصدر «سلام» مشتق شده که معناي «صلح و صفا» را ايفا مي کند. همچنان اسلام به معناي تسليم نمودن رضاي خود به الله جلّ جلاله  مي باشد. بنا بر اين اسلام دين صلح و صميميّت است که از تسليم نمودن خواست خود به خواست خالق بزرگ که الله جلّ جلاله  است، ميسّر مي شود.

 

 1. بعضي اوقات براي تحکيم صلح به نيرو ضرورت است

تمام انسانهاي روي زمين طرفدار موجوديت صلح و هم آهنگي نيستند. اشخاص زيادي وجود دارند که مي خواهند اختلالات را بخاطر مفاد شخصي خود بوجود بياورند، از اينرو بعضي اوقات براي تحکيم صلح به نيرو ضرورت است. دقيقاً به همين دليل است که ما پوليس داريم تا در مقابل جنايت کاران و عناصر ضد جامعه از قوه و نيرو براي حفظ صلح در منطقه استفاده کند. اسلام صلح را ترويج مي کند و در عين حال اسلام پيروان خود را به مجادله در جايي که ظلم و بيدادگري حکمفرما باشد، تشويق مي کند. بعضي اوقات مجادله عليه ظلم و تجاوز، و وجود و استفاده از نيرو را واجب مي سازد. در اسلام قوه و فشار صرف در هنگام ترقّي و ترويج صلح و عدالت بکار مي رود.

 

 1. نظريۀ تاريخدان «دي لسي اوليري»

بهترين پاسخ به تصور سوء راجع به اينکه اسلام ذريعۀ شمشير منتشر گرديده توسط تاريخدان برجسته «دي لسي اوليري»[1] داده شده است:

تاريخ اين دروغ را که مسلمانان اسلام را بالاي مناطق مفتوحه بواسطۀ شمشير مسلط  نموده اند بي نقاب مي سازد. حقيقت اين است که تاريخ نويسان اين فرضيه را با مهارت بسيار زياد يافتند و در سراسر دنيا منتشر ساختند.

(اسلام در چار راه – صفحه: 18)

 

 1. مسلمانان بالاي هسپانيه 800 سال تسلط داشتند

مسلمانان زمام امور هسپانيه راتقريباً براي 800 سال در دست داشتند. مسلمانان در هسپانيه هيچ گاهي از قوۀ شمشير براي برگرداندن مردم به اسلام استفاده نکردند. بعدها جنگجويان صليبي به هسپانيه آمده و مسلمانان را شکست دادند. در آنزمان يک فرد مسلمان هم وجود نداشت تا آشکارا آذان دهد.

 

 1. 14 ميليون عرب عيسويان قبطي اند

مسلمانان فرمانروايي سرزمين عربستان را از 1400 سال به اين طرف در دست دارند. براي مدّت کمي در آنجا انگليس ها و بعد فرانسوي ها فرمانروايي کردند. با وجود آن 14 ميليون عرب، عيسوي قبطي اند به عبارۀ ديگر؛ نسل در نسل عيسوي. اگر مسلمانان از شمشير استفاده مي کردند هيچ عربي عيسوي باقي نمي ماند.

 

 1. بيشتر از 80% غير مسلمان در هندوستان

مسلمانان بالاي هندوستان تقريباً 1000 سال حکمروايي داشتند. اگر آنها مي خواستند، توانايي برگرداندن همه افراد غير مسلمان هندوستان را به اسلام داشتند. امروز بيشتر از 80% مجموع نفوس هندوستان را غير مسلمانان تشکيل مي دهند. اين هنديان غير مسلمان شاهد بر اين اند که اسلام توسط شمشير منتشر نگرديده است.

 

 1. اندونيزيا و ماليزيا

اندونيزيا کشوريست که بيشترين تعداد مسلمانان را در جهان داراست. اکثر مردم کشور ماليزيا مسلمان هستند. کسي بگويد کدام قواي مسلمان به اندونيزيا وماليزيا هجوم برده است؟

 1. سواحل شرقي افريقا

به همين نحو، اسلام در مناطق سواحل شرقي افريقا بسيار سريع منتشر گرديد. اگر اسلام توسط شمشير پخش شده باشد، کدام قواي مسلّح مسلمانان در سواحل شرقي افريقا سرازير شده است؟

 

 1. توماس کرلايل

تاريخدان مشهور توماس کارلايل[2]، در کتاب قهرمانان و عبادت قهرمان[3]، در رابطه به تصور سوء در بارۀ گسترش اسلام توسط شمشير مي نويسد: استعمال شمشير حتمي است، امّا در کدام موارد شمشير را بر مي داريد؟ هر مفکورۀ جديد در بدو پيدايش حتماً در يک اقليت قرار گرفته و تنها در ذهن يک شخص وجود مي داشته باشد. در تمام دنيا تنها يک شخص به آن باور مي داشته باشد و يک شخص در مقابل اشخاص زيادي قرار مي گيرد و استفادۀ  شمشير براي منتشر ساختن نشريۀ او چندان مؤثّر واقع نمي شود. بايست شمشير برداريد! اما اگر نظريۀ پرقدرت باشد به قدرت خود منتشر مي شود.

 

 1. در دين اجبار نيست

با کدام شمشير اسلام منتشر گريده است؟ با وجود اينکه مسلمانان شمشير داشتند، امّا براي انتشار اسلام از آن استفاده نمي توانستند، زيرا خداوند جلّ جلاله مي فرمايد:

«لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ قَدْ تَبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ » بقره: 256.

در قبول دين اکراهي نيست. زيرا راه راست از راه انحرافي، روشن شده است.

 

 1. شمشير عقل و خرد

اين شمشير عقل و خرد است که سبب توسعۀ سريع اسلام شده است. شمشيري که افکار و قلب هاي مردم را تسخير مي کند.

خداوند جلّ جلاله  در سورۀ نحل آيت 125 مي فرمايد:

«ادْعُ إِلَى سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُمْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ»

«با حکمت و اندرز نيکو، (همه) را به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها با روشي که نيکوتر است، استدلال و مناظره کن!».

 

 1. افزايش در اديان جهان از سال 1934 تا 1984 م

يک مقاله در نشريۀ سالنامۀ 1986م (1365 هـ ش) «ريدر دايجست[4]» احصائيه افزايش فيصدي اديان بزرگ جهان را در نيم قرن از سال 1313 – 1363 هـ ش به نشر رساند. همچنان اين مقاله در مجلّۀ «حقيقت آشکار[5]» به نشر رسيد. اسلام با 235% افزايش صدر نشين بود در حاليکه در عيسويت 47% افزايش صورت گرفته بود. شما بگوييد، کدام جنگ در اين قرن واقع شد که ميليون ها غير مسلمان به اسلام رو آوردند؟

 

 1. اسلام دين زود گسترش در آمريکا و اروپا است

يگانه ديني که امروز به سرعت تام در آمريکا و اروپا رشد مي کند اسلام است. آيا شمشير جبر و ستم در غرب بالاي مردم فشار مي آورد تا به اين پيمانۀ وسيع اسلام مي آورند؟

 

 1. داکتر جوزف آدم پيارسن[6]

داکتر جوزف آدم پيارسن بسيار خوب مي گويد: «کسانيکه از اين در هراسند که سلاح اتمي روزي در دست عرب ها خواهد افتاد، از دانستن اين امر بي خبراند که بم اسلامي قبلاً  پرتاب شده است و آن روزي پرتاب شد که محمّد صلي الله عليه و سلّم متولّد گرديد».

[1]   Islam at the cross road. De Lacy O’Leary.

[2] Heros and Hero worship

[3] Thomas Carlyle

[4] Reader’s Digest Almanac

[5] The plain Truth

[6]  Dr. Joseph Adam Pearson

20 جواب به سؤالات غير مسلمانان در بارۀ اسلام

نويسنده: داکتر عبد الکريم نائيک

مترجم: احمد مسيح فضل

منبع: islahnet.com

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن