اخبار جهان اسلام

از خرید ۵۰ دالری گاز تا فروش ۵۵۰ دالری آن در افغانستان

شاید این خبر برای بسیاری‌ها تعجب‌آور و خیره‌کننده باشد، اما این واقعیتی است که کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان افغانستان نیز آن‌را به‌تازگی تایید کرده است.

یک گزاش تازه این کمیسیون نشان می‌دهد که بازرگانان افغانستان گاز مایع و نفت را از کشورهای میزبان به قیمت جهانی خریداری، اما  با سود چند برابری در افغانستان به فروش می‌رسانند.

کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان در یک گزارش تازه نظارتی‌اش می‌گوید که یک تن گاز مایع از کشورهای مبدأ توسط بازرگانان افغانستان به قیمت جهانی یعنی ۵۰ دالر خریداری اما در داخل افغانستان به قیمت ۵۵۰ دالر فروخته می‌شود.

 

1

هم‌اکنون شهروندان افغانستان، هر کیلوگرام گاز مایع را در بازارهای کشور به قیمت نزدیک به ۱ دالر امریکایی خریداری می‌کنند.

کمیسیون اقتصادی مجلس نمایندگان همچنان گفته است که حتا اگر با محاسبه جانبی مصارف هر صادر کننده گاز، هر تُن را ۱۵۰ دالر محاسبه کنیم باز هم هر بازرگان هر تُن گاز را با ۱۰۰ دالر سود، باید دستکم ۲۵۰ دالر به‌فروش برساند.

اما هم‌اکنون از بازرگانان در افغانستان از تُن گاز مایع ۵۰۰ دالر سود می‌برند.

بازار آزاد و دست بسته وزارت تجارت

وزارت تجارت افغانستان هم در پی اعتراض برخی از نمایندگان مبنی بر افزایش نرخ گاز در افغانستان، گفته است که بازار آزاد دست و بال‌شان را بسته و دخالت در امور نرخ گاز – مانع قانونی دارد.

در همین حال، سمیع الله صمیم عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید که مشکل افزایش قیمت مواد نفتی به جنجال‌های وزارت مالیه و وزارت تجارت مربوط می‌شود.

آقای صمیم گفته است “تغییر شخصیت حقوقی تصدی مواد نفتی به شرکت دولتی، جنجالی را میان وزارت تجارت و وزارت مالیه ایجاد کرده و این مساله سبب شده تا دولت نتواند از افزایش قیمت مواد نفتی در بازارهای کشور جلوگیری کند”.
به گفته او زمانی که این دو مرجع نظارتی با خود جنجال داشته باشند نمی‌توانند از افزایش نرخ مواد نفتی جلوگیری کنند.

گاز عمده‌ترین منبع سوخت در حال حاضر به ویژه در شهرهای بزرگ افغانستان به شمار می‌رود. این گاز به صورت عمده از کشورهای همسایه به ویژه ترکمنستان وارد افغانستان می‌شود.

 

http://haftqalam.com/

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن