فرهنگ و جامعه

استقلال چیست؟

هرگاه بخواهیم معنای چیزی را بفهمیم باید به تعریف آن مراجعه نماییم. استقلال در فرهنگ و قوامیس لغوی به معناي: كار خود را كردن بدون مداخلۀ كسي دیگر است.

استقلالیت در امور سياسی یک کشور عبارت از اداره كردن امور مملكت، مراقبتِ امور داخلي و خارجي كشور، اصلاح امور مردم و مردم‌داري است. به اين معنا كه يك ملت مي‌خواهد از نظر سياسي، خودش براي خودش تصميم بگيرد و خودش مي‌خواهد امور داخلي و خارجي كشورش را ساماندهي نمايد و از حيث روابط بين المللی و از لحاظ امور داخلي مطيع كشور ديگر نباشد و در كمال آزادي، قواي داخلي را اعمال نمايد؛ به هر ميزان قواي نظامي و انتظامي كه لازم داشته باشد، به وجود آورَد، با كشورهاي بيگانه پيمان سياسي و نظامي و تجاري و فرهنگي و غيره منعقد كند.
بنا بر تعریف فوق، آیا کشور ما مستقل است یا مستعمره؟
مستعمره چیست؟
مستعمره عبارت از سرزمینی است که فاقد استقلال سیاسی و اقتصادی بوده و در همه شئون تابع دولت استعمارگر و استیلاگر باشد. فرهنگ فارسی معین، مستعمره را «سرزمین یا کشوری که حکومتش زیر نظر یک کشور قوی تر بیگانه باشد» آورده‌است.
.
استحمار بدتر از استعمار
(نوشته وحیدالله وفا)
استعمار عبارت از مداخله کشورهای نیرومند و پر قدرت به کشورهای ضعیف و ناتوان به بهانه ای آبادی و کمک می باشد. بدون شک که همچو یک تعریف کاملا بجا و درست است.
استحمار عبارت از استعمار فرهنگی می باشد….” از تعریف بالا چنان به نظر می رسد زمانی که یک کشور زیر فشار فرهنگی کشور و یا ممالک دیگر قرار گیرد، کشور مذکور زیر استعمار نه بلكه، زیر استحمار قرار دارد. یعنی پذیرفتن زبان، فرهنگ پوشاک، خوراک، روابط خانوادگی، رفتار و کردار… همه از جمله پدیده های استحمار به شمار می روند.
مثال بارز این مورد شرایط کنونی افغانستان می باشد زیرا بعد از دخول ممالک خارجی به این خاک یک عده از فرهنگ اصیل افغانستانی که عبارت از هویت اصلی ملت و مردم افغانستان بود، به مرور زمان نابود گردیده و به عوض آن فرهنگ های مردم بیگانه جایگزین گردیده است.

یکی از جمله عاملی که سبب ورود فرهنگ های بیگانه به کشور ما می گردد، همانا فیلم و سریال های خارجی می باشد زیرا یک عده ای از جوانان با تماشای همچو فیلم و سریال ها در صدد آن می شوند تا اینکه زندگی خود را مانند ممثل، ممثله و یا مردم آن کشور عیار نماید، بیخبر از آنکه فرهنگ و عرف و عادت مردم کشور مذکور با فرهنگ و رسم و رواج مردم ما فرق دارد.

 نوشته از: استاد قریب الله مطیع
نمایش بیشتر

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن