دین و دعوت

از خانه تا به مسجد

از خانه تا به مسجد

عطاءالله محمدحسنی/ نیمروز

نماز جماعت یکی از راه های هدایت و در اسلام از جایگاه بسیار والایی بر خور دار می باشد. پیامبر- صلی الله عله وسلم- به آن بسیار تأکید کرده اند. در نماز جماعت مزایایی فراوانی است.

نماز جماعت موجب هم دلی و وحدت می باشد، در نماز جماعت فقیر و ثروتمند همه در یک صف می ایستند و مظاهر اشرافیت از بین می رود.

با مداومت بر نماز جماعت، دروازه های خیر و برکت در زندگی فرد مؤمن باز می شوند، الله تعالی مقام او را بلند خواهد نمود.

نماز جماعت سر وقت در مسجد خوانده شود، دارای فضائلی بی شماری می باشد؛ من جمله: قال رسول الله صلی الله علیه وسلم: «صلاه الجماعه تفضل صلاه الفذ بسبع وعشرین درجه».
پیامبر می فرمایند: « ثواب نمازی که با جماعت خوانده شود، نسبت به نمازی که به تنهایی (در خانه یا بازار) ادا می گردد، بیست وهفت برابر می باشد.

رفتن به سوی مسجد به نیت نماز جماعت، کسالت و تنبلی زدوده خواهند شد، شخص مؤمن هر قدمی که از خانه تا به مسجد بر می دارد، یک ثواب برای او ثبت خواهد شد و در مقابل گناهی از او نیز معاف می شود.

پیامبر فرمودند: « من تطهر فی بتیه ثم مشی الی بیت من بیوت الله لیقضی فریضه من فرایض الله کانت خطوتاه احدهما تحط خطیئته و الاخری ترفع درجه».
«هرکس در خانه اش طهارت بنماید. سپس به سوی یکی از خانه های خدا (مساجد) برود تا فرضی از فرائض را ادا کند، با یک قدم گناهی از او می ریزد و با قدم دیگر درجه ای به درجاتش افزوده می شود».
متأسفانه امروزه اغلب مسلمانان از جایگاه نماز جماعت بی خبر اند، با مشغول شدن به سرگرمی های بیهوده نماز جماعت را ترک می کنند. لذا بر شخص مسلمان شایسته نیست که نماز جماعت را با آن همه فضائل ترک نماید.

اما کسانی که نسبت به نماز جماعت غفلت می ورزند و علاقه ای به آن در مساجد ندارند،
برای چنین اشخاص وعیدهای سختی بیان شده است. امام مسلم در کتابش صحیح مسلم از عبدالله بن مسعود نقل می کند که ابن مسعود فرمود:

عَبْدِ اللهِ أَنَّهُ کَانَ یَقُولُ: «مَنْ سَرَّهُ أَنْ یَلْقَى اللهَ غَدًا مُسْلِمًا، فَلْیُحَافِظْ عَلَى هَؤُلَاءِ الصَّلَوَاتِ الْخَمْسِ حَیْثُ یُنَادَى بِهِنَّ، فَإِنَّ اللهَ شَرَعَ لِنَبِیِّهِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ سُنَنَ الْهُدَى، وَإِنَّهُنَّ مِنْ سُنَنِ الْهُدَى، وَإِنِّی لَا أَحْسِبُ مِنْکُمْ أَحَدًا إِلَّا لَهُ مَسْجِدٌ یُصَلِّی فِیهِ فِی بَیْتِهِ،

فَلَوْ صَلَّیْتُمْ فِی بُیُوتِکُمْ، وَتَرَکْتُمْ مَسَاجِدَکُمْ لَتَرَکْتُمْ سُنَّهَ نَبِیِّکُمْ، وَلَوْ تَرَکْتُمْ سُنَّهَ نَبِیِّکُمْ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ لَضَلَلْتُمْ، وَمَا مِنْ عَبْدٍ مُسْلِمٍ یَتَوَضَّأُ، فَیُحْسِنُ الْوُضُوءَ، ثُمَّ یَمْشِی إِلَى صَّلَاتهِ إِلَّا کَتَبَ اللهُ لَهُ بِکُلِّ خَطْوَهٍ یَخْطُوهَا حَسَنَهً، أَوْ یَرْفَعُ لَهُ بِهَا دَرَجَهً، أَوْ یُکَفَّرُ عَنْهُ بِهَا خَطِیئَهً،

لَقَدْ رَأَیْتُنَا نُقَارِبُ بَیْنَ الْخُطَا، وَقَدْ رَأَیْتُنَا وَمَا یَتَخَلَّفُ عَنْهَا إِلَّا مُنَافِقٌ مَعْلُومٌ نِفَاقُهُ، وَلَقَدْ رَأَیْتُ الرَّجُلَ یُهَادَى بَیْنَ الرِّجْلَیْنِ حَتَّى یُقَامَ فِی الصَّفّ».

«ابن مسعود می گوید: کسی که دوست دارد خدا را در حال ملاقات (روز قیامت) کند که او مسلمان کامل است. باید وقتی که بر نمازهای فرضی اذان گفته شد حاضر گردد؛ زیرا الله تعالی راه راست را برای پیامبر -صلی الله علیه وسلم- تشریع نموده اند.

نماز جماعت راه راست می باشد. اگر شما برای نماز جماعت در مسجد حاضر نشوید؛ مانند کسی که از نماز جماعت روی گردان است و در خانه نماز می خواند. سنت و شریعت پیامبر -صلی الله علیه وسلم- را ترک کرده اید.

اگر سنت رسول الله -صلی الله علیه وسلم- را ترک کنید گمراه می شوید. هرکسی به نحوه احسن وضو بگیرد و به مسجد برود، هر گامی را که بر می دارد به او یک ثوابی می رسد و یک گناه از او معاف می گردد.

هیچ کسی نماز جماعت را ترک نمی کرد؛ مگر کسی که منافق معلوم نفاق می بود. تا جای که اگر شخصی نمی توانست راه برود دو نفر زیر بغل او را می گرفتند، او را به مسجد می آوردند و به او کمک می کردند تا میان صف نمازگزاران سر پا بایستد».

نماز جماعت یکی راه های راست است که انسان را به الله وصل می کند، شخصی که به آن پایبندی کند، مورد رحمت الله تعالی قرار می گیرد.
به امید آن روزی که همه مسلمانان نماز شان را با جماعت اقامه کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن